انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مقایسه ویندوز و لینوکس  (دفعات بازدید: 54392 بار)

0 کاربر و 15 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 530
پاسخ به: مقایسه ویندوز و لینوکس
« پاسخ #105 : 13 خرداد 1389، 03:17 ب‌ظ »
سلام
گیر همینجاست که شما فکر می کنید که برنامه ها در طولانی مدت منتشر می شن یعنی ایجاد فاصله های طولانی بین دو انتشار این ویژگی مربوطه به مدلهای تجاری/انحصاری نه مدل های غیر تجاری /انحصاری چون اونا باید محصولاتشون کیفیت مناسب(این که کیفیت چی باشه و چقدر باشه رو کاربران تعیین می کنند)داشته باشه تا مشتری بخری به همین خاطر فاصله می اندازن اما در مورد کیفیت منظور شما ازکیفیت چیه؟ اجتماع kde(قربونش برم!) رو در نظر بگیرین هر ۶ ماه (اگه اشتباه نکنم ) یک نسخه جدید می ده (البته بین دو نسخه نسخه هایی هم برای رفع ایرادات هم داره ) که به نظر من خیلی با کیفیت هست اصولا در انرم افزارآزاد و رایگان چیز بی کیفیت وجود نداره چون اگه چیزی بد باشه کسی استفاده نمی کنه و از بین می ره (درست مثل انتخاب طبیعی!) و اگه چیزی خوب باشه افراد بیشتری ازش استفاده می کنند و توسعه ی بیشتری پیدا می کنه ولی در مدل انحصاری و تجاری فقط پوله که می تونه یک نرم افزارخوب رو حذف کنه و یک نرم افزار ید رو نگه داره  اما در مورد دوستدار کاربربودن (بازم نیازداره به تعریفیه که شما دارید)دوستدار کاربر بودن(برای من)به معنی رابط کاربری گرافیکی نیست برای من ورودی و خروجی استاندارد و لوله گذاری ویا نرم افزار هایی که فقط یک کار کوچیک می کنند وهمراه خود گنو /لینوکس ارائه می شوند گنو /لینوکس رو دوستدار ترین کرده (و البته برای خیلی از آدمای دیگه) که خب میزکار kde هم که در محیط گرافیکی به مراتب دوستدار کاربر هست

دوست عزیز همونطور که در پست های پیشینم عرض کردم بنده با توجه به شغلم موضوع رو از جنبه کلی (برای همه کاربرها) و برای ایجاد یک بازار مناسب می سنجم اما شما با توجه به رشته خودتون فقط این رو از جنبه شخصی می سنجید. شما دو برنامه همسان (با ورودی ها و خروجی های یکسان) رو یکی با کنسول و دیگری رو با gui عرضه کنید و بعد آمار بگیرید که از کدوم یک بیشتر استقبال شده ؟مطمپن باشید اگر دو برنامه یکسان رو در اختیار شما قرار بدن که یکی دارای رابط گرافیکی مناسب و دیگری فاقد اون باشه شما اولی رو انتخاب میکنید.
یک سیستم عامل و یا هر برنامه دیگه ای که میخواد رشد کنه نباید بر روی یک سری افراد با دانش های خاص و تخصصی تکیه کنه.
تفاوت دیدگاه های بنده و جنابعالی ناشی از اینه که من جمع نگری میکنم اما شما تک نگری.
« آخرین ویرایش: 13 خرداد 1389، 03:31 ب‌ظ توسط javandata »
اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید.

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #106 : 13 خرداد 1389، 03:29 ب‌ظ »
دوست عزیز
من هیچ تضاد و سفسطه ای در صحبتهام نمیبینم.
من از نظر تونانایی لینوکس رو برتر میدونم با توجه به اینکه قابلیتهای بیشماری داره که اصلا در ویندوز راه نداره! این هم به دلیل ایرادای اساسی هست که ویندوز از پایه داره. نمونه بارزش رجیستری ویندوز که این سیستم رو تو خودش اسیر کرده و مایه قسمت عمده کند شدنهای این سیستم عامل به مرور زمان و پناهگاه بینظیری برای ویروس ها و سایر برنامه های مخربه!)
این از جمله اول من!
اما جمله دوم:
اما برای انجام یه مقایسه کامل و جامع و همه جانبه باید دو سیستم عامل مشابه رو با هم مقایسه کرد. ویندوز از نظر توانایی خیلی عقب تر از لینوکسه اما محیط ساده تری داره و یوزر فرندلی تر هست.
در پستهای قبلیم هم این موضوع رو عنوان کرده بودم که ویندوز از نقطه ۱۰۰ یوزرفرندلی به سمت امنیت بالا حرکت کرده و لینوکس دقیقا از نقطه مقابل یعنی ۱۰۰ امنیت و توانایی به سمت یوزر فرندلی شدن حرکت کرده. و گفتم که تا این دو سیستم به یه نقطه سر به سر نرسن مقایسه دقیق و جامعی بین اونها نمیشه بعمل آورد.
من هنوز هم هیچ تضادی بین دو جمله ای که گفتم نمیبینم.

و اما در خصوص حرفه ای بودن: در اینجا بنظر میاد که شما دارین سفسطه میکنین! در هیچ کجای جملاتم من اشاره ای به اینکه ملاک حرفه ای بودن سیستم عامل سخت بودنش باشه نکردم!
دلایل بسیار زیادی وجود داره که سیستم عامل لینوکس رو بعنوان یه سیستم عامل حرفه ای و ویندوز های xp یا 7 رو بعنوان سیستمهای آماتوری دسته بندی کنیم.
اگر من پست قبلیم رو در یک فروم غیر تخصصی لینوکس زده بودم قطعا به موارد زیادی که باعث چنین قضاوتی میشد اشاره میکردم. اما احساس کردم که این موارد در جایی مثل اینجا توضیح واضحات باشه.

آیا بنظر شما سیستم عاملیکه در ابتدای امر با ران کردن برنامه اسکن رجیستری بیش از ۱۰۰ مورد ایراد و فقط با یه بار نصب و پاک کردن نرم افزار متجاوز از ۲۰۰ ایراد رجیستری نشون میده آماتوری نیست؟!
آیا رکورد وجود بیش از ۴۰۰۰۰۰ ویروس برای این سیستم در مقایسه با تنها ۴۰ ویروس ثبت شده برای سیستمهای مک و لینوکس حاکی از آماتوری بودن این سیستم نیست!؟
آیا کرش کردنهای وقت و بیوقت ویندوزهای ۷ و XP و عدم پایداری اونها حاکی از آماتوری بودنشون نیست؟
آیا عدم وجود یه سیستم یوزر و پسورد ساده با امنیت کافی (چون سه سوته میشه با یه دیسک بوتیبل لینوکس پسورد ویندوز رو ترکوند!) حاکی از آماتوری بودنش نیست؟
و دهها و شاید هم صدها «آيا»ی دیگه!

بنده فقط لازم میدونم این رو عرض کنم که فقط در زمینه امنیت لینوکس بالاتره و عدم امنیت و یا داشتن نقطه ضعف هم دلیل بر آماتوری بودن نیست (لینوکس نیز در جنبه هایی آکنده از ضعف هاست). من نمیدونم تو کدوم منبع گفتن که امنیت بالاتر (البته این نسبیه چون خود لینوکس هم باگ داره) نشان دهنده پروفشنال بودن یک سیستمه ؟؟؟؟ لطف کنید لینک اینترنتی یا شناسه کتاب منبع رو برای بنده بزارید.
در مواردی چون کرش و یوزر و... جواب شما رو Smart_Boy عزیز به طور کامل دادن.
« آخرین ویرایش: 13 خرداد 1389، 03:32 ب‌ظ توسط javandata »
اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید.

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
پاسخ به: پاسخ به: مقایسه ویندوز و لینوکس
« پاسخ #107 : 13 خرداد 1389، 03:35 ب‌ظ »
راه حل شما هم سادست
اگر فکر می کنید نرم افزاری مفیدی برای جامعه پزشکان هست یا چند پزشک با هم جمع می شید یا خودتون تنها یا یک نهادی که وابسته به پزشکان باشه
سرمایه گذاری می کنید و یک محصول تولید می کنید ( با یک تیم یا یک شرکت و...)
بعد اون رو با لایسنس آزاد منتشر می کنید

از این ساده تر ممکنه؟:)

من با این مطلب حال کردم
شما خودتون تا الان برای چند برنامه پول دادید و رایگان اون رو عرضه کردید  ??? ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آقا من میتونم یه تیم تشکیل بدم تا رو چند برنامه لینوکس کار کنن اما هزینه هاش تامین نمیشه اگر شما لطف کنید و تامین اعتبار کنید تا بشه اون رو رایگان عرضه کرد همه دعاتون میکنن هم ما برنامه نویس ها که به یه نون و نوایی میرسیم هم کاربران لینوکس  :o :D ;) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بله اگر نیاز من رو جواب بده حاضرم سرمایه گذاری کنم
مشکلش چیه
منکه در هر صورت برای اینکه نیازم رفع بشه باید پول تولید محصول رو بدم
حالا اگر این رو در اختیار دیگران بذارم ضرری کردم؟

بعله شما دارید از لینوکسی که همه سرمایه گذاریهاش رو شرکت ها و افراد دیگه کردن استفاده می کنید
اونها ضرری کردن؟ یا اینکه دارن بیشتر سود می کنن؟

سلام  :)
خوب هستید؟  ;)
آیا رکورد وجود بیش از ۴۰۰۰۰۰ ویروس برای این سیستم در مقایسه با تنها ۴۰ ویروس ثبت شده برای سیستمهای مک و لینوکس حاکی از آماتوری بودن این سیستم نیست!؟راجع به این که چرا اینقدر ویروس برای ویندوز نوشته شده بارها و بارها صحبت شده و دیگه جای بحث نداره...

آیا کرش کردنهای وقت و بیوقت ویندوزهای ۷ و XP و عدم پایداری اونها حاکی از آماتوری بودنشون نیست؟حقیقتا من تو این ۱۰ سالی که از کامپیوتر استفاده می‌کنم و قریب ۸ سال فقط ویندوز این کرش‌ها رو ندیدم مگه یه بار که هارددیسکم مشکل داشت و اون Fatel Error و صفحه‌ی آبی رنگ رو می‌داد و ریستارت می‌شد. شما هم احتمالا با سیستمی که از لحاظ سخت‌افزاری مشکل داشته روبرو بودید.

آیا عدم وجود یه سیستم یوزر و پسورد ساده با امنیت کافی (چون سه سوته میشه با یه دیسک بوتیبل لینوکس پسورد ویندوز رو ترکوند!) حاکی از آماتوری بودنش نیست؟این سه سوته که می‌گید رو در مورد لینوکس هم با سی‌دی Live خودش می‌شه انجام داد. پس این نکته برتری به حساب نمی‌آد و یک ضعف هست برای هر دو.

در پایان هم ذکر این نکته ضروریه که من طرفدار ویندوز و دشمن لینوکس نیستم ولی اعتقاد دارم که باید نقاط ضعف و قوت سیستم‌ها رو منطقی و از روی سند و منبع بیان کرد نه تعصب‌های خشک، بی‌معنی، بی‌دلیل و ...
موفق باشید  :)

مشکل شما چیز دیگه ای هست:) مشکل شما این نیست که واقعاً می خواید از لینوکس استفاده کنید و باهاش مشکل دارید:)
برای شما بهترین سیستم عامل ویندوز هست و براتون متاسف هستم که می خواید وقتتون رو بذارید و به بنده و کسانی که از لینوکس استفاده می کنند نشون بدید که ویندوز بهتر هست :))
چون بنده از dos 5 نسخه اورجینال داشتم تا ۶ و ۶.۲ و ویندوز۳.۱ - ۹۵ و ۹۸ و me , xp , vista , 7
هنوز سیستم 8086  و پک اورجینال داس ۵ رو برای یادگاری نگه داشتم  و اگر می خواید می تونم عکسش رو هم براتون بفرستم :)

حتی ویندوز رو از شما بهتر بلد هستم و بیشتر کار کردم :))
پس بی خودی وقت خودتون رو برای این حرف ها تلف نکنید چون من بهتر از شما می دونم معایب و مزایای ویندوز چی هست
اگر واقعاً می خواید از لینوکس استفاده کنید
نصبش کنید و با دوستان دیگه مشکلاتون رو حل کنید
اگر هم که واقعاً ویندوزتون تو ۸ سال ۱ بار صفحه آبی اومده و هنگ نکرده و مشکلی باهاش تو این ۸ سال نداشید باید به احمقی خودم بخندم :))
شما هم که مشکلی ندارید فکر نمی کنم اصلاً منطقی باشه از لینوکس استفاده کنید :)

موفق باشید
« آخرین ویرایش: 13 خرداد 1389، 04:32 ب‌ظ توسط کرگدن »

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #108 : 13 خرداد 1389، 03:39 ب‌ظ »
[quote author
دوست عزیز همونطور که در پست های پیشینم عرض کردم بنده با توجه به شغلم موضوع رو از جنبه کلی (برای همه کاربرها) و برای ایجاد یک بازار مناسب می سنجم اما شما با توجه به رشته خودتون فقط این رو از جنبه شخصی می سنجید. شما دو برنامه همسان (با ورودی ها و خروجی های یکسان) رو یکی با کنسول و دیگری رو با gui عرضه کنید و بعد آمار بگیرید که از کدوم یک بیشتر استقبال شده ؟مطمپن باشید اگر دو برنامه یکسان رو در اختیار شما قرار بدن که یکی دارای رابط گرافیکی مناسب و دیگری فاقد اون باشه شما اولی رو انتخاب میکنید.
یک سیستم عامل و یا هر برنامه دیگه ای که میخواد رشد کنه نباید بر روی یک سری افراد با دانش های خاص و تخصصی تکیه کنه.
تفاوت دیدگاه های بنده و جنابعالی ناشی از اینه که من جمع نگری میکنم اما شما تک نگری.

رشد کردن با فراگیر شدن کاملاً متفاوت هست
جمله شما غلط هست و درستش اینطور هست که به جای رشد باید فراگیر بین عموم مردم رو بگذارید

خب حالا میشه به من بگید چه کسی گفته که لینوکس می خواد فراگیر بین عموم مردم بشه؟ و اصلاً برای چی باید فراگیر بین عموم مردم بشه؟
« آخرین ویرایش: 13 خرداد 1389، 03:45 ب‌ظ توسط کرگدن »

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #109 : 13 خرداد 1389، 03:48 ب‌ظ »
کرگدن جان هدف بالا بردن ویندوز و کوبیدن لینوکس نیست هدف گفتن کمبودهاست.یادش بخیر در دوران دانشکده به ما یاد دادن که بر روی برتری های برنامه ای که نوشتیم تکیه نکنیم بلکه معایب اون رو پیدا کرده و رفع کنیم تا همگانی بشه و افراد بیشتری از اون استفاده کنن.
ویندوز سرشار از کمبودهاست لینوکس هم کمبودهای بیشماری داره. به نظر شما کدوم سیستم عامل میتونه موفقتر عمل کنه "اونی که به توانایی هاش می نازه یا اونی که دنبال پیدا کردن مشکلات و ایرادها و رفع کردنشه " ؟
من و شما زمانی دوست لینوکس هستیم که ایراد های اون رو پیدا کنیم و دنبال رفعش باشیم نه این که فقط بنازیم به این که لینوکس امنیتش بهتره و آزاده و ....
"دوست میگه بهت گفتم دشمن میگه خواستم بهت بگم"
افراد حرفه ای و توسعه دهنده های نرم افزار وظیفشون دیدن مشکلات و رفع اونهاست و در همین راستا و موازی با اون وظیفه کاربرهای عادی تبلیغ و نشون دادن توانایی هاست.

شاید ایرادی که بر ماها وارده اینه که داریم از دیدگاههای گوناگون به موضوع نگاه میکنیم و امدیم بحث میکنیم دقیقا مثال ما مثل اونهایی که در مثنوی اومده که همشون انگور میخواستن و به زبان های مختلف اون رو میگفتن (چون اینجا انجمن ادبیات نیست از آوردن مثل خودداری کردم).
« آخرین ویرایش: 13 خرداد 1389، 03:57 ب‌ظ توسط javandata »

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #110 : 13 خرداد 1389، 03:55 ب‌ظ »
جمله شما غلط هست و درستش اینطور هست که به جای رشد باید فراگیر بین عموم مردم رو بگذارید

خب حالا میشه به من بگید چه کسی گفته که لینوکس می خواد فراگیر بین عموم مردم بشه؟ و اصلاً برای چی باید فراگیر بین عموم مردم بشه؟

عرض بنده غلط نبود بلکه شما بد برداشت کردید ! منظور از رشد کردن رشد کمی در بازاره نه رشد و توسعه امکانات و خود سیستم عامل!!!

چرا با این همه پتانسیلی که داره فراگیر نشه ؟؟؟ دوستی شما واقعا بسان دوستی خاله خرسه است.
چرا به جای رفع کمبودها اون رو تو قفس زندان کنیم ؟ باید بهش بال پرواز داد تا بپره نه از ترس زمین خوردن و رسوایی اون رو در قفس اسیر کرد.
چرا نباید هزاران هزار نفر نه با اجبار بلکه از روی شوق به این سیستم رو بیارن٫
در کدوم حالت حق میلیاردها نفر ساعت به جا آورده میشه تعداد اندکی از این سیستم عامل استفاده کنن یا افراد بیشماری از اون بهره ببرن ؟

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #111 : 13 خرداد 1389، 03:56 ب‌ظ »
کرگدن جان هدف بالا بردن ویندوز و کوبیدن لینوکس نیست هدف گفتن کمبودهاست.یادش بخیر در دوران دانشکده به ما یاد دادن که بر روی برتری های برنامه ای که نوشتیم تکیه نکنیم بلکه معایب اون رو پیدا کرده و رفع کنیم تا همگانی بشه و افراد بیشتری از اون استفاده کنن.
ویندوز سرشار از کمبودهاست لینوکس هم کمبودهای بیشماری داره. به نظر شما کدوم سیستم عامل میتونه موفقتر عمل کنه "اونی که به توانایی هاش مینازه یا اونی که دنبال پیدا کردن مشکلات و ایرادهای اونه و دنبال رفع کردنشه " ؟
من و شما زمانی دوست لینوکس هستیم که ایراد های اون رو پیدا کنیم و دنبال رفعش باشیم نه این که فقط بنازیم به این که لینوکس امنیتش بهتره و آزاده و ....
"دوست میگه بهت گفتم دشمن میگه خواستم بهت بگم"
افرا حرفه ای و توسعه دهنده های نرم افزار وظیفشون دیدن مشکلات و رفع اونهاست و در همین راستا و موازی با اون وظیفه کاربرهای عادی تبلیغ و نشون دادن توانایی هاست.

شاید ایرادی که بر ماها وارده اینه که داریم از دیدگاههای گوناگون به موضوع نگاه میکنیم و امدیم بحث میکنیم دقیقا مثال ما مثل اونهایی که در مثنوی اومده که همشون انگور میخواستن و به زبان های مختلف اون رو میگفتن (چون اینجا انجمن ادبیات نیست از آوردن مثل خودداری کردم).
کمبود ها از دیدگاها مختلف بررسی میشه

من می تونم برای شما ۱۰۰ صفحه از کمبود های bsd بنویسم یا ویندوز یا لینوکس :)
ولی وقتی سیستم عاملی ادعای فراگیری برای عموم مردم رو نداره نباید در این مورد بشینید ازش ایراد بگیرید :)

بله شما می تونید از توزیع اوبونتو + آندروئید و..... که می گن لینوکس برای همه این ایراد ها رو بگیرید ولی هیچ جا نمی تونید از لینوکس این ایراد رو بگیرید
چون جزو هیچ کدوم از اهدافش نیست و هیچ وقت هم همچین حرفی رو نزده
لینوکس یک کرنل هست :) برای عموم مردم؟
گنو فرهنگ آزادی هست :) کی گفته عمومی بشم آزادی مهم ار از عمومی شدن هست وقتی چیزی آزاد باشه و به بلوغ برسه خود به خود در بین عموم فراگیر میشه

گنو/ لینوکس آرمان های دیگه ای داره که فراگیر شدن هنوز خیلی فاصله داره و اصلاً جزو هدف هاش نیست
اینکه شما می گی ui داشته باشه کاملاً درست می گی ولی جزو هدف ها نیست :)
اگر شما فکر می کنید این هدف شما و یا چند نفر دیگه هست که این سیستم عامل رو همگانی کنید ( هدف اوبنتو و....) باید بهش کمک کنید
چون هدف اصلی گنو لینوکس نیست و مطمئناً بسیار سخت هست :)
« آخرین ویرایش: 13 خرداد 1389، 04:14 ب‌ظ توسط کرگدن »

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #112 : 13 خرداد 1389، 04:02 ب‌ظ »

عرض بنده غلط نبود بلکه شما بد برداشت کردید ! منظور از رشد کردن رشد کمی در بازاره نه رشد و توسعه امکانات و خود سیستم عامل!!!

چرا با این همه پتانسیلی که داره فراگیر نشه ؟؟؟ دوستی شما واقعا بسان دوستی خاله خرسه است.
چرا به جای رفع کمبودها اون رو تو قفس زندان کنیم ؟ باید بهش بال پرواز داد تا بپره نه از ترس زمین خوردن و رسوایی اون رو در قفس اسیر کرد.
چرا نباید هزاران هزار نفر نه با اجبار بلکه از روی شوق به این سیستم رو بیارن٫
در کدوم حالت حق میلیاردها نفر ساعت به جا آورده میشه تعداد اندکی از این سیستم عامل استفاده کنن یا افراد بیشماری از اون بهره ببرن ؟

هر سیستم عامل و محصول نرم افزاری اهدافی داره
من نمی گم بده که همه از لینوکس استفاده کنن :) من دارم می گم این هدفش نیست و نباید ازش در این مورد ایراد گرفت جون هیچ ادعایی نداره :)
من که روز اول بیام بگم فارسی بلد نیستم و ادعایی ندارم فردا که بیام دو تا کلمه فارسی حرف بزنم و شما شروع به ایراد گیری بکنید ( نه اینکه برای رشد من کمک کنید و ایراد رو جوری بگیرید که به رشد من کمک کنه ) کار شما اشتباه هست نه من :)
چون من از اول گفتم که فارسی بلد نیستم :)

فراگیر شدن و قابل استفاده شدن برای عموم چیزی نیست که با حرف زدن و ایراد گفتن تغییری بکنه :) کار می خواد و کار
فکر می کنید کسی نمی دونه ui برای کاربری که از کامپیوتری چیزی نمی دونه و نمی خواد بدونه ( وفقط می خواد کار ساده خودش رو انجام بده ) ضروری هست؟
بار ها تکرار این موضوع ( موضوعی که هر کسی ۲ ما با کامپیوتر کار کنه متوجه می شه ) چه فایده ای داره؟
اگر می خواید مشکلات حل بشه با ایراد گفتن هیچی حل نمیشه چون این ایرادات چیزی نیستن که کسی به جز شما ندونه :)

پس اگر واقعاً می خواید گنو لینوکی همگانی بشه به جای این حرف ها شروع به کار کنید :)

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #113 : 13 خرداد 1389، 09:10 ب‌ظ »
من نمی گم بده که همه از لینوکس استفاده کنن :) من دارم می گم این هدفش نیست و نباید ازش در این مورد ایراد گرفت جون هیچ ادعایی نداره :)
من که روز اول بیام بگم فارسی بلد نیستم و ادعایی ندارم فردا که بیام دو تا کلمه فارسی حرف بزنم و شما شروع به ایراد گیری بکنید ( نه اینکه برای رشد من کمک کنید و ایراد رو جوری بگیرید که به رشد من کمک کنه ) کار شما اشتباه هست نه من :)

فراگیر شدن و قابل استفاده شدن برای عموم چیزی نیست که با حرف زدن و ایراد گفتن تغییری بکنه :) کار می خواد و کار
فکر می کنید کسی نمی دونه ui برای کاربری که از کامپیوتری چیزی نمی دونه و نمی خواد بدونه ( وفقط می خواد کار ساده خودش رو انجام بده ) ضروری هست؟
بار ها تکرار این موضوع ( موضوعی که هر کسی ۲ ما با کامپیوتر کار کنه متوجه می شه ) چه فایده ای داره؟
اگر می خواید مشکلات حل بشه با ایراد گفتن هیچی حل نمیشه چون این ایرادات چیزی نیستن که کسی به جز شما ندونه :)

پس اگر واقعاً می خواید گنو لینوکی همگانی بشه به جای این حرف ها شروع به کار کنید :)

دوست عزیز روز اول هم وقتی به این فروم اومدم اعلام آمادگی کردم و عرض کردم که مسیر و خط و مشی رو به من بدن اما متاسفانه کسی به دنبال این کارها نیست و نمیاد براش وقت بزاره.
حالا اگه شما دانشش رو دارید و برنامه ساز هستید بنده میتونم بخشی کوچکی از زمانم رو برای توسعه برنامه های جانبی اوبونتو قرار بدم.
حالا بسم الله
« آخرین ویرایش: 13 خرداد 1389، 09:23 ب‌ظ توسط javandata »

آفلاین .:::_| Smart Boy |_:::.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 397
  • براي بهره‌مند شدن از آزادي بايد خود را مهار كنيم.
« پاسخ #114 : 13 خرداد 1389، 09:38 ب‌ظ »
سلام  :)

نقل‌قول
مشکل شما چیز دیگه ای هست:) مشکل شما این نیست که واقعاً می خواید از لینوکس استفاده کنید و باهاش مشکل دارید:)
با لينوكس مشكل داريم؟ چرا بايد اينطور باشه؟ اين اظهار نظر واقعا از شما بعيده. چرا كسي بايد با نرم افزار شركتي مشكل داشته باشه!!! البته يه حالت وجود داره اونم اينه كه من از روءساي مايكروسافت يا مك يا از افراد ذينفع در فروش اينها باشم كه با لينوكس مشكل داشته باشم كه تا اونجايي كه مي‌دونم، نيستم! ;D
نقل‌قول
برای شما بهترین سیستم عامل ویندوز هست و براتون متاسف هستم که می خواید وقتتون رو بذارید و به بنده و کسانی که از لینوکس استفاده می کنند نشون بدید که ویندوز بهتر هست
من سعي نكردم به شما نشون بدم كه ويندوز بهتره. فقط داشتم به اون دوستمون كه در جواب اون پست زدم مي‌گفتم كه اونجوري كه ايشون عنوان كردند حداقل براي من نبوده پس متاسف نباشيد. مرسي  ;D

نقل‌قول
چون بنده از dos 5 نسخه اورجینال داشتم تا ۶ و ۶.۲ و ویندوز۳.۱ - ۹۵ و ۹۸ و me , xp , vista , 7
هنوز سیستم 8086  و پک اورجینال داس ۵ رو برای یادگاری نگه داشتم  و اگر می خواید می تونم عکسش رو هم براتون بفرستم
من هم با همه‌ي اينها كار كردم و مي‌كنم چون اونجايي كه من كار مي‌كنم هنوز يه سماور با سيستم عامل DOS وجود داره البته 8086 نيست! راستي ناول رو يادتون رفت چون من با اون هم كار مي‌كنم  ;D
نقل‌قول
حتی ویندوز رو از شما بهتر بلد هستم و بیشتر کار کردم
پس بی خودی وقت خودتون رو برای این حرف ها تلف نکنید چون من بهتر از شما می دونم معایب و مزایای ویندوز چی هست
اين اظهار نظر شما شگفت انگيزه. اگر راجع به لينوكس مي‌گفتيد، احتمالا حق با شما بود. خوشحالم كه اينقدر اعتماد به نفس بالايي داريد  ;D
نقل‌قول
اگر كسي بخواد كه يادآوري كنه كه ويندوز اينجوري كه شما مي‌گيد نيست، فكر نمي‌كنم دليل بر اين باشه كه نخواد از لينوكس استفاده كنه. بله من هم مثل بقيه كساني كه از لينوكس استفاده مي‌كنند، به لينوكس علاقه دارم و از اونجايي كه در دانشگاه كامپيوتر و نرم‌افزار خوندم، معتقدم كه بايد لينوكس و استفاده از اون رو بشناسم...  :)
نقل‌قول
اگر هم که واقعاً ویندوزتون تو ۸ سال ۱ بار صفحه آبی اومده و هنگ نکرده و مشکلی باهاش تو این ۸ سال نداشید باید به احمقی خودم بخندم
بله واقعا اون مشكلات و هنگ‌هايي كه شما ازش صحبت مي‌كنيد رو ندارم. شما كه مي‌گيد كار با ويندوز رو خوب بلديد حتما مي‌دونيد كه يه سري تنظيمات براي ويندوز بايد انجام داد تا در بهينه‌ترين حالت كار كنه. عجيبه!  :o البته من به شما جسارت نمي‌كنم شما رو مي‌شناسم و مي‌دونم كه خودتون كارشناس و دست اندر كار هستيد.

نقل‌قول
شما هم که مشکلی ندارید فکر نمی کنم اصلاً منطقی باشه از لینوکس استفاده کنید
دليل استفاده رو هم كه در بالا ذكر كردم...

موفق و پيروز باشيد  :) ;) ;D
« آخرین ویرایش: 13 خرداد 1389، 09:41 ب‌ظ توسط Smart_Boy »
عیب رندان مـکن ای زاهد پاکیزه سـرشت     کـه گناه دگــران بر تــو نخواهند نوشت
من اگر خوبــم اگر بــد تو برو خود را باش     هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #115 : 13 خرداد 1389، 10:30 ب‌ظ »

دوست عزیز روز اول هم وقتی به این فروم اومدم اعلام آمادگی کردم و عرض کردم که مسیر و خط و مشی رو به من بدن اما متاسفانه کسی به دنبال این کارها نیست و نمیاد براش وقت بزاره.
حالا اگه شما دانشش رو دارید و برنامه ساز هستید بنده میتونم بخشی کوچکی از زمانم رو برای توسعه برنامه های جانبی اوبونتو قرار بدم.
حالا بسم الله

شما می تونید در اولین قدم وارد تیم های اونها بشید و شروع به گزارش باگ کنید
من  هم چند وقتی هست که این کار رو کردم و در گزارش باگ ها ( مثل kde , fedora و...) شرکت می کنم
برای بعضی از مشکلات هم راه حل ارائه می کنم و دارم با نحوه ی توسعه این پروژه ها آشنا می شم
شما هم می تونید با محصولات مورد علاقتون شروع کنید و ببنید تیم هاشون چطور هستن ( بهترین راه شناخت تیم ها در بررسی نحوه ی رسیدگی به باگ ها و رفع اونهاست)

سلام  :)

نقل‌قول
با لينوكس مشكل داريم؟ چرا بايد اينطور باشه؟ اين اظهار نظر واقعا از شما بعيده. چرا كسي بايد با نرم افزار شركتي مشكل داشته باشه!!! البته يه حالت وجود داره اونم اينه كه من از روءساي مايكروسافت يا مك يا از افراد ذينفع در فروش اينها باشم كه با لينوكس مشكل داشته باشم كه تا اونجايي كه مي‌دونم، نيستم! ;D
نقل‌قول
برای شما بهترین سیستم عامل ویندوز هست و براتون متاسف هستم که می خواید وقتتون رو بذارید و به بنده و کسانی که از لینوکس استفاده می کنند نشون بدید که ویندوز بهتر هست
من سعي نكردم به شما نشون بدم كه ويندوز بهتره. فقط داشتم به اون دوستمون كه در جواب اون پست زدم مي‌گفتم كه اونجوري كه ايشون عنوان كردند حداقل براي من نبوده پس متاسف نباشيد. مرسي  ;D

نقل‌قول
هنوز سیستم 8086  و پک اورجینال داس ۵ رو برای یادگاری نگه داشتم  و اگر می خواید می تونم عکسش رو هم براتون بفرستم
من هم با همه‌ي اينها كار كردم و مي‌كنم چون اونجايي كه من كار مي‌كنم هنوز يه سماور با سيستم عامل DOS وجود داره البته 8086 نيست! راستي ناول رو يادتون رفت چون من با اون هم كار مي‌كنم  ;D
نقل‌قول
حتی ویندوز رو از شما بهتر بلد هستم و بیشتر کار کردم
اين اظهار نظر شما شگفت انگيزه. اگر راجع به لينوكس مي‌گفتيد، احتمالا حق با شما بود. خوشحالم كه اينقدر اعتماد به نفس بالايي داريد  ;D
نقل‌قول
اگر كسي بخواد كه يادآوري كنه كه ويندوز اينجوري كه شما مي‌گيد نيست، فكر نمي‌كنم دليل بر اين باشه كه نخواد از لينوكس استفاده كنه. بله من هم مثل بقيه كساني كه از لينوكس استفاده مي‌كنند، به لينوكس علاقه دارم و از اونجايي كه در دانشگاه كامپيوتر و نرم‌افزار خوندم، معتقدم كه بايد لينوكس و استفاده از اون رو بشناسم...  :)
نقل‌قول
اگر هم که واقعاً ویندوزتون تو ۸ سال ۱ بار صفحه آبی اومده و هنگ نکرده و مشکلی باهاش تو این ۸ سال نداشید باید به احمقی خودم بخندم
بله واقعا اون مشكلات و هنگ‌هايي كه شما ازش صحبت مي‌كنيد رو ندارم. شما كه مي‌گيد كار با ويندوز رو خوب بلديد حتما مي‌دونيد كه يه سري تنظيمات براي ويندوز بايد انجام داد تا در بهينه‌ترين حالت كار كنه. عجيبه!  :o البته من به شما جسارت نمي‌كنم شما رو مي‌شناسم و مي‌دونم كه خودتون كارشناس و دست اندر كار هستيد.

نقل‌قول
شما هم که مشکلی ندارید فکر نمی کنم اصلاً منطقی باشه از لینوکس استفاده کنید
دليل استفاده رو هم كه در بالا ذكر كردم...

موفق و پيروز باشيد  :) ;) ;D

ناول نه (اسم شرکته و محصولش نت ویر هست) :) نت ویر  :) من فقط ماکروسافتی ها رو گفتم ;)

در هر صورت من نظرم رو گفتم که می تونه کاملاً اشتباه باشه :) ویندوز برای شما که باهاش مشکلی ندارید بهتر هست :)

آفلاین geramia

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 43
« پاسخ #116 : 13 خرداد 1389، 10:46 ب‌ظ »
سلام  :)
خوب هستید؟  ;)
آیا رکورد وجود بیش از ۴۰۰۰۰۰ ویروس برای این سیستم در مقایسه با تنها ۴۰ ویروس ثبت شده برای سیستمهای مک و لینوکس حاکی از آماتوری بودن این سیستم نیست!؟راجع به این که چرا اینقدر ویروس برای ویندوز نوشته شده بارها و بارها صحبت شده و دیگه جای بحث نداره...

آیا کرش کردنهای وقت و بیوقت ویندوزهای ۷ و XP و عدم پایداری اونها حاکی از آماتوری بودنشون نیست؟حقیقتا من تو این ۱۰ سالی که از کامپیوتر استفاده می‌کنم و قریب ۸ سال فقط ویندوز این کرش‌ها رو ندیدم مگه یه بار که هارددیسکم مشکل داشت و اون Fatel Error و صفحه‌ی آبی رنگ رو می‌داد و ریستارت می‌شد. شما هم احتمالا با سیستمی که از لحاظ سخت‌افزاری مشکل داشته روبرو بودید.

آیا عدم وجود یه سیستم یوزر و پسورد ساده با امنیت کافی (چون سه سوته میشه با یه دیسک بوتیبل لینوکس پسورد ویندوز رو ترکوند!) حاکی از آماتوری بودنش نیست؟این سه سوته که می‌گید رو در مورد لینوکس هم با سی‌دی Live خودش می‌شه انجام داد. پس این نکته برتری به حساب نمی‌آد و یک ضعف هست برای هر دو.

در پایان هم ذکر این نکته ضروریه که من طرفدار ویندوز و دشمن لینوکس نیستم ولی اعتقاد دارم که باید نقاط ضعف و قوت سیستم‌ها رو منطقی و از روی سند و منبع بیان کرد نه تعصب‌های خشک، بی‌معنی، بی‌دلیل و ...
موفق باشید  :)

دوست عزیز
بنظرم یه مقدار از حیطه منطق دور شدید.
اولا خواهش من از شما و همه دوستان اینه که مجموع صحبتهای من رو مورد قضاوت قرار بدید نه یکی دو جمله خاص رو
ثانیا در پاسخ به ایرادات شما به جملات خودم عرض میشه که:
1- زمانی که کسی به موضوعی اشاره میکنه تا زمانی که موضوع حل نشده جا برای صحبت هست. شما دیدگاههای خودتون رو در این باره بیان کردین و من هم دیدگاههای خودم رو .
خیلی ها در دفاع از عقیده شما این موضوع رو عنوان کردن که ویندوز ویروسهای بیشتری داره بخاطر اینکه کاربرای بیشتری داره در حالی که اگه یه لحظه خودتون رو جای ویروس نویس بذارین میبینین که برای یه ویروس نویس سرورها به مراتب شکارهای بهتری هستن تا یوزرهای معمولی. که البته آمار سرورهای لینوکسی بسیار بسیار بالاست. ثانیا من در صحبتهای خودم در ارتباط با ویروسهای ویندوز به یه سری نکات اشاره کردم خصوصا مشکل رجیستری ویندوز! اینکه ویندوز ویروسهای بیشتری داره بعقیده من بدلیل اینه که طعمه راحتتری برای ویروس نویسا هست.

2- اینکه شما در طول 10 سال در هیچیک از نسخه های ویندوز کرش ندیدین بنظرم یه مقدار عجیبه. لا اقل آمارهای موجود خلاف نظر شما رو دارن. یعنی در طول این 10 سال ئیش نیومده در حین اجرای یه برنامه ویندوز شما هنگ کنه و مجبور به ریستارت کردن دستگاهتون بشین؟ در اینصورت از دو حال خارج نیست: یا کار چندانی از سیستمتون نمیکشین یا جزو موارد کاملا استثنا هستین. من بر اساس آمار صحبت میکنم و شما بر اساس سیستم شخصی خودتون. من شغل شما رو نمیدونم ولی بنا بر مقتضای شغلی خودم بیش از اون چیزی که بتونین فکرشو بکنین با سخت افزارهای مختلف سر و کار داشتم و در حال حاضر هم در شرکتم 8 دستگاه کامپیوتر دسکتاپ Dell اورجینال با ویندوز اورجینال دارم! بدم نمیاد بدونم کانفیگ دستگاه شما چیه که 10 سال از خودش پایداری نشون داده.

3- در خصوص کرک کردن پسورد لینوکس هم باید خدمت شما عرض کنم که اصلا مکانیز کرک پسورد لینوکس با ویندوز با هم قابل قیاس نیست.
برای کرک کردن پسورد ویندوز خیلی راحت برنامه chntpwd فایل SAM ویندوز رو میترکونه! و هر نوع اطلاعاتیکه دلش بخواد به خوردش میده در حالی که در سیستم لینوکس تا جایی که من اطلاع دارم از مکانیزم Brute force برای پیدا کردن پسوردش استفاده میشه و با اینکه برنامه اش رایگانه ولی دیکشنری های لازم برای شکستن پسوردش رایگان نیستن. پس درسته که در هر دو حالت با Live CD این کار انجام میشه ولی مکانیزمهای این دو و درصد موفقیت در شکستن پسوردهاشون زمین تا آسمون متفاوته و برای لینوکس بر عکس تصور شما اصلا سه سوته نیست!

در پایان هم عرض میکنم که تمام تلاشم این بوده که مستدل و منطقی صحبت کرده باشم. قدر مسلم نه با بیل گیتس پدر کشتگی دارم نه هیچکدام از توزیعهای لینوکس نسبت قرابتی با بنده دارن.
همین الان هم از هر دو سیستم بسته به نیازهام دارم استفاده میکنم. مطمئن باشین تعصبی هم در کار نیست

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #117 : 13 خرداد 1389، 11:05 ب‌ظ »
اووووو چقدر بحث کردید.

این آخرها چقدر بحث تند شده یا شاید من تند خوندم   ;D. به نظر من لزومی نداره بحث شخصی بشه. هر کسی توانایی هایی داره و در جای خودش محترم هست. ما داریم بحث می کنیم تا دید خودمون رو وسعت بدیم. کسی در این بین نفعی نداره.

دوست خوبم کرگدن از جواب کاملی که به سوال پیکانی من دادین ممنون. ولی من هنوز سوالاتی دارم. نمونه خوبش رو هم پیدا کردم:

اگه من یه برنامه ای بنویسم و سورسش رو آزاد کنم ولی خود باینری برنامه رو بفروشم خوب هرکی بخواد میتونه سورسو بگیره کامپایل کنه و از اون استفاده کنه و یه پول سیاهم به من نده.
مثالش همین CentOS و Redhat که چند وقت پیش داشتیم راجع بهش صحبت می کردیم.

اگر هم بگین که خوب شما می تونی از پشتیبانی درآمد داشته باشی در اون صورت کسب و کار من میشه مثل تعمیر کارهای ماشین.

آفلاین .:::_| Smart Boy |_:::.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 397
  • براي بهره‌مند شدن از آزادي بايد خود را مهار كنيم.
« پاسخ #118 : 13 خرداد 1389، 11:49 ب‌ظ »
خوب معلوم شد كه مي‌خواين منطقي باشين  ;D

نقل‌قول
2- اینکه شما در طول 10 سال در هیچیک از نسخه های ویندوز کرش ندیدین بنظرم یه مقدار عجیبه. لا اقل آمارهای موجود خلاف نظر شما رو دارن. یعنی در طول این 10 سال ئیش نیومده در حین اجرای یه برنامه ویندوز شما هنگ کنه و مجبور به ریستارت کردن دستگاهتون بشین؟ در اینصورت از دو حال خارج نیست: یا کار چندانی از سیستمتون نمیکشین یا جزو موارد کاملا استثنا هستین. من بر اساس آمار صحبت میکنم و شما بر اساس سیستم شخصی خودتون. من شغل شما رو نمیدونم ولی بنا بر مقتضای شغلی خودم بیش از اون چیزی که بتونین فکرشو بکنین با سخت افزارهای مختلف سر و کار داشتم و در حال حاضر هم در شرکتم 8 دستگاه کامپیوتر دسکتاپ Dell اورجینال با ویندوز اورجینال دارم! بدم نمیاد بدونم کانفیگ دستگاه شما چیه که 10 سال از خودش پایداری نشون داده.

من كي گفتم كه 10 ساله كرش نرم‌افزاري نداشتم؟ به نظر من كرش كردن يعني اختلالي كه باعث بشه مجبور به ريستارت سيستم بشيم. كرش كردن نرم‌افزاري به طور معمول با End Task برطرف مي‌شه و نيازي به ريستارت نيست و البته كرش‌هايي هم داشتم كه مجبور به ريستارت سيستم بشم ولي نه در حدي كه بخوايم اونو به عنوان رفتار سيستم عامل ويندوز ثبت كنيم. اميدوارم منظورم رو رسونده باشم. ضمنا كانفيگ‌هاي ويندوز رو به راحتي با تنظيمات رجيستر و چند تنظيم ديگه ميشه انجام داد كه در كتاب هاي رجيستري و اينترنت به وفور پيدا مي‌شن  :)

نقل‌قول
3- در خصوص کرک کردن پسورد لینوکس هم باید خدمت شما عرض کنم که اصلا مکانیز کرک پسورد لینوکس با ویندوز با هم قابل قیاس نیست.
برای کرک کردن پسورد ویندوز خیلی راحت برنامه chntpwd فایل SAM ویندوز رو میترکونه! و هر نوع اطلاعاتیکه دلش بخواد به خوردش میده در حالی که در سیستم لینوکس تا جایی که من اطلاع دارم از مکانیزم Brute force برای پیدا کردن پسوردش استفاده میشه و با اینکه برنامه اش رایگانه ولی دیکشنری های لازم برای شکستن پسوردش رایگان نیستن. پس درسته که در هر دو حالت با Live CD این کار انجام میشه ولی مکانیزمهای این دو و درصد موفقیت در شکستن پسوردهاشون زمین تا آسمون متفاوته و برای لینوکس بر عکس تصور شما اصلا سه سوته نیست!
من در اين خصوص اطلاع ندارم كه لينوكس از چه الگوريتمي براي اين كار استفاده مي‌كنه و چه قدر قوي هست نسبت به ويندوز؛ ولي بلدم به راحتي پسورد لينوكس رو باLive CD بدست بيارم.  ;)

نقل‌قول
در پایان هم عرض میکنم که تمام تلاشم این بوده که مستدل و منطقی صحبت کرده باشم. قدر مسلم نه با بیل گیتس پدر کشتگی دارم نه هیچکدام از توزیعهای لینوکس نسبت قرابتی با بنده دارن.
همین الان هم از هر دو سیستم بسته به نیازهام دارم استفاده میکنم. مطمئن باشین تعصبی هم در کار نیست
قطعا همين طور بايد باشه و عاقلانه هم همين طور هست و بسيار خوشحالم كه اين عقيده رو داريد.  :)
موفق باشيد... ;)

عیب رندان مـکن ای زاهد پاکیزه سـرشت     کـه گناه دگــران بر تــو نخواهند نوشت
من اگر خوبــم اگر بــد تو برو خود را باش     هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #119 : 14 خرداد 1389، 12:10 ق‌ظ »
اووووو چقدر بحث کردید.

این آخرها چقدر بحث تند شده یا شاید من تند خوندم   ;D. به نظر من لزومی نداره بحث شخصی بشه. هر کسی توانایی هایی داره و در جای خودش محترم هست. ما داریم بحث می کنیم تا دید خودمون رو وسعت بدیم. کسی در این بین نفعی نداره.

دوست خوبم کرگدن از جواب کاملی که به سوال پیکانی من دادین ممنون. ولی من هنوز سوالاتی دارم. نمونه خوبش رو هم پیدا کردم:

اگه من یه برنامه ای بنویسم و سورسش رو آزاد کنم ولی خود باینری برنامه رو بفروشم خوب هرکی بخواد میتونه سورسو بگیره کامپایل کنه و از اون استفاده کنه و یه پول سیاهم به من نده.
مثالش همین CentOS و Redhat که چند وقت پیش داشتیم راجع بهش صحبت می کردیم.

اگر هم بگین که خوب شما می تونی از پشتیبانی درآمد داشته باشی در اون صورت کسب و کار من میشه مثل تعمیر کارهای ماشین.

خب مثال خوبی زدید :)

از چند نظر باید این قضیه رو دید ولی چیز های اصلی و مهم اینهاست
شما به عنوان تولید کننده اشراف بیشتری به محصول خودتون دارید :) پس بهتر می تونید رشدش بدید

یکی از راه های کسب درآمد
- من یک مصرف کننده که یک نرم افزار می خوام که روی سرور هام نصب کنم و نوشته نشده
خب منطقی ترش اینه که می رم سراغ همون شرکت ردهت که هم سرور خوبی داره که من می پسندمش و هم می تونه نیاز من رو پیاده سازی کنه
چون centos  فقط داره محصول ردهت رو می گیره و کامپایل می کنه ولی ردهت سال ها تجربه کار داره در مورد middleware ها  ( jboss رو خریده و خیلی کارهای جالبی بین محصولات jboss و لینوکس انجام داده )

- در مورد دیگه
من ابزار هایی می خوام که به سرور اضافه بشه برای مانیتورینگ و.... دوباره بر اساس موارد بالا میرم سراغ ردهت :)

در این ۲ حالت شما می تونید محصول تولید شده رو هم آزاد منتشر کنید ( مثل ابزار هایی که برای سرور نوشته شده ولی در فدورا هم هست :)‌)

حالا شما می گید یک شرکت فینگیلی مثل centos  :) یا حتی خیلی بزرگ مثل اوراکل هم وجود داره که ممکنه سورس های من رو بگیره و حاظر باشه برای مشتری کاری رو که من می تونم انجام بدم رو با قیمت کمتر انجام بده و مشتری های من رو ببره :)
کاملاً حرفتون درسته ولی یکم دید بیزینسی هم بهش اضافه کنیم به واقعیت الان می رسیم ( چیزی که وجود داره )

۱- ردهت از اینکه centos این کار رو می کنه خیلی خوش حال هست چون مشتری هاش رو ( که حتی پول هم ازشون نمی گیره ) بیشتر کرده و روزی می تونه به امید  این باشه که نیاز به پشتیبانی سیستمی داشته باشن که خبرش redhat هست :) و به علاوه ایراد ها و باگ ها زودتر بهش گزارش داده میشه چون centos اونها رو به ردهت گزارش می کنه و حتی بهش کمک می کنه حلشون کنه :) چون پیشرفت ردهت یعنی پیشرفت centos  :)
پس نسخه redhat EN هم همه سودش رو می بره و نسخه ای قوی تر میشه

(واقعیت هم اینه که کارمندان redhat پشت خود centos هستن و راهش انداختن )

۲- اوراکل یا centos می تونه ۱۰ تا قرارداد جدید با سیستم شما بگیره و پول زیادی نسیب خودش کنه ولی این شرکت ها خیلی باهوش هستن و می دونن این قرارداد رو از خیر سر ردهت دارن و هر چی ردهت محصول بهتری بده کار اونها بهتر میشه
پس میان ( چیزی که الان کاملاً وجود داره و داره اتفاق می افته ) میان درصدی از همین درآمدشون رو به ردهت می دن که یک سری نیاز مندی های خودشون ( همون ۲ تایی که در اوب گفتم :) ) بر اساس نیازشون پیاده سازی کنه و به طور آزاد منتشر کنه
پس یعنی در عمل ردهت یک شریک تجاری خوب پیدا کرده که بدون اینکه درگیر مشتری های نهایی بشه با شرکت های قوی کامپیوتری همکاری می کنه و پولش رو در میاره :)

۳- در حالت ۲ حتی خیلی از شرکت ها کمک بلاعوض مالی می کنن ( اسپانسر میشن ) که مثلاً اوراکل یک هزینه کلی سالانه به ردهت ( هر چقدر که دوست داره مثل کمک هایی که به بنیاد های غیر انتفاعی موزیلا - آپاچی - eclipse) میشه تا ردهت و یا این شرکت ها بتونن کار تخصصی خودشون رو بکنن و در آخر اوراکل هم بی نصیب نمی مونه ازش

۴- گاهی اوقات پروژه های مشترک بین شرکت ها تعریف میشه که با سرمایه مشترک و یا حتی تیم های مشترک شروع به کار می کنن و هر دو سودش رو می برن :)

می بینید که این مدل چقدر شرکت ها رو به هم نزدیک می کنه و همکاریشون رو زیبا و دوستانه می کنه
همه سعی می کنن که به هم کمک کنن و سودخوبی رو با همکاری هم بدست بیارن :)

چند مورد تخصصی دیگه هم هست که اگر خواستید میگم ( که به طور مستقیم کسب درامد نمی کنه ولی باعث میشه درآمد و سود این شرکت های همکار رو تضمین کنه و آینده بهتری رو براشون به وجود بیاره )

در کل شرکت هایی که در کنار ردهت هستن خودشون خوب می دونن که در قبال سودی که دارن ازش می برن به ردهت وابسته هستن و اگر ردهت سود خودش رو نکنه و ورشکست بشه اونها هم بازارشون رو از دست دادن پس برای همین در کنار ردهت همکاری می کنن و بهش کمک می کنند که اون هم رشد کنه
« آخرین ویرایش: 14 خرداد 1389، 12:15 ق‌ظ توسط کرگدن »