انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ماهنامه تخصصی نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز سلام دنیا  (دفعات بازدید: 31202 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین !

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 586
  • Don't Panic!
    • مانیتورینگ سایت
تا وقتی که خودمون در کارمون به موضوعی اعتقاد نداریم، چطور میتونیم راجبه اون موضوع مجله منتشر کنیم؟ این مجله خوب بود اما هیچچچچ چیزی لااقل تو این نسخه برای گیک های نرم افزار آزاد نداشت.

اگر مجله ای برای ترویج نرم افزار آزاد تولید میشه قائدتا باید یکسری پیش نیازهای فلسفی کار رعایت بشه وگرنه اون تیم مسئول خراب کردن نام و اعتبار فلسفه ی آزادی نرم افزار تو جامعه ی فارسی زبانه.
I just felt like running

Altern AI Directory --- GitHub

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
در بخش جامعه کاربری، مصاحبه‌ای انجام شده با عنوان "عاشقی در میان نخ و پارچه"، امیدوارم خوشتان بیاید.
برای شماره‌های بعدی هم در نظر داریم یک مصاحبه از جامعه کاربری داشته باشیم، مانند عنوانی که گفتم و یک مصاحبه هم با افراد سرشناس در این جامعه (خارجی و ایرانی)
ممنون
خوندمش و جالب بود
فقط این که خیلی فضا و حالات توصیف میشد بیشتر حس خوندم یه متن ادبی به آدم میداد تا مصاحبه با یک گیک
فکر میکنم اگه یکمی کمتر فضا ترسیم بشه بهتر باشه ، مثل بخش مقدمه ی کتاب فقط برای تفریح (ترجمه ی جادی عزیز )

به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
خب بزارید یه جمع بندی بکنیم :

۱. مجله با InDesign تحت ویندوز طراحی شده، خب، این شاید از یه سایت اپلی پذیرفته باشه، اما از کسی که گنو براش قبله هست و نمازش رو روبه شرمگاه حضرت استالمن میخونه پذیرفته نیست!

۲. دوست عزیزی میگن گرافیست شدن آسون نیست، ولی اگر یک گرافیست پیدا بشه که راهنمای نرم افزار رو بخونه میتونه کار رو درست پیش ببره.

۳. میگن تماس بگیرید پولتون رو پس بفرستیم، خب من که پول ندادم (و نخواهم داد).

۴.میگن در مورد ساپورت فارسی داشتیم روی اسکریبوس کمک میکردیم تا این پشتیبانی بهش افزوده بشه، خب آیا کد/اسکریپت/پلاگینی که نوشتید، در لانچ پد یا گیتهاب موجوده؟‌

۵. و از همه مهم تر، من کلمه «غیر آزاد» رو سرچ کردم در انجمن، و پست هایی از همین جناب بهزادی :

نقل‌قول
جدای از این که اصولا توزیع غیرآزاد به چه دردی می‌خوره و مگه مک‌او‌اس چشه که کسی باید بیاد و از جبیر استفاده کنه؛ مسلما شما نمی‌تونی از ابزارهای گنو و حتا خود لینوکس تو یه سیستم غیرآزاد استفاده کنی. نهایتا بتونی از کرنل BSD استفاده کنی و بقیه‌ی قسمت‌های سیستم‌عامل رو خودت تک‌نفره بنویسی، چون ابزارهای معمول که برای این کار در دسترس هستند مجوز GPL دارند و به شدت در برابر بسته‌شدن مقاوم هستن

وقتی یه استادی تعیین می کنه فقط با یک نرم افزار خاص باید یه کاری رو انجام بدید به این عمل آزادی گفته نمی شه یا اینکه کارفا از ما می خواد فقط از یه نرم افزار خاص استفاده کنیم

خب شما نباید زیر بار این حرف برین. من خودم دانشجو هستم و تا حالا یک بار هم از نرم‌افزارهای غیر آزاد برای کارهای دانشگاهی‌ام استفاده نکردم. شما نباید آزادی خودتون رو با رفتن زیر یوغ استاد یا کارفرما از بین ببرید. اگه خودتون بخواین از نرم‌افزار غیرآزاد استفاده کنین بحث دیگه‌ایه، اما هیچ‌کس در دنیا حق نداره استفاده از چیزی رو به شما تحمیل کنه

و موارد دیگر که با سرچ به دست میان. ایشون میگن تا بحال برای پروژه های دانشگاهیشون از نرم افزار غیرآزاد استفاده نکردن ( :^o) و خب حالا در مجله ای مشارکت میکنن که با نرم افزار غیر آزاد و کاملا ویندوزی طراحی شده.

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
مجله که در مورد متن بازه خودش که نمی تونه متن بسته باشه ؟!!  :o ، آیا سورس رو ارائه می دید یا نه ؟!
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
خب بزارید یه جمع بندی بکنیم :
...
محمدرضا بیخیال. سال هاست که جامعه ی کاربری ما به جای تولید محتوای فارسی وقتشون رو صرف ایجاد توزیع، ساخت انجمن برای رقابت و ... کردند. یه گروهی هم که بعد از سال ها یه کار مفیدی کرده نا امیدشون نکنیم :) ما اعضای این گروه رو میشناسیم و بهشون اعتماد داریم، اگر می گن شرایطش رو نداشتند یعنی نداشتند. مطمئن باش اون ها در مورد ترویج و استفاده از نرم افزار آزاد از من و تو سر سخت تر هستند. به جای گیر دادن به نرم افزار سازنده ی این مجله، بهتره به محتواش بپردازیم و بهش کمک کنیم.

اون ها هم یه فکری به حال نرم افزار سازنده خواهند کرد ;)
---
به نظرم بهتره یه فراخوان برای گرافیست آزاد بدید، اینجوری سریع تر به نتیجه می رسیم.

پ.ن:
برنامه Document Viewer Using poppler/cairo که پیش فرض گنومه خیلی کند صفحات مجله رو ورق میزنه. خیلی هم دیر طول میکشه تا یک صفحه را نمایش بده. باز شدن اولیه اش هم طول داره.
من هم این مشکل رو دارم.
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1393، 01:21 ب‌ظ توسط سالار مقدم »

آفلاین احسان☺

• Full Member
  • *
  • ارسال: 220
آیا سورس رو ارائه می دید یا نه ؟!
احتمالا به این زودی ها نه.;)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19690
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
من این رو بگم سوء‌تفاهم نشه دوستان. من بعد از تغییر روند جذب سرمایه توسّط تیم «سلام دنیا» هیچ‌گونه هم‌کاری با این مجلّه (حداقل تا الآن) ندارم، برای همینه که اسمم رو در هیچ کجای مجلّه پیدا نمی‌کنید و البته انتقاداتی هم بهش داشتم و دارم که به گوش مسئولینش رسوندم. ولی از این که می‌بینم دوستان جانب انصاف رو رعایت نمی‌کنن واقعاً متأثّر می‌شم.

دوستان یا هنوز تفاوت نرم‌افزار و پلترم آزاد تولید رو نمی‌دونن یا دارن خودشون رو مي‌زنن به اون راه. آیا کسی هست که بگه نرم‌‌افزار ++notepad چون با دات‌نت نوشته شده و فقط روی ویندوز اجرا می‌شه، نرم‌افزار آزاد نیست؟ آیا کسی در آزاد بودن پروژه‌ی مونو که پتنت مایکروسافته شک داره؟
آره، اگه روزی تیم مجلّه گفتند ما سورس مجّله و امکان ایجاد تغییر در اون و منتشر کردنش رو از شما می‌گیریم، اون‌وقت می‌تونید به ازاد نبودن مجلّه حمله کنید، ولی الآن نهایتش اینه که سورس رو بگیرید، مطالبش رو جدا کنید، اون رو با یه نرم‌افزار آزاد قالب‌بندی کنید و منتشرش کنید. من قول می‌دم در صورتی که این کار رو بکنید، خودم دیگه مجلّه‌ی اصلی رو نگیرم و نسخه‌ی تغییر یافته‌ی شما رو از اون تبلیغ کنم همه‌جا!
ولی وقتی هیچ چیز دیگه‌ای نیست، تنها چیزی که حداقل وجود داره، بهترین چیزه!

در مورد راضی بودن یا نبودن اون‌هایی که کمک کردند هم، همون‌طور که عکسش رو گذاشتید یه اطَلاعیه برای همه‌ی اون‌هایی که پول داده بودند ارسال شد و تغییر رویه‌ی مجلّه اعلام شد و گفته شد در صورتی که ناراضی هستید از این تصمیم۷ تمام پولتون برگردونده می‌شه. پس هرکسی که پول داده (و پس نگرفته) مثل خود من راضی بوده از این کار. این که به چیزی کمک نکنی و بعد که بدون کمک نو آماده شد بخوای بهش بتازی، مَثَل همون دوستانیه که در انتخاب شرکت نمی‌کنن و بعد از رئیس‌جمهور طلب‌کار هم هستند
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
چیه این پروژه به متن باز می خوره اینکه دو تا عکس از گنو / لینوکس گذاشتن و یا دو تا کد عجیب غریب بگذارن توش ، بعد بیان سورس رو هم ارائه ندن ! کتاب مزرعه حیوانات رو بخونید حیوانات مزرعه انقلاب می کنن که زیر زور ارباب نباشن آخر سر کار به جایی می رسه می گن همون ارباب بهتر بود ! ، ۱۰ سال بیام درباره مدل تجاری متن باز بگیم بعد سر یه مجله چیزی به اسم اهدا نباشه و یا اصلا بی خیال اهدا ، پولی باشه ولی سورس رو هم ارائه بده نه اینجوری ، دوستان هدف وسیله رو توجیه نمی کنه. ::)
اینجوری نباشیم
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 506
  • :(
@h.m
ببین دوست من
مجله ای که قرار باشه چاپ بشه و یا بخواد فروش بره (میخواد؟) اگه فایلش باز باشه که هیچ ننه قمری نمیخره که! بعد همون اول میخورن زمین.
اینم  فقط موضوعش متن بازه , هر گردی گردو نیستش که.
-------------------------------
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1393، 02:16 ب‌ظ توسط sun microsystems »

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
ببین دوست من
مجله ای که قرار باشه چاپ بشه و یا بخواد فروش بره (میخواد؟) اگه فایلش باز باشه که هیچ ننه قمری نمیخره که! بعد همون اول میخورن زمین.
اینم  فقط موضوعش متن بازه , هر گردی گردو نیستش که
چرا وقتی حتی سایت ماهنامه رو باز نکردی در موردش پست میدی؟

آفلاین AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 506
  • :(
برادر من
بنده منظورم نسخه های بعد از صفر بود ::). این جور که تو سایت بود و من متوجه شدم این نسخه ازمایشی بوده.(مثل بعضی نرم افزار ها که نسخه دمو شون مجانیه)
اگه قرار باشه همه شماره ها مثل این برن روی اینترنت من حرفی ندارم
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1393، 02:22 ب‌ظ توسط sun microsystems »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19690
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
کجا نوشته بود این نسخه آزمایشی بوده؟ آره، جون نخستین شماره است خیلی جا برای آزمایش هست توش، ولی رسماُ نخستین شماره‌ی مجلّه بود این. بقیه‌ی شماره‌ها هم به صورت رایگان و با مجوّز آزاد CC BY-SA روی اینترنت قرار می‌گیرن
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1393، 02:27 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
شمایل مجله به نظر من گیرا و خوب طراحی شده. ولی چند اشکال تکنیکی می‌بینم که توضیح می‌دم.
۱- جهت مجله اشتباه است. در مجله‌های فارسی (بر عکس زبانهای چپ به راست) حاشیهٔ راست صفحه‌های زوج و حاشیهٔ چپ صفحه‌های فرد زیر صحافی قرار می‌گیرند و بنابراین باید این حاشیه‌ها بیشتر باشند.
۲- در مجله‌های فارسی (مانند زبانهای چپ به راست) شروع هر مقاله از صفحه‌ٔ فرد شروع می‌شود.
۳- ته‌برگ‌ها الان درست هستند ولی اگر موارد بالا اصلاح شدند باید مواظب بود ته‌برگ‌ها تغییری نکنند.
اگر مجله تنها قرار است اینترنتی باشد، از اول نیازی نبوده که مجله به فرم دورو طراحی شود.
۴- فونت مجله اصلا چنگی به دل نمی‌زنه. به نظرم بهتره روی یک فونت خوب اصلاحی سرمایه‌گذاری بشه.
۵- ابرپیوندها (Hyperlinks) در نسخه وجود ندارند. بهتر است استایل را بر اساس لاتک نوشت تا زحمت طراحی یکبار و برای همیشه انجام شود.
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1393، 03:39 ب‌ظ توسط امید توانا »

آفلاین آزادنویس

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 76
    • آزادنوشته های گنو/لینوکسی
دیروز تازه ایمیل اومد که مجله طراحی شده  :-| :-| :-|

ولی در کل مجله ی خوبی بود
فقط اینکه مطالب توی سه تا ستون بودند خیلی اذیت میکرد
من هنوز کامل نخوندم ولی اگه یه بخش مصاحبه هم داشته باشه خیلی عالی میشه

در بخش جامعه کاربری، مصاحبه‌ای انجام شده با عنوان "عاشقی در میان نخ و پارچه"، امیدوارم خوشتان بیاید.

برای شماره‌های بعدی هم در نظر داریم یک مصاحبه از جامعه کاربری داشته باشیم، مانند عنوانی که گفتم و یک مصاحبه هم با افراد سرشناس در این جامعه (خارجی و ایرانی)

من از مجله این مصاحبه رو خوندم،‌ خیلی خوب بود و لذت بردم.
زنده باد آزادی
http://azadnevis.wordpress.com

آفلاین علیرضا.ج

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 616
  • گاهی سکوت همان دروغ است
سلام
من مجله رو دانلود و خوندم امیدوارم این صحبتم باعث ناامیدی یا ناراحتی دوستان نشه
در کل خیلی نا امید کننده بود یعنی از توضیحات و اهدافی که در اول گفته شده خیلی فاصله  داشت به قول دوستان بخش اعظمش تبلیغاته - بخش اعظمش عکسه -بخش اعظمش راجب معرفی افراده-بخش اعظمش راجب مسائلیه که واقعا در مجلات معمولی صنعت آی تی هم میشه خوند مثلا چطور هکر شویم از دید من نیازی به این مقاله نیست یا یک داستان علمی تخیلی اصلا برای من قابل درک نیست این داستان این وسط چیکار میکنه!!!!!!!!! ](*,)
مجله تخصصی راجب یک صنعت معمولا راجب مسائلی اطلاعات ارائه میکنه که مختص خودش باشه نه عمومی
این نظره منه و واقعا ناراحت شدم از اینکه از پول دوستاران آزادی کلاهبرداری و سواستفاده شده :'(