انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کپی رایت خوب یا بد؟  (دفعات بازدید: 21890 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
کپی رایت خوب یا بد؟
« : 18 فروردین 1390، 05:56 ب‌ظ »
اين نوشته هم ممكن است در تضاد با بسياري از واقعياتي باشد كه شما آن را بديهي فرض كرده‌ايد. كماكان ان را بگذاريد به حساب « پريشان گويي‌هاي فلان بن هيچ كس». اگر خواستيد آن را جدي بگيريد مي‌توان در كانتها بيشتر در مورد آن بحث كرد.

چيزي كه در اين مطلب تحت عنوان «محصولات فرهنگي» از آنها نام برده مي‌شود اشاره به دسته‌اي از كالاها دارد كه بار فرهنگي داشته، توليدكننده زحمات فكري زيادي براي آن متقبل شده و طبعا انتظار دارد متناسب با آن زحمات، بهايي متناسب دريافت كند. شايد از همينجا باشد كه مفهوم «كپي رايت» سربرآورده باشد. فارغ از اين كه «كپي رايت» يك مفهوم درست هست يا غلط؟ يك مفهوم براي حمايت از توليدكننده هنري است يا براي استثمار مصرف كننده؟ و…. بايد پذيرفت كه در دنياي كنوني چيزي به نام «كپي رايت» سالهاست در تمام كشورهاي مدرن مورد پذيرش و اجرا قرار گرفته است. قبل از شروع بحث اين مطلب بديهي را ذكر كنم كه چون در كشور ما «كپي رايت» به معنايي كه در تمام دنيا مرسوم هست جايگاهي ندارد، پس هيچ‌كدام از مطالب اين بحث ربطي به كشور ما ندارد.

معتقدم اينترنت – جدا از تاثيرات مثبت يا منفي آن بر روي محصولات فرهنگي- كلا مفهوم كپي رايت را متحول كرده است! معتقدم اگرچه شركتها و موسسات حامي «كپي رايت» به شدت هرچه تمام‌تر سختگيري‌هاي لازم را در مورد اجراي كپي رايت در تمام كشورهاي متعهد به اين قضيه دنبال مي‌كنند اما دير يا زود بايد در تفكر خود تجديدنظري اساسي كنند[ كما اينكه تاكنون هم عقب نشيني‌هاي بسياري برخلاف ميلشان داشته‌اند اما هنوز كافي نيست!! ] .مي‌خواهيم نيم نگاهي داشته باشم به آينده احتمالي كه در انتظار هركدام از اين مدياها- يا همان محصولات فرهنگي- خواهد بود. طبعا آينده بصورت كامل قابل پيش بيني نيست اما بعضي حدسها را مي‌توان تا حدودي صائب دانست:

بنظرم تمامي توليدكنندگان محصولات فرهنگي بايد دو نسخه از هر محصول را در ذهن خود مجسم كنند:

١- نسخه مجازي(آنلاين) آن محصول

٢-نسخه‌اي از ان محصول در دنياي واقعي.

دير يا زود همگان مجبورند- مجبورند نه اين كه راغب خواهند بود!- كه نسخه آنلاين را رايگان عرضه كنند. نكته كليدي بحثم همين است: اينترنت شما را مجبور مي‌كند

هرچيز كه قابل تبديل شدن به صفر و يك هست را رايگان عرضه كنيد!

ادامه : منبع: http://mhmazidi3.wordpress.com/2010/04/20/internet-film-book-etc/
« آخرین ویرایش: 18 فروردین 1390، 07:50 ب‌ظ توسط finaprp »
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 553
    • بررسی و معرفی توزیع ها و نرم افزارهای گنو/لینوکس
پاسخ به: کپی رایت خوب یا بد؟
« پاسخ #1 : 18 فروردین 1390، 06:17 ب‌ظ »
من هنوز مطلب رو نخوندم ولی با توجه به عنوانش فکر میکنم اگه منبع رو درست معرفی کنید خوب باشه.
حداقل لینک بدید به کنبع. مثلا من از کجا بدونم این وب 2010 کیه؟

مطلب رو که خوندم نظرم رو میگم. ;)
من دیگه معمولا اینجا لوگین نمیکنم. اگر امری داشتید با ایمیلم تماس بگیرید.
[/color]

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #2 : 18 فروردین 1390، 06:27 ب‌ظ »
کپی رایت بده ! ولی باید رعایتش کرد تا در یک شرایط خاصی بشه اون و (عوامل پشتیبانش )رو از بین برد
پ.ن:دوستان این نظر منه وحکم کلی هم صادر نمی کنم !
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 18 فروردین 1390، 07:43 ب‌ظ »
نقل‌قول
کپی رایت بده ! ولی باید رعایتش کرد تا در یک شرایط خاصی بشه اون و (عوامل پشتیبانش )رو از بین برد

پس یعنی اگه شما مثلا یه روزی یه چیزی اختراع کردی و من به جای اینکه استفاده کنم بیام ایده اصلی رو ثبت کنم و خودم ازش پول در بیارم اشکال نداره دیگه؟

-------------------- از این قسمت مخاطبم هیچ شخص خاصی نیست و فقط عقیده خودمو میگم ---------------------

شما یه نرم افزار نوشتی و اصلا" رایگان منتشر کردی و حداقل خواسته ات اینه که نام سازنده ( شما ) روش باشه.و یا مثل گنو اگه طرف به اسم خودش هم زد ( با انجام تغییرات ) حداقل منابعش رو در اختیار دیگران هم قرار بده. حالا اگه کسی رعایتش نکنه عیب نداره؟
اینطوری سنگ روی سنگ بند نمیشه که. دنیای بدون مقررات هم مثل همین میمونه.
به این فکر کردید اگه همین گنو/لینوکس کپی رایت نداشت هیچ وقت توسعه پیدا نمیکرد؟
فکر کردید مثلا ردهت بیمار بود بیاد چیزی رو بسازه؟ یا اینکه در راه رضای خدا پول بریزه دور؟

پس باید از کجا نون بخورن؟

جوامع انسانی کلونی مورچه ها نیست که همه برای هم کار کنن تا بقای خودشون رو حفظ کنن که....

خیلی ها اسم کپی رایت که میاد یاد کرک و پول میوفتن. شما اگه این مطلب رو نوشته بودی و کسی میومد به اسم خودش توی سایت خودش ثبت میکرد راضی بودی؟ ( همین مورد باعث نابودی وب پارسی داره میشه. بعضی نوشته ها اصلا معلوم نیست از کجا اومدن. نمیشه بهشون اعتماد کرد. چون منبع اصلی گم و گور شده این وسط )

نرم افزار های رایگان و آزاد هم کپی رایت خودشون رو دارن.
حالا بعضی از مجوز ها سخت گیر تر هستند و بعضی ساده تر. شما میتونی یه توزیع گنو/لینوکس از اوبونتو مشتق کنی و به اسم خودت بزنی ولی هیچ وقت اجازه نداری اون رو کلوز سورس کنی و یا اسم گنو/لینوکس رو ورداری ( و مثلا بگی سیستم عامل ملی!! )

در کل روی صحبتم با هیچ شخص خاصی نبود و این "شما" نوعی بود. :-X

[/color]

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 18 فروردین 1390، 07:49 ب‌ظ »
نوشته طولانیه آخرش رو حذف می کنه خودتون ادامشو تو اون وبلاگه نگاه کنید که لینکشو گذاشتم اون بالا.

منبع: http://mhmazidi3.wordpress.com/2010/04/20/internet-film-book-etc/

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 18 فروردین 1390، 08:08 ب‌ظ »
نقل‌قول

پس یعنی اگه شما مثلا یه روزی یه چیزی اختراع کردی و من به جای اینکه استفاده کنم بیام ایده اصلی رو ثبت کنم و خودم ازش پول در بیارم اشکال نداره دیگه؟

در آرمان شهرم! چرا اشکال داره من یک چیزی رو درست می کنم و اون رو با همه ی متعلقاتش در اختیار (در مالکیت)همه ی کسانی می زارم که از اون استفاده می کنند در آرمانشهرم نه من ونه شما ونه هیچکس دیگه هیچ برتری بر دیگری نخواهد داشت (تحت هیچ شرایطی حتی استعدادوخلاقیت )در واقع این خودخواهی محض است که بگیم این ایده مال منه درواقع همه ی افراد اون جامعه در اون ایده سهیم اند وفقط اون نفر (مخترع) آخرین قطعه ی اون پازل رو گذاشته من آنارشیست-کمونیستم برای اینکه بیشتر روشن بشه منظورم از این کلمات (مثل مالکیت و برابری و...)در این حیطه فکر کنید(نمی گم درسته وهمه ی شما باید مثل من فکر کنید فقط می گم که من از این وبا این دیدگاه جهان رو می بینم)
اما در جهان واقعی  نه زیاد بدم نمی یاد خود من در خیلی جاها (حتی توی دانشگاه)میگم که قانون رو رعایت کنید فقط به خاطر اینکه با اینکار آدما از قانون متنفر بشن (توی زندگی واقعی من خیلی دیوان سالار هستم)حق ثبت اختراع هم همینگونه وفقط با زندگی کردن با همان اصول اشتباه (به نظرمن)است که می شه مردم (اکثریت جامعه) رو انقلابی کرد باید کاری کرد که مردم بدی واشتباه و ظلم رو لمس کنند تا به فکر راه چاره بیفتند
« آخرین ویرایش: 18 فروردین 1390، 08:11 ب‌ظ توسط سید وحید رضا برهانی »
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 19 فروردین 1390، 05:28 ب‌ظ »
سید جان قصد توهین ندارما. فقط نظر خودم رو میگم.
این حرف های شما خیلی آرمان گرایانه هست و کشورهای پیشرفته تر از ما ( از نظر فرهنگی ) هم نتونستن چنین طرز فکری رو جا بندازن.
حرف های شما من رو یاد اون افرادی میندازه که میگفتن باید انقدر دنیا رو پر از بدی و ظلم و سیاهی کنیم تا امام زمان ظهور کنه!!

[/color]

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
« پاسخ #8 : 19 فروردین 1390، 10:14 ب‌ظ »
دیر یا زود مجبورند محصولات خود را به رایگان در اینترنت عرضه کنند؟

خیر هرگز چنین چیزی عملی نخواهد شد.
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 530
« پاسخ #9 : 20 فروردین 1390، 10:38 ق‌ظ »
دیر یا زود مجبورند محصولات خود را به رایگان در اینترنت عرضه کنند؟

خیر هرگز چنین چیزی عملی نخواهد شد.

دقیقا ...
اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید.

آفلاین lsf

• Full Member
  • *
  • ارسال: 120
  • GNU/Linux is User-Friendly,it's not Idiot friendly
« پاسخ #10 : 31 فروردین 1390، 08:30 ب‌ظ »
نقل‌قول

در آرمان شهرم! چرا اشکال داره من یک چیزی رو درست می کنم و اون رو با همه ی متعلقاتش در اختیار (در مالکیت)همه ی کسانی می زارم که از اون استفاده می کنند در آرمانشهرم نه من ونه شما ونه هیچکس دیگه هیچ برتری بر دیگری نخواهد داشت (تحت هیچ شرایطی حتی استعدادوخلاقیت )در واقع این خودخواهی محض است که بگیم این ایده مال منه درواقع همه ی افراد اون جامعه در اون ایده سهیم اند وفقط اون نفر (مخترع) آخرین قطعه ی اون پازل رو گذاشته من آنارشیست-کمونیستم برای اینکه بیشتر روشن بشه منظورم از این کلمات (مثل مالکیت و برابری و...)در این حیطه فکر کنید(نمی گم درسته وهمه ی شما باید مثل من فکر کنید فقط می گم که من از این وبا این دیدگاه جهان رو می بینم)
اما در جهان واقعی  نه زیاد بدم نمی یاد خود من در خیلی جاها (حتی توی دانشگاه)میگم که قانون رو رعایت کنید فقط به خاطر اینکه با اینکار آدما از قانون متنفر بشن (توی زندگی واقعی من خیلی دیوان سالار هستم)حق ثبت اختراع هم همینگونه وفقط با زندگی کردن با همان اصول اشتباه (به نظرمن)است که می شه مردم (اکثریت جامعه) رو انقلابی کرد باید کاری کرد که مردم بدی واشتباه و ظلم رو لمس کنند تا به فکر راه چاره بیفتند

یه جمله معروفی هست که میگه از تاریخ درس بگیر!!
مگه همین روسیه نیومد حکومت کمونیسمی راه انداخت و بعد متلاشی شد؟!

اصلا اگه اینجور باشه که من با کار کردن زیاد برابر باشم با یه نفر که کار انجام نمیده منم ترجیح میدم بشم مثل اون!
اینجوری میشه که سنگ روی سنگ بند نمیشه!
به اینی که شما میگید ما میگیم مساوات که بعضی وقتها برخلاف عدالت هست!!
مساوات میگه:شما با هیچ شخص دیگه ای تفاوت ندارین حتی اگه شما برای پیشرفت جامعه و بشریت تا مرز مرگ هم کار و تلاش کنین نه موقعیت  و نه حقوق و مزایای اضافی نسبت به شخصی دارین که دنبال هرزه گری و تباه بشریت هست(حتی با یه قاتل!!)

عدالت:شما هرچه بهتر کار کنین یعنی کارتون و با فکر و قدرت انجام بدین(این بخش فکرش خیلی مهمه چون خیلیها پرکاری بدون فکر میکنن(== خر کاری) و نتیجه نمیگیرن این دلیل بی عدالتی نیست!)حقوق  جایگاه بهتری خواهید داشت!

توی قران هم خیلی جا ها اومده عدالت رو رعایت کنین!
COPYLEFT ALL WRONGS RESERVED

There're Some Software Money can't buy for everything else there's Microsoft

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 31 فروردین 1390، 09:00 ب‌ظ »
خب که چی؟

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 31 فروردین 1390، 10:07 ب‌ظ »
نقل‌قول
مگه همین روسیه نیومد حکومت کمونیسمی راه انداخت و بعد متلاشی شد؟!

تقریبا هیچ گاه اندیشه ها و آرمان ها به طور کامل پیاده نمیشن وگرنه میشد نتیجه رو پیش بینی کرد.
در بسیاری از مکاتب اندیشه های بسیار زیبایی هم وجو داره که بخاطر عدم پیاده سازی صحیح کل اندیشه زیر سوال میره.
من نمیدونم کجای جامعه ای که ما توش زندگی میکنیم واقعا اندیشه های اسلام وجود داره. ( تقریبا هیچ جاش )
( خواهشا برچسب کمونیست و.. نزنید به ما. فقط نظر شخصی بود  :-X )
[/color]

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
« پاسخ #13 : 31 فروردین 1390، 10:34 ب‌ظ »
کمونیسم و قرآن و ایدئولوژی چه ربطی دارد به قانون کپی رایت؟ لازم نیست برای تعریف هر چیز هزار چیز دیگر را داخل بحث کنیم. قانون کپی رایت بسیار خوب است و بسیار منصفانه است اما نباید تا جایی پیش رود که به انحصارگرایی تبدیل و منتج شود. برای مانند، این که همه حقوق اثری تا ۳۰ سال برای پدید آورنده آن باشد زیاده روی است مگر پدید آورنده چقدر می خواهد از این اثر درآمد به دست آورد؟ از دید من بهتر است این زمان به طور منطقی کوتاه شود و پس از آن هم برای جلوگیری از سو استفاده عنوان رایگان برای اثر در نظر گرفته شود.
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم

آفلاین m0si

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 411
« پاسخ #14 : 01 اردیبهشت 1390، 03:59 ق‌ظ »
حرفای بعضی از دوستان حال منو متحول کرد و از الآن دارم میخندم!
مرسی سید وحید خراسانی به خاطر خندوندن من