انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا مردم بجای لینوکس از ویندوز استفاده میکنند ؟ بیاید حلش کنیم .  (دفعات بازدید: 51897 بار)

0 کاربر و 12 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
این برنامه هاییه که من استفاده میکنم.
تقریبا برای ۹۰ درصد نیاز های یه کاربر متوسط-حرفه ای
# Description:

# *Not Needed   |   ' 'CLI    |    >Found CLI Alt    |    -Needed

-0ad (Game)
Alsa-Utils (Sound Setting)
-Anki (Flash Card)
Aptitude, Apt (Package Manager)
Aria2 (Download Manager)
-Audacity (Sound Editor)
Avconv - libva-tools (Video Converter)
>BlueFish (IDE App) | Alt= Vi , Vim
-Chromium
Cmatrix (Matrix in Terminal)
ColorDiff (Compare With Color)
-Viewnior (Image Viewer)
Etherwake (Client for WOL)
Ethtool (Server for WOL)
-Apvlv (PDF Reader)
Fake-hwclock (Save/restore system clock)
Fdisk, Parted (Partition Manager)
Feh (background Chooser)
Fceux (Nintendo Emulator)
-Fmit (Tuner)
Fonts-droid (Font)
FTP (File Sharing)
Fstab (Mount Partitions)
-Gimp (Photo Editor)
Git (for dev)
GxMessage (Dialog Message)
Htop (Process Manager)
Iceweasel (Firefox)
Imagemagick (Photo editor in terminal)
Inxi (Hardware Viewer)
Kbdd (Swith per Window Layout)
-Libreoffice (Office)
Libwww-Mechanize-Perl (Mech-Dump - For Extract Link in File)
-LMMS (Sound Creator)
LXTerminal
-Matchbox-Keyboard (Virtual Keyboard)
MC (File Manager)
Moc (mocp)(Media Player)
Mplayer (Movie Player)
NC (Use for Clipboard Sharing Alternative)
NetHogs (Processe Viewer)
Numlockx (Auto On numlock)
Obfsproxy (Set Bridge for Proxy)
Openssh-server (SSH)
Parted (Partition Manager)
Psmics (Killutil)
PulseAudio (Sound Daemon)
Python-pip (Python Script)
Split (Split & Join File => man split)
Top (Process Manager)
Tor
tree
Ttf-unfonts-core (with: fonts-unfonts-extra)(Official Font-Lan)
-TuxGuitar (with tux-guitar-jsa timidity)
-Unetbootin (Flash Bootable)
Unrar-Free (Extract Rar File)
vim (Pro Text Editor)
-Vmpk (Piano Modular)
Vnstat (Bandwidth Viewer)
Vrms (Virtual Richard M Stallman)
W3M (View Browser in Terminal) with W3M-img
Weather-Util
whois (Get Domain Information)
Wondershaper (for Limit Lan Speed)
-xbmc, Kodi (mediacenter)
Xdotool (automatic mouse action)
-Xinit (X Display & Xorg Driver)
Youtube-dl (Youtube Downloader)
-Zenity (dialog Program)

چه دلیلی به استفاده از برنامه های ویندوزی هست آیا؟
تا وقتی خود لینوکس همه چی داره؟
دقت کنین! اونایی تو پرانتز هستن میشن هدف یه کاربر. اون اسم برنامه ها صرفا ابزارن که شما میتونین با هر نرم افزار دیگه ای و توی هر پلتفرم دیگه ای به اون هدف (پرانتزی ها) برسید.  ;)
« آخرین ویرایش: 31 شهریور 1394، 08:00 ب‌ظ توسط Rasubuntu »
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین 3hooman

• Newbie
  • *
  • ارسال: 5
دلیلش ساده هست، یکیش من هنوز درایور گرافیک رو نصب نکردم خخ

آفلاین امیــــــر

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 617
  • نرم‌افزار مال منه، نه من مال اون
کاربر سطح متوسط چی میخواد ؟
عموما به اینا احتیاج داره :
مدیا پلیر vlc
ویرایش عکس در حد معمولی gimp البته از معمولی خیلی بالاتره
مرورگر firefox
قندشکن tor
ویرایشگر متن و مجموعه آفیس LibreOffice
تلگرام telegram desktop
رایتر k3b
پی دی اف خوان Document Viewer
دیگه چی میخواد یه کاربر متوسط؟

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
این برنامه ها توی لینوکس، باعث به گند کشیده شدن لینوکس میشن. اونوخ به چه قیمت؟
.
.
به جای اینکه بخواین نرم افزار ویندوزی بیارین توی لینوکس، به بقیه یاد بدین که چجوری با برنامه های دیگه همون هدفی رو که توی ویندوز انجام میدادن رو انجام بدن.
.
.
مطمئن باشین نرم افزاری که آزاد باشه، توی لینوکس هم یافت میشه
با قسمت اول حرفتون خیلی حال کردم، دقیقا یاد بلک بری افتادم! میشه توی گوشی بلک بری با سیستم خودش برنامه اندرویدی اجرا کرد ولی گند میزنه به سیستمش و باتریشو خالی میکنه و...

اول باید دید منِ نوعی چرا میام لینوکس  :o که بعد بخوام برنامه ویندوزی رو اجرا کنم  ](*,) خب یا نیام، یا با معادلش کار کنم. باید تصمیم گرفت! (کسی تاحالا شده بره گوشی اندرویدی بخره و بخواد برنامه های ویندوز موبایل روش اجرا کنه!؟  :-s )

منم اکثر نرم افزارهایی که آزاد بودن رفتم توی سایتش و بعضیاشون لینوکسیشو داشتن. اگرم آزاد نبوده که هیچ، معادلشو گرفتم.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *

خیلی چیزا!
یه درک بزرگ!
- نسبت به فلسفه و حقوق نرم افزار آزاد.
- اینکه یه برنامه آزاد عمدتا نباید رایگان باشه.
- برنامه ای که رایگان در اختیار مصرف کننده قرار میگیره، هیچ حق و حقوق مشخصی نسبت به پشتیبانی و ... نداره. توسعه دهنده لطف میکنه و پشتیبانی میکنه  ;D
- نرم افزاری که اینجا نیست، مسلما کسی علاقه ای به نوشتنش نداشته. حالا یا میتونه خودش دست به کار بشه و بنویسه یا سرمایه بذاره و ... که منجر به ساخت اون برنامه بشه.
- درک حفظ حریم شخصی و خصوصی رو داشته باشه.
- و ...

شرمنده ولی برای من اولویت فلسفه هست. تقصیری ندارم  ;D
نظر من اینه که شما اول جناحتون رو مشخص کنید.
لینوکس کارا دو دسته هستن.
یه عده هستن که به خاطر فلسفه (و ویژگی های فنی و تخصصی) اومدن سراغش. (از جمله خودم)
یه عده هستن که دنبال ویندوزی بدون ویروس میگشتن.  ;D

نظر من اینه که شخصی رو که میارید این سمت، نباید فقط به خاطر اینکه گنولینوکس ویروس نمیگیره و برنامه هاش رایگان هستن، باشه. باید بهش همه چیزهارو نشون بدین.
به جای اینکه هی بگین از ترمینال نترس، از Software Center استفاده کن، بهش یاد بدین چجوری با ترمینال کار کنه. شل یکی از مهم ترین اجزای گنولینوکس هست. اگه کاربر اینو یاد نگیره، چجوری اسمش رو بذاره کاربر لینوکس؟ البته این یه مثال بود فقط.
سعی کنین لینوکس رو به مردم یاد بدین. نه اینکه بهشون بگین لینوکس هم مثل ویندوزه. ببین! اینجاش اینجوریه. باید اینو بزنی. اونجا برو روی اون کلیک کن. دیدی؟ عین ویندوز بود!...
لینوکس ویندوز نیست دوستان عزیز  ;)

البته بازم خب ممکنه اونایی که فلسفه براشون مهم نیست، حرف منو رد کنن.
مهم نیست.. نظری بود که گفتم  :D
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین relsi1053

• Full Member
  • *
  • ارسال: 136

خیلی چیزا!
یه درک بزرگ!
- نسبت به فلسفه و حقوق نرم افزار آزاد.
- اینکه یه برنامه آزاد عمدتا نباید رایگان باشه.
- برنامه ای که رایگان در اختیار مصرف کننده قرار میگیره، هیچ حق و حقوق مشخصی نسبت به پشتیبانی و ... نداره. توسعه دهنده لطف میکنه و پشتیبانی میکنه  ;D
- نرم افزاری که اینجا نیست، مسلما کسی علاقه ای به نوشتنش نداشته. حالا یا میتونه خودش دست به کار بشه و بنویسه یا سرمایه بذاره و ... که منجر به ساخت اون برنامه بشه.
- درک حفظ حریم شخصی و خصوصی رو داشته باشه.
- و ...

شرمنده ولی برای من اولویت فلسفه هست. تقصیری ندارم  ;D
نظر من اینه که شما اول جناحتون رو مشخص کنید.
لینوکس کارا دو دسته هستن.
یه عده هستن که به خاطر فلسفه (و ویژگی های فنی و تخصصی) اومدن سراغش. (از جمله خودم)
یه عده هستن که دنبال ویندوزی بدون ویروس میگشتن.  ;D

نظر من اینه که شخصی رو که میارید این سمت، نباید فقط به خاطر اینکه گنولینوکس ویروس نمیگیره و برنامه هاش رایگان هستن، باشه. باید بهش همه چیزهارو نشون بدین.
به جای اینکه هی بگین از ترمینال نترس، از Software Center استفاده کن، بهش یاد بدین چجوری با ترمینال کار کنه. شل یکی از مهم ترین اجزای گنولینوکس هست. اگه کاربر اینو یاد نگیره، چجوری اسمش رو بذاره کاربر لینوکس؟ البته این یه مثال بود فقط.
سعی کنین لینوکس رو به مردم یاد بدین. نه اینکه بهشون بگین لینوکس هم مثل ویندوزه. ببین! اینجاش اینجوریه. باید اینو بزنی. اونجا برو روی اون کلیک کن. دیدی؟ عین ویندوز بود!...
لینوکس ویندوز نیست دوستان عزیز  ;)

البته بازم خب ممکنه اونایی که فلسفه براشون مهم نیست، حرف منو رد کنن.
مهم نیست.. نظری بود که گفتم  :D
:D یه عده هم هستن فقط هدفشون واسشون مهمه
واسه اونا دیگه هیچی مهم نیست
اساس سیستم عاملی که شما اسمش رو میذاری گنو/لینوکس (به هر دلیلی) لینوکسه !
و شما با درک درستی از اینکه به چی سیستم‌عامل گفته میشه باید به این درک برسی که اسم سیستم عاملی که راجبش حرف میزنی "لینوکس" میتونه باشه اما "گنو" هرگز!
این انجمن هم بیشتر از اینکه اوبونتویی باشه سنگ استالمن رو به سینه میزنه!

آفلاین امیــــــر

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 617
  • نرم‌افزار مال منه، نه من مال اون
نقل‌قول

منم دارم همینو میگم به دوستان ، ما نمیخوایم کاری کنیم بیان به جای ویندوز از مثلا اوبونتو استفاده کنن !
میخوایم بخاطر خود اوبونتو به این سمت بیان \\:D/

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
آره. اینجوری خوبه.
اون عده ای هم که هدف براشون مهمه، متاسفانه هنوز همون هدف رو هم پیدا نکردن.
ازشون بپرسی هدفت چیه؟ هدف خودشون رو میگن. ولی وقتی میگی اینجا هم به اون هدف میرسی، یهو می بینی هدفشون تبدیل شد به ابزاری واسه هدفی ناشناس  :o
وقتی به یه ویندوزی میگی هدفت چیه؟ میگه بازی. خب درست داره میگه هااا. بعد میگی خب توی لینوکس هم بازی هست! یهو می بینی نظرش عوض شد. میگه نه! منظورم از بازی فلان بازی خاص هست.
ینی چی؟ یعنی هدفشون تبدیل شد به ابزار.
تا قبل از اینکه حرفی بزنیم طرف هدفش بازی کردن بود. ولی وقتی اینو گفتی هدفش میشه GTA  :D
این تناقص نشون دهنده ی اینه که کاربر هنوز درک کاملی از هدف و ابزار پیدا نکرده.
البته تقصیری ندارن. وقتی یه جایی گیر کنن که محدود بشن به یه سری ابزار، به صورت کاملا اشتباه اونارو هدف میپندارن.
ویندوز و MS Office و Photoshop و GTA و ... برای این قشر، هدف محسوب میشه.
آیا منطقیه؟ اگه اینا هدفن!، پس اون کاری که با اینا انجام میدن اسمش چیه؟؟ پس ابزار چیه؟ نکنه ماوس؟  ;D
« آخرین ویرایش: 01 مهر 1394، 04:22 ب‌ظ توسط Rasubuntu »

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
مردم چرا از کامپیوتر، موبایل و یا همون ابزار استفاده میکنن؟ جواب سادست، برای اینکه کارشون راحت تر بشه... پس مردم دنبال سادگی و راحتی هستن (در وحله اول) طبق تحقیقاتی که طی این سالها داشتم، متوجه شدم کاربر از یک نرم افزار (یا به قول شما همون ابزار) استفاده میکنه تا کارش راحت بشه، حالا اگه قرار باشه بیاد برای استفاده از اون نرم افزار یک دوره آموزشی ببینه یعنی سازنده ابزار راه رو اشتباه رفته! (البته نه در همه موارد)

حالا شما حساب کن، طرف با یه ابزار توی یک سیستم عامل راحت بتونه کار کنه، عمرا نمیره سراغ ابزار قبلی که سخت بوده! حالا میخواد ویندوز باشه یا لینوکس.

درمورد بازی هم بیایین کلا صحبت نکنیم. بازی های لینوکسی شاید برای من و شما که کارمون چیز دیگه ایه خوب باشه و یا حتی عالی؛ اما برای یه گیمر به هیچ عنوان قابل قبول نیستن! (دوتا ایراد میشه از لینوکس گرفت، نداشتن بازی هایی با گرافیک خوب، سخت بودن انجام بعضی کارها)
از هر کسی که در این مورد پرسیدم جوابش این بوده: فلسفه گنو که واسم توضیح دادی خیلی باحاله، ولی ببین فلانی، مگه من چقدر عمر میکنم که این چیزا واسم مهم باشه و برم دنبالش؟ بذار زندگیمو بکنم و راحت کارمو پیش ببرم. با ویندوز راحتم. اینقدر مشغله دارم که... ولش کن

درضمن، هدف اون شخص نمیشه فتوشاپ یا مایکروسافت آفیس یا... هدفش راحتی میشه! اگه فتوشاپ راحت تر از GIMP باشه میره سراغ اون.
نکته: فلسفه گنو واسه من و شما مهمه، ولی واسه خیلیا ممکنه مهم نباشه، هرچند که ازش خوششونم بیاد.

نمیدونم شما چندتا بازی ویندوزی کردی، ولی چون مثال زدی میگم، من GTA یکی از مسائلی بود که روش کار میکردم، گرافیک بالایی داره، یک دنیای باز و پر از امکانات (شما اگه خواستی یا GTA IV رو بازی کن یا فیلمهاشو ببین. تا متوجه بشی چی میگم. اگرم خواستی بگو تا توی پ.خ توضیح بدم) خب اینجا (فقط یه مثال سادس) طرف ممکنه بازی GTA IV واسش مهم نباشه، اما اون امکانات و بازی جذاب رو دوست داشته، حالا شما حساب کن توی لینوکس همچین چیزی نیست، کلا دنیاش خراب میشه! واسه همینه که میگم لینوکس واسه گیمرها نیست. یا حداقل الان نه

یا مثلا اگه طرف از IDM استفاده میکنه، توی لینوکس هیچ نرم افزار مدیریت دانلود بصورت گرافیکی نبود! و طرف باید با ترمینال کار میکرد  :( البته الان یه تغییرایی فکنم توی دانلود منیجر لینوکسی شده (من از دانلود منیجر استفاده نمیکنم)

یا مثلا اگر طرف یا لیبره آفیس کار کنه عمرا نمیره طرف MS Office چون لیبره آفیس خیلی باحالتر و راحت تره.

پس نتیجه ای که تا الان گرفتیم اینه که کسایی میتونن بیان لینوکس، که فلسفه گنو/لینوکس رو بفهمن و قبول کنن و همچنین گیمر نباشن.

ببینین، واسه خیلیا راحتی خیلی مهمتر از فلسفه و این چیزاس

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 53
... اما برای یه گیمر به هیچ عنوان قابل قبول نیستن! ...
در مورد گیم کلا باهاتون موافقم
اگه کسی غیر این گفت، مطمئنن تو کار گیم نبوده و نخواهد رفت.
معلومه کسی که بازی‌هایی مثل GTA ، Call Of Duty , Skyrim، مافیا و ... رو با گرافیک پی‌سی گیمینگ بازی کرده، با هر چیزی راضی نمی‌شه (تازه اگه سیستمش خیلی خفن بوده باشه که بعضا، حتی با کنسول هم راضی نمی‌شه چه برسه به ...)
لینوکس خوبه ...
ولی آموزش‌هاش به زبون ساده و در عین حال کامل، -به زبان فارسی- خیلی کمه.
مخصوصا برای کسانی که یه عمر با DOS و ویندوز خو گرفتند.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
مردم چرا از کامپیوتر، موبایل و یا همون ابزار استفاده میکنن؟
.
.
حالا شما حساب کن، طرف با یه ابزار توی یک سیستم عامل راحت بتونه کار کنه، عمرا نمیره سراغ ابزار قبلی که سخت بوده! حالا میخواد ویندوز باشه یا لینوکس.

منطقی نبود. یه چیز مهمی رو فراموش کردی.
آدمی که تا حالا با هیچ برنامه ی ادیت عکسی کار نکرده، براش فرق میکنه فتوشاپ باشه یا گیمپ؟
مگه فتوشاپ رو همه مادرزادی بلدن؟ ماه ها وقت گذاشتن یاد گرفتن. چجوریه که واسه فتوشاپ باید وقت گذاشت ولی واسه گیمپ وقت نذاشت؟
به کسی که تو عمرش PC نداشته. بهش لینوکس بدی باهاش کار میکنه. ویندوز هم بدی باهاش کار میکنه.
اینکه میگین یکیشون راحته یکیشون نیست کاملا غلطه و من قبول نمی کنم.
بگین ترک عادت موجب مرض است. نه اینکه لینوکس سخته  :D

درمورد بازی هم بیایین کلا صحبت نکنیم.
.
.

منم که گفتم. اصلا نیاز نیست این قشر رو بیارین این سمت. برین سراغ اونایی که با کامپیوتر کار میکنن. نه بازی  ;D

درضمن، هدف اون شخص نمیشه فتوشاپ یا مایکروسافت آفیس یا... هدفش راحتی میشه! اگه فتوشاپ راحت تر از GIMP باشه میره سراغ اون.
نکته: فلسفه گنو واسه من و شما مهمه، ولی واسه خیلیا ممکنه مهم نباشه، هرچند که ازش خوششونم بیاد.

خوبه خودت داری میگی. هدفشون میشه راحتی؟؟ واسه همینه که میگم هنوز فرق بین ابزار و هدف رو نمی دونن. اگه هدفشون راحتیه پس اون کاری که انجام میدن جزو کدوم اهداف حساب میشه؟

نمیدونم شما چندتا بازی ویندوزی کردی، ولی چون مثال زدی میگم، من GTA یکی از مسائلی بود که روش کار میکردم، گرافیک بالایی داره، یک دنیای باز و پر از امکانات (شما اگه خواستی یا GTA IV رو بازی کن یا فیلمهاشو ببین. تا متوجه بشی چی میگم. اگرم خواستی بگو تا توی پ.خ توضیح بدم) خب اینجا (فقط یه مثال سادس) طرف ممکنه بازی GTA IV واسش مهم نباشه، اما اون امکانات و بازی جذاب رو دوست داشته، حالا شما حساب کن توی لینوکس همچین چیزی نیست، کلا دنیاش خراب میشه! واسه همینه که میگم لینوکس واسه گیمرها نیست. یا حداقل الان نه

من یه عمر گیم بازی می کردم توی ویندوز. همین GTA ها رو هم بازی کردم. ولی بعد توی لینوکس همون لذتی رو که با GTA می بردم، با بازی 0ad هم می بردم. حتی با بازی های نینتندو که توی لینوکس بازی می کنم.
اون امکانات و گرافیک و ... اصلا و ابدا هدف حساب نمیشن. اونا حاشیه هستن.
واسه همینه میگم هدف مهم تر از ایناس.
من با GTA سرگرم بودم. با 0ad هم سرگرم بودم و الان هم که یه موقعی بازیای نینتندو رو انجام میدم، سرگرم میشم. هدف بازی کردن هم همینه. غیر از اینه؟ غیر از اینارو بهش دیگه هدف نمی گن.
همون طور که گفتم، این قشر که حاشیه رو به هدف ترجیح میدن رو نیاز نیست بیارین توی لینوکس. کامیونیتی گنولینوکس هم هیچ نیازی نمی بینه بخواد به حاشیه ها توجه کنه. واسه همینه که اکثر ابزارهای لینوکسی بدون واسط گرافیکی عرضه میشن. چون ابزار خیلی ساده داره هدف کاربر رو تامین میکنه به دور از حاشیه سازی که یه عده ی کم بهش توجه میکنن.
شما هرچقدر دوست داری حاشیه رو دنبال کن. گنولینوکس با فلسفه‌ش پیش میره. فلسفه ی یونیکس و گنولینوکس.

یا مثلا اگه طرف از IDM استفاده میکنه، توی لینوکس هیچ نرم افزار مدیریت دانلود بصورت گرافیکی نبود! و طرف باید با ترمینال کار میکرد  :( البته الان یه تغییرایی فکنم توی دانلود منیجر لینوکسی شده (من از دانلود منیجر استفاده نمیکنم)

اینم منطقی نیست. شما میخوای دانلود کنی. نه اینکه پروگرس بار سبز و دکمه ی خوشگل ببینی.
دانلود منیجر های لینوکسی دقیقا کار یه دانلود منیجر رو انجام میدن. هدف هم همینه. دانلود!
IDM باشه یا آریا یا XDM چه فرقی میکنه؟ یعنی مثلا آریا نمیتونه دانلود کنه؟ چون محیط گرافیکی نداره یعنی مسخره‌س و کاربر به هدفش نمیرسه؟ تقصیر آریا نیست که ویندوزیا فرق بین هدف (دانلود) و ابزار (واسط گرافیکی با دکمه!) رو نمیدونه.
من از دی ۹۳ تا الان نزدیک ۳۰۰ گیگ دانلود داشتم فقط و فقط با آریا.
دانلود منیجری که اصلا روزا نمی بینمش ولی داره برام دانلود میکنه.
اینه که میگم باید مردم رو با طرز فکر لینوکسی آورد این سمت. نه اینکه بگیم به خاطر اون تعداد آدم، باید بریم یه مشت دکمه بچسبونیم به نرم افزارمون  ;)

یا مثلا اگر طرف یا لیبره آفیس کار کنه عمرا نمیره طرف MS Office چون لیبره آفیس خیلی باحالتر و راحت تره.

دلیلش می دونی چیه؟ اینه که اون شخص وابسته به ابزار خاصی نشده. داره توی لیبرآفیس متن تایپ میکنه و اسلاید درست میکنه و کارای محاسباتی انجام میده. و نیازی هم به دادن یه مشت پول نبوده و همین طور میتونسته در توسعه ی برنامه ای که ازش استفاده می کنه، شریک باشه. دقیقا ایناس که به آدم حال میده.

پس نتیجه ای که تا الان گرفتیم اینه که کسایی میتونن بیان لینوکس، که فلسفه گنو/لینوکس رو بفهمن و قبول کنن و همچنین گیمر نباشن.

دقیقا.
درک این فلسفه اصلا چیز سختی نیست. کافیه با همین کرک کردن برنامه ها شروع کنین و براشون توضیح بدین که کارشون هم از نظر اخلاقی هم شرعی و هم قانون بین الملل خلاف و گناه محسوب میشه.
مردم ناآگاهن. اول آگاهشون کنین. بعد خودشون تصمیم میگیرن که بیان یا نیان.
آیه نیومده مردم رو لینوکسی کنین. من یه مدت توی زومیت که تبلیغ لینوکس رو میکردم، فکر میکردم کاربراش سواد دارن. ولی اشتباه می کردم.
پس نیازی به اینکه هی بگیم بیاین لینوکس و ... نیست. فقط مردم رو آگاه کنین از چیزایی که استفاده میکن و چیزای دیگه ای که توی دنیا هست. بعد تصمیم گیری رو بذارین به عهده ی خودشون.

البته بازم میگم. ما بازی های خیلی قوی توی لینوکس داریم. بازیایی که مثل GTA و COD به منابع سیستمی نیازمندن. و صد البته با سیاست توسعه ای که دارن (آزاد و رایگان) از صدتا بازی ویندوزی سر تر هستن.

ببینین، واسه خیلیا راحتی خیلی مهمتر از فلسفه و این چیزاس

دو حالت داره:
− یا سعی می کنین بهشون بفهمونین که اینجا راحتی بیشتر هست (در کنار فلسفه) و سواد و دانش کاری رو نداشتن دلیل بر سخت بودن و یا راحت نبودنش نیست
− یا سعی می کنین بدون هیچ گونه رفتار محسوسی، از کنارشون رد بشین و بذارین تو حال خودشون باشن.
 ;)

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
قابل توجه دوستانی که میخوان مردم رو ترغیب کنن که از لینوکس استفاده کنن.

خواهش میکنم ازتون. واقعا خواهش میکنم.
اگه میخواین لینوکس رو تبلیغ کنین:
۱) در مورد گنولینوکس و فلسفه‌ش کامل تحقیق کنین
۲) چند ماهی/سالی با توزیع های مختلف و ابزارهای مختلف کار کنین
۳) با بقیه ی کسایی که مثل شما لینوکسی هستن، معاشرت کنین

بعد اگه خواستین تبلیغ کنین، مطمئنا راه درست رو میتونین پیدا کنین.
سعی کنین با همه ی جوانب گنولینوکس ور برین و کار کنین. تا تعصبی پیش نیاد.
تا وقتی اون ۳ شماره رو نداشته باشین، تبلیغ کردن هم فایده نداره. چون هیچ چیز مجاب کننده ای تو آستین ندارین که رو کنین.
و اینکه بخواین بگین لینوکس باید با تازه کارا راه بیاد هم شاید از نظر شما درست باشه. ولی نظر اکثریت خلاف این هست.
و حتما پیشنهاد میکنم مقاله های لینوکس ویندوز نیست جادی رو توی سایتش بخونین. یا کتابش رو که توی امضای Narayana هست رو بخونین. ;)

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
نقل‌قول
آدمی که تا حالا با هیچ برنامه ی ادیت عکسی کار نکرده، براش فرق میکنه فتوشاپ باشه یا گیمپ؟
ممکنه اون نفهمه، ولی بله فرق میکنه! چون روی افراد مختلفی تست کردم، با فتوشاپ سریعتر راه میوفتن تا با گیمپ. هرچند اینجور که شما میگین یعنی از صفر یکی رو بیاریم لینوکس! اما بحث سر اینه که طرف الان داره با ویندوز کار میکنه و بیاریمش لینوکس!

نقل‌قول
خوبه خودت داری میگی. هدفشون میشه راحتی؟؟ واسه همینه که میگم هنوز فرق بین ابزار و هدف رو نمی دونن. اگه هدفشون راحتیه پس اون کاری که انجام میدن جزو کدوم اهداف حساب میشه؟
رفع نیاز. (البته طبق چیزی که من بهش رسیدم و ازشون پرسیدم! فقط میخوان راحت کاریو انجام بدن و نیازشون رو رفع کنن. دیگه کاری به فلسفه و اینا ندارن)

نقل‌قول
اون امکانات و گرافیک و ... اصلا و ابدا هدف حساب نمیشن. اونا حاشیه هستن.
ولی اون اشخاصی که بازی میکردن میگفتن: بازی کردن فقط سرگرم شدن نیست، لذت بردن هرچه بیشتر از یک برنامس که دارن باهاش کار میکنن. حالا هرچی امکانات و گرافیک بیشتر بهتر

نقل‌قول
من با GTA سرگرم بودم. با 0ad هم سرگرم بودم و الان هم که یه موقعی بازیای نینتندو رو انجام میدم، سرگرم میشم. هدف بازی کردن هم همینه. غیر از اینه؟
بله ولی نه برای همه افراد

نقل‌قول
اینم منطقی نیست. شما میخوای دانلود کنی. نه اینکه پروگرس بار سبز و دکمه ی خوشگل ببینی.
دانلود منیجر های لینوکسی دقیقا کار یه دانلود منیجر رو انجام میدن. هدف هم همینه. دانلود!
IDM باشه یا آریا یا XDM چه فرقی میکنه؟ یعنی مثلا آریا نمیتونه دانلود کنه؟ چون محیط گرافیکی نداره یعنی مسخره‌س و کاربر به هدفش نمیرسه؟
نه دوست عزیز، بازم تکرار میکنم، مهندسی نرم افزار میگه یک ابزار (نرم افزار) تولید میشه تا یک کار رو آسون کنه! حالا اگه طرف بخواد لینک دانلود رو کپی کنه بعد بزنه تو ترمینال و... خب اینجا UX و UI و این مسائل یکم میره زیر سوال! باید کار راحت تر از اینا پیش بره برای کاربر.
قبل از همه این فلسفه های گنو/لینوکسی که من و شما قبول داریم، حتی قبل از فلسفه صفر، چی وجود داره؟ چرا لینوکس بوجود اومده؟ بخاطر راحتی بشر! برای این یک سیستم عامل بوجود میاد تا کار کاربر رو راحت تر پیش ببره. وگرنه ملت مینشستن با C کد مینوشتن سه صفحه تا سیستم عامل بفهمه یعنی Next مثلا.

اینا کار شما و امثال شما رو انجام میده و به هدفتون میرسونه، اما عرض کردم، هدف اصلی تر، راحتی کاربره.
وگرنه من بعنوان یه تحلیلگر برنامه نویسی UX و UI اصلا اینو قبول ندارم.

نقل‌قول
دلیلش می دونی چیه؟ اینه که اون شخص وابسته به ابزار خاصی نشده. داره توی لیبرآفیس متن تایپ میکنه و اسلاید درست میکنه و کارای محاسباتی انجام میده. و نیازی هم به دادن یه مشت پول نبوده و همین طور میتونسته در توسعه ی برنامه ای که ازش استفاده می کنه، شریک باشه. دقیقا ایناس که به آدم حال میده.
آهان، تقریبا درسته. حالا من یه یه نکته بگم. فرض کن تحت ترمینال بود، اونوقت چی؟  :o بازم میگفتی به آدم حال میده؟ به نظر 90% افراد جامعه خیر! پس راحتی کاربری هم مهمه  ;) برای بعضیام راحتی و راحتی بیشتر  ???

.
.
.
اوکی، دو قسمت آخر متنت هم لایک داشت  :)
ببخشید اگه نقل قول هام زیاد شد، خواستم تیکه تیکه روی جملات صحبت کنیم

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 53
منم با دوست بالایی موافقم. قرار نیست تو همه زمینه ها اول باشه
ولی به نظرم بهتره کاری کرد که برنامه‌های ویندوز تو لینوکس اجرا بشن. (یه چیزی تو مایه‌های wine ولی خیلی پیشرفته تر --> ماشین مجازی نباشه) تا بیام پای برنامه‌های غیر رایگان رو به لینوکس به طور مستقیم باز کنیم (البته یه چندتایی پاشون باز شده ولی کم بمونن بهتره)

برنامه های ویندوز؟
میشه بگی بر چه اساسی؟
برنامه های ویندوز مگه چی‌ان که قرار باشه توی لینوکس هم بیان؟
شما بشین هدفت رو مشخص کن. تو هر پلتفرمی واسش برنامه پیدا میشه.
برنامه های ویندوز اصلا بهینگی ندارن. هم سنگینن هم کند هستن هم یه مشت خرت و پرت توی باینریشون دارن. و مستعد باگ و ویروسی شدن هستن. این برنامه ها توی لینوکس، باعث به گند کشیده شدن لینوکس میشن. اونوخ به چه قیمت؟ به قیمت آسایش دو سه نفر کاربر که قبلا ویندوزی بودن.  >:(
به جای اینکه بخواین نرم افزار ویندوزی بیارین توی لینوکس (که کلا خلاف فلسفه‌ و هدف گنولینوکسه و من موندم کیا واقعا اینجا هدف و فلسفه‌ش رو میشناسن) به بقیه یاد بدین که چجوری با برنامه های دیگه همون هدفی رو که توی ویندوز انجام میدادن رو انجام بدن.

بحث رایگان و غیررایگان هم نیست اصلا. بحث آزادی نرم افزاره.
نرم افزار باید آزاد باشه. حالا اگه پولی هم بود، مهم نیست.
نرم افزار های ویندوز آزادن؟ که بخواین بیارینشون توی لینوکس؟
نرم افزار های آزاد لینوکسی دارن گسترش پیدا میکنن توی مک و ویندوز. اونوخ ما بیاییم غیرآزاد های اونارو بیاریم اینجا  :o ](*,)
مطمئن باشین نرم افزاری که آزاد باشه، توی لینوکس هم یافت میشه. غیرآزاد ها اینجا جایی ندارن. البته اگه بدونین فلسفه ی گنولینوکس چیه  ;)

لطفا یکدفعه جبهه نگیرید  =;
مثلا من برای تبدیل زیرنویس sub،idx به Srt نیاز به یک برنامه دارم. بهترین برنامه‌ای که تاحالا پیدا کردم و این قابلیت رو داشته subtitle edit هست. این برنامه آزاد و اوپن سورسه ولی هر چقدر تلاش کردم نتونستم روی لینوکس نصبش کنم، دانشش هم فعلا ندارم که از سورسش استفاده کنم. حالا وقتی که من کار واجب دارم یا باید برگردم ویندوز یا یه کاری کنم این برنامه اینجا نصب بشه. نر‌افزارهای دیگه که مال لینوکسن هم امتحان کردم ولی هیچ‌کدوم این امکانو نداشتن (یه بار دیگه دقت کنید، اوپن سورس و رایگانه بود)

یه چیز دیگه. ما توی آرمان شهر زندگی نمی‌کنیم. چه خوشتون بیاد چه خوشتون نیاد، سیستم جامع دانشگاهی کشور فقط با اینترنت اکسپلورر باز می‌شه. اگه می‌خواید تو دانشگاه تحصیل کنید، باید از این سامانه و اینترنت اکسپلورر استفاده کنید. اگرم خوشتون نمیاد می‌تونید برید به مسئولین بگید فلسفه تون غلطه و ... اونا هم با کمال میل قبول می‌کنند و از فرداش همه سیستم هاشونو بر اساس لینوکس تنظیم می‌کنند و می‌گن با فایرفاکس بیاید ثبت‌نام کنید

پس گاهی اوقات لازمه.
« آخرین ویرایش: 01 مهر 1394، 08:17 ب‌ظ توسط sam.seven »
لینوکس خوبه ...
ولی آموزش‌هاش به زبون ساده و در عین حال کامل، -به زبان فارسی- خیلی کمه.
مخصوصا برای کسانی که یه عمر با DOS و ویندوز خو گرفتند.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
ببین بحث دیگه داره بی فایده میشه.

من و شما طرز فکرامون با هم متفاوته.

نقل‌قول
ممکنه اون نفهمه، ولی بله فرق میکنه! چون روی افراد مختلفی تست کردم، با فتوشاپ سریعتر راه میوفتن تا با گیمپ. هرچند اینجور که شما میگین یعنی از صفر یکی رو بیاریم لینوکس! اما بحث سر اینه که طرف الان داره با ویندوز کار میکنه و بیاریمش لینوکس!

اینکه طرف الان ویندوز داره و میخواد بیاد لینوکس، دیگه تقصیر لینوکس نیست که مثل ویندوز برای روز های اول سختی های خودش رو داره.
شما توقع دارین چون طرف ویندوزیه و میخواد بیاد سمت لینوکس، پس باید  همه چیز ساده و پیش پا افتاده باشه و اوکی بشه براش. ولی همچین چیزی غیرممکنه. iOS که نیست  ;D
اینکه با فتوشاپ سریع تر راه می افتن یا گیمپ، به خاطر اسماییه که تو ذهنشون جا خشک کرده. ما حتی لینوکسی هم داریم که به عکس روتوش شده میگه فتوشاپیه. این تلقین ها آره، تاثیر میذاره روی ذهن افراد.
طرف همه جا شنیده فتوشاپ. یه احساس نزدیکی و آشنایی بهش داره و سریع تر یاد میگیره. مثل اینکه به یکی واقعا بگی فلان زن مادرته و یا اینکه بگی بین این دوتا یکیشون مادرته. به نظرت با کدوم خو میگیره؟ مسلما اونی که اول بهش گفتی مادرش بوده  ;)

نقل‌قول
رفع نیاز. (البته طبق چیزی که من بهش رسیدم و ازشون پرسیدم! فقط میخوان راحت کاریو انجام بدن و نیازشون رو رفع کنن. دیگه کاری به فلسفه و اینا ندارن)

و شما واقعا نمیدونی که توی لینوکس راحت ترن؟ و این سخت بودن چیزیه که به ذهنشون تلقین شده؟

نقل‌قول
ولی اون اشخاصی که بازی میکردن میگفتن: بازی کردن فقط سرگرم شدن نیست، لذت بردن هرچه بیشتر از یک برنامس که دارن باهاش کار میکنن. حالا هرچی امکانات و گرافیک بیشتر بهتر

واسه همینه که میگم اینارو کار نداشته باشین. بذارین هرجا دلشون میخواد، بازی کنن. کامیونیتی گنولینوکس طرزفکر اینارو نداره خوشبختانه.

نقل‌قول
بله ولی نه برای همه افراد
بهتر نیست بهشون یادآوری کنیم که واسه ی همه ی افراد (یا دست کم اکثریت) میتونه این رفتار صدق کنه؟

نقل‌قول
نه دوست عزیز، بازم تکرار میکنم، مهندسی نرم افزار میگه یک ابزار (نرم افزار) تولید میشه تا یک کار رو آسون کنه!
خب ابزارهای لینوکسی دقیقا اینکارو انجام میدن. برای سادگی و راحتی بیشتر. راحت تر از هر ابزار دیگه ای.

نقل‌قول
حالا اگه طرف بخواد لینک دانلود رو کپی کنه بعد بزنه تو ترمینال و... خب اینجا UX و UI و این مسائل یکم میره زیر سوال! باید کار راحت تر از اینا پیش بره برای کاربر.

بله. دقیقا. واسه همینه که ابزارهای گنولینوکس اکثرا بدون واسط گرافیکی ان. شاید شما توی ویندوز و مک بتونی UI و UX رو مهم قلمداد کنی. ولی توی اولویت کمتری داره.
همیشه توی لینوکس، واسط گرافیکی آخرین اولویت هست.اینو همه ی توسعه دهنده های لینوکسی میدونن.

نقل‌قول
اینا کار شما و امثال شما رو انجام میده و به هدفتون میرسونه، اما عرض کردم، هدف اصلی تر، راحتی کاربره.
بله انجام میده و به راحت ترین نحو انجام میده. من بخوام ۱۰۰ لینک دانلود کنم، به ۵ کلیک نیاز دارم. به این میگن سرعت و راحتی. ولی شما این ۱۰۰ لینک رو توی محیط UX دانلود کن ببین به چند کلیک نیاز داری  ;)
خیلی راحت و مستند میتونیم راجع بهش بحث کنیم.
من میتونم توی حداکثر ۲ ثانیه، بیش از یک میلیون دایرکتوری درست کنم. کاری که توی UX ممکنه ساعت ها طول بکشه. راحت تر از این؟
ابزارهای لینوکسی واقعا راحت تر هستن.

نقل‌قول
آهان، تقریبا درسته. حالا من یه یه نکته بگم. فرض کن تحت ترمینال بود، اونوقت چی؟  :o بازم میگفتی به آدم حال میده؟
بله! هر کاربر حرفه ای لینوکس رو که نگاه کنی می بینی که داره با emacs,vim,latex و ... کار میکنه. چه برای نوشتن یه تکست ساده چه برای نوشتن یه api واسه تلگرام یا حتی پج کرنل  ;)
و واقعا هم حال میده. چرا؟ چون سریع تره. راحت تره. منابع مصرفی کمتری نیاز داره، حجم دانلود و ترافیک کمتری نیاز داره. همه جا قابل دسترسه.
میخوام بدونم اگه زمانی x از کار بیفته توی توزیعت، چجوری میخوای ادامه ی پایان نامه‌ت رو بنویسی؟  ;)
یه لینوکسی چه x داشته باشه چه tty داشته باشه چه pc داشته باشه چه امبد و ... میتونه با سیستمش کار کنه و نیازش به سرعت و با راحتی تمام انجام میشه.

در هر صورت اینایی که من میگم، تجربه ی سه سال کار با لینوکسه. و قولت میدم اکثر لینوکس کارها همین مشخصات رو دارن. چون با فلسفه‌ش رسیدن به اینجا. و از نظر من کسی هم که میخواد به این پلتفرم مهاجرت کنه چه بخواد چه نخواد به این بخش کشیده میشه. زمانی متوجه میشین که تجربه ی کار با همه ی جوانبش رو داشته باشین.
شما تحلیل گر UX هستی ولی آیا فکر کردی که چرا ۹۵ درصد دانلود منیجرهای ما متنی هستن؟  ;)
چرا ابزار های مانیتورینگ و شبکه و امنیت ما متنی هستن؟ قوی ترین ابزارهای کار با متن و برنامه نویسی، متنی هستن؟
من مخالف GUI نیستم. خودمم طرفدار KDE هستم. ولی kwin یا i3. اوبونتو یا دبیان. gedit یا vim و ... تاثیری روی هدف من نمیذارن. تمام اینا ابزاری هستن که من باهاشون به هدف میرسم. ولی از قضای روزگار، i3 و vim و debian و ... کار منو راحت تر و سریع تر انجام میدن.  ;)
همین طور که وقتی شما ویندوز و لینوکس رو همزمان کار می کنی و متوجه میشی که لینوکس راحت تره، همین طور هم موقع کار با ابزارهاشون، به این نتیجه میرسی که ابزارهای لینوکسی راحت تر و سریع تر و سبک تر و امن تر هستن.  ;)