انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: جلوگیری از مرگ تدریجی جامعه کاربری  (دفعات بازدید: 33054 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین H2010n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 451
پاسخ به: جلوگیری از مرگ تدریجی جامعه کاربری
« پاسخ #45 : 17 دی 1390، 03:11 ب‌ظ »
من گفته ام می تونم ویکی رو آپدیت کنم!

چقدر عالی، من ندیده بودم. منظورتون از آپدیت ویکی بروزآوری مستندات اونه یا بروزآوری نرم‌افزار ویکی‌ساز؟ بد نیست اگه توضیحات بیشتری دارید برای من ایمیل بزنید تا راحت‌تر بشه کار رو جلو برد
mehdi AT ubuntu DOT com
و مسعود؟

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3284
    • هزاردستان
« پاسخ #46 : 18 دی 1390، 08:30 ق‌ظ »
شما وکیل مسعودی؟ ;) Kidding
مسعود، علی، مهدی، سعید، هما چه فرقی می‌کنه؟ هرکی علاقه‌منده و فرصتی داره و میتونه کمکی کنه لازمه که آستین‌ها رو بالا بزنه... ما بارها و بارها اعلام کردیم که به کمک همه کاربرا نیاز داریم
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #47 : 18 دی 1390، 10:45 ق‌ظ »
دوستان گلم مساله زیاد پیچیده نیست. وب‌سایت فارسی اوبونتو جایی هست که با همفکری جامعه‌ی کاربری‌ش جلو میره. اگر کمبود و مشکلی هست شک نکنید که یعنی خودتون نخواستید. نمی‌دونم چقدر با جناب مهدی آشنا هستید (متاسفانه تا حالا سعادت دیدار باهاشون رو نداشتم) ولی ایشون بسیار به پیشرفت جامعه کاربری فارسی زبان اهمیت میدن و به تمام نظرها و دیدگاها توجه می‌کنن و به کار میبندن. چندوقت قبل هم که در رابطه با به‌روزرسانی انجمن‌ها به SMF 2 بشون ایمیل زدم بسیار با اشتیاق جواب دادن و همه‌جوره حمایت کردن.
الان دوتا مساله در به‌روزرسانی SMF 2 وجود داره:
تقویم جلالی
ویرایشگر (Editor)
نوشتن اولی کاری نداره فقط باید وقت گذاشت و مستندات SMF رو خوند. میشه بدون تقویم جلالی هم به SMF 2 رفت و بعد افزونه تقویم جلالی رو نوشت چون تاریخ‌ها معمولا به صورت Time stamp تو پایگاه داده ذخیره میشن؛ ما فقط اون رو در قالب میلادی یا جلالی نمایش میدیم.
در مورد ایدتور ایده خاصی ندارم چون زیاد js بلد نیستم ولی اون هم نباید موضوع پیچیده‌ای باشه.
من از SMF به مقدار دلسرد شدم چون ساختارش هنوز بسیار قدیمی هست و مشابه بلوتین‌هایی که سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ دوران اوجشون بود (همین که هنوز از PHP 4.1 پشتیبانی می‌کنه همه چیز رو نشون میده) و نظرم روی اپلیکشنی‌های جدیدتری مثل Vanilla forum هست که رویکرد خیلی نوین‌تری دارن http://vanillaforums.org
به هر حال الان بیشتر از هروقت دیگه‌ای نیاز به آپدیت انجمن‌ها و کل زیرساخت سایت حس میشه. تلاش می‌کنم تو چند روز آینده تمام تمرکزم رو روی به‌روزرسانی SMF 2 بزارم و بعد از اون در مورد موارد دیگه به نتیجه برسیم.
دوستان لطفا نظراتشون رو دریغ نکنند :)
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
« پاسخ #48 : 18 دی 1390، 01:59 ب‌ظ »
فکر میکنم بجای تکیه بر ظاهر انجمن و امکانات جانبی، اگر محتوا تولید کنید بهتر باشه. آستین بالا بزنید و مطلب بذارید. نه اینکه همش شکایت باشه.
Godisnowhere

آفلاین Hadron

• Full Member
  • *
  • ارسال: 150
« پاسخ #49 : 20 دی 1390، 01:42 ق‌ظ »
نقل‌قول از: مهدی
ما هیچ مخالفتی با ایجاد سایتهای جدید نداریم و تا جایی که بتونیم بهشون کمک میکنیم و معتقدیم که هر چه تعداد این سایتها بیشتر و رقابتی تر باشه در نهایت به نفع جامعه کاربری است
سایت، آری؛ اما اگر منظورتان فروم است، این یعنی هدر دادن توان جامعه‌ي نرم‌افزار آزاد ایران! حتی تجربه‌ی سایت‌ها/وبلاگ‌های گنو/لینوکسی نیز نشان داده است که نتوانسته‌اند در عین کثرت به دلیل رویکرد فردگرایی(بلاگ‌های دل‌نوشت/روزنوشت)، تدوام داشته باشند که ذکر نام‌ تجربه‌های ناموفق، لیست بلندبالایی خواهد شد. البته اخیراً یکی دو تجربه‌ی گروهی موفق را در زمینه‌ی نرم‌افزار آزاد و لینوکس شاهد بوده‌ایم. با وجود اکثر تجربه‌های منجر به شکست، پیدایش وبلاگ‌ها/سایت‌های جدید توجیه‌پذیر است، زیرا با توجه به زمینه‌های گسترده‌ی کاری پیرامون نرم‌افزار آزاد و رویکردهای متفاوت، "site" اصولاً گزینه‌ای سازگار با بسط و معرفی ایده‌ها است و تکثر در آن، خود عامل پیشرفت جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد خواهد شد.
اما؛
در باب انجمن‌ها قضیه وارون است! چرا تکثر و رقابت؟ نیروی جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد ایران در فروم‌های مختلف تقسیم شده‌ است و این پراکندگی همین تعداد اندک کاربران، برای هیچ یک از فروم‌ها نتیجه‌ی مثبتی را به بار نیاورده است که هیچ، آن‌گونه بوده که نتیجه‌اش متروک شدن اکثر آن‌ها است!
پس چاره‌ی جلوگیری از این هدررفت وقت و سرمایه‌ی کاربری حوزه‌ی نرم‌افزار آزاد ایران چیست؟ ایجاد فروم‌های جدید برای پراکندگی بیش‌تر! نه! اگر مدلی ارائه دهیم که جامعه‌ی کاربری خود عنان کار را به دست گیرد و در محلی گرد آید، دیگر لزومی به این هم پراکندگی نخواهد بود: انجمن اوبونتو جدا، انجمن فدورا جدا، آرچ جدا، اوپن‌زوزه جدا و همین‌طور جدا و جدا و جدا. چرا؟ چرا همه دور هم نه؟
در مورد طرح تجمیع مورد اشاره، ممکن است سوالاتی وارد شود، از جمله اینکه تداخل موضوعی از کیفیت کار شاید بکاهد، خوب این مورد و موارد مشابه آن، بحث‌های ثانوی‌اند که کنکاشی فنی را می‌طلبد. ولی اعتبار بن‌مایه‌ی نزدیکی و تجمیع پروژه‌های جدا افتاده، هم‌چنان به قوت خود باقی است.
فدوراکاران و اوبونتوکارن، کاربران صرف توزیع‌های اوبونتو(+میزکار یونیتی) و فدورا(+میزکار گنوم3) نیستند، این کاربران هر یک مبتنی بر رویکردی که این توزیع‌ها دارند، انتخابی از یک توزیع را انجام داده‌اند تا از انتخاب خود به عنوان بستر استفاده از نرم‌افزارهای آزاد استفاده کنند. فایرفاکس روی اوبونتو همان است که روی فدورا است. سوالی پیرامون فایرفاکس را یک کاربر اوبونتو با همان کیفیتی می‌تواند پاسخ‌گو باشد که یک کاربر فدورا، آرچ، جنتو و... . زمینه‌های اشتراک همه‌ی این‌ها نیز در تبیین فلسفه‌ی نرم‌افزار آزاد به اوج خود می‌رسد و کاربر هر توزیعی که باشید، مبانی فلسفی یکسانی را اندیشه کرده و آموخته‌اید و می‌توانید بازپس دهید. حتی توزیع‌ها، خود، زمینه‌های اشتراکی فراوانی دارند. گراب، مسئله‌ای فرا توزیعی‌ای است. چه اشکالی دارد که سوال یک کاربر اوبونتو در باب گراب را یک کاربر فدورا پاسخ دهد؟! ولی در حال حاضر سخت چنین امکانی فراهم می‌آید، چراکه هر یک از ما در صف‌بندی‌های جداگانه‌ای خود را قرار داده‌ایم و کم‌تر شاهد کاربرانی هستیم که در چندین انجمن فعال باشند و اگر هم چنین کاربری داشته باشیم، در این رفت‌وآمدها، نیرویش به مرور تحلیل خواهد رفت...
ادامه‌ی کار فروم‌های توزیع‌ها به شیوه‌ی کنونی و بدتر از آن احیاناً پیدایش گروه‌های جدید و بدتر از بدتر، با نگاه رقابتی، جز لطمه زدن به جامعه‌ی کاربری، نتیجه‌ای را عاید نمی‌کند.
به واقع باید بیاندیشیم که آیا طرح تجمیع(گرد آمدن همه‌ی فروم‌ها در زیر یک چتر) می‌تواند برای جامعه‌ی کاربری آنی را فرا رو نهد که همیشه برایمان گم بوده: یک محیط پرکاربر، پویا و صمیمی؟
بحثی را که برخی دوستان در مورد خاطره و خاطره‌بازی، باز کردند، رد نمی‌کنم، اما این را هم می‌گویم که امروز ما می‌تواند خاطره‌ای بسی شیرین‌تر برای فردایمان رقم زند تا اینکه هم‌چنان در بند خاطره‌های پیشین باشیم...

ولی برای ایجاد همایش و ویکی و سایر فعالیت‌های اختصاصی اوبونتو نیاز به یه جامعه جدید خواهید داشت.
در مورد این نظر هم که سامان‌دهی ویکی، جشن‌ها و... تنها از عهده‌ی انجمن‌های تخصصی ایزوله برمی‌آید، باید پرسید چرا؟
یک انجمن جامع نیز می‌تواند مسئولیت‌هایی این چنین(سمینار، جشن و...) را برعهده بگیرد. حقیقت اینکه این «انجمن‌ها» نیستند که مراسم را سامان می‌دهند، بلکه علایق و انگیزه‌ی کاربران یک انجمن است که این حرکت‌ها را پدید می‌آورد.

نقل‌قول
الان دوتا مساله در به‌روزرسانی SMF 2 وجود داره:
تقویم جلالی
ویرایشگر (Editor)
در مورد ایدتور ایده خاصی ندارم چون زیاد js بلد نیستم ولی اون هم نباید موضوع پیچیده‌ای باشه.
منظورتان از مشکل با ادیتور چیست؟
« آخرین ویرایش: 21 اسفند 1390، 02:08 ق‌ظ توسط Hadron »

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
« پاسخ #50 : 20 دی 1390، 08:31 ق‌ظ »
نقل‌قول
سایت، آری؛ اما اگر منظورتان فروم است، این یعنی هدر دادن توان جامعه‌ي نرم‌افزار آزاد ایران! حتی تجربه‌ی سایت‌ها/وبلاگ‌های گنو/لینوکسی نیز نشان داده است که نتوانسته‌اند در عین کثرت به دلیل رویکرد فردگرایی(بلاگ‌های دل‌نوشت/روزنوشت)، تدوام داشته باشند که ذکر نام‌ تجربه‌های ناموفق، لیست بلندبالایی خواهد شد. البته اخیراً یکی دو تجربه‌ی گروهی موفق را در زمینه‌ی نرم‌افزار آزاد و لینوکس شاهد بوده‌ایم. با وجود اکثر تجربه‌های منجر به شکست، پیدایش وبلاگ‌ها/سایت‌های جدید توجیه‌پذیر است، زیرا با توجه به زمینه‌های گسترده‌ی کاری پیرامون نرم‌افزار آزاد و رویکردهای متفاوت، "site" اصولاً گزینه‌ای سازگار با بسط و معرفی ایده‌ها است و تکثر در آن، خود عامل پیشرفت جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد خواهد شد.
اما؛
در باب انجمن‌ها قضیه وارون است! چرا تکثر و رقابت؟ نیروی جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد ایران در فروم‌های مختلف تقسیم شده‌ است و این پراکندگی همین تعداد اندک کاربران، برای هیچ یک از فروم‌ها نتیجه‌ی مثبتی را به بار نیاورده است که هیچ، آن‌گونه بوده که نتیجه‌اش متروک شدن اکثر آن‌ها است!
پس چاره‌ی جلوگیری از این هدررفت وقت و سرمایه‌ی کاربری حوزه‌ی نرم‌افزار آزاد ایران چیست؟ ایجاد فروم‌های جدید برای پراکندگی بیش‌تر! نه! اگر مدلی ارائه دهیم که جامعه‌ی کاربری خود عنان کار را به دست گیرد و در محلی گرد آید، دیگر لزومی به این هم پراکندگی نخواهد بود: انجمن اوبونتو جدا، انجمن فدورا جدا، آرچ جدا، اوپن‌زوزه جدا و همین‌طور جدا و جدا و جدا. چرا؟ چرا همه دور هم نه؟
در مورد طرح تجمیع مورد اشاره، ممکن است سوالاتی وارد شود، از جمله اینکه تداخل موضوعی از کیفیت کار شاید بکاهد، خوب این مورد و موارد مشابه آن، بحث‌های ثانوی‌اند که کنکاشی فنی را می‌طلبد. ولی اعتبار بن‌مایه‌ی نزدیکی و تجمیع پروژه‌های جدا افتاده، هم‌چنان به قوت خود باقی است.
فدوراکاران و اوبونتوکارن، کاربران صرف توزیع‌های اوبونتو(+میزکار یونیتی) و فدورا(+میزکار گنوم3) نیستند، این کاربران هر یک مبتنی بر رویکردی که این توزیع‌ها دارند، انتخابی از یک توزیع را انجام داده‌اند تا از انتخاب خود به عنوان بستر استفاده از نرم‌افزارهای آزاد استفاده کنند. فایرفاکس روی اوبونتو همان است که روی فدورا است. سوالی پیرامون فایرفاکس را یک کاربر اوبونتو با همان کیفیتی می‌تواند پاسخ‌گو باشد که یک کاربر فدورا، آرچ، جنتو و... . زمینه‌های اشتراک همه‌ی این‌ها نیز در تبیین فلسفه‌ی نرم‌افزار آزاد به اوج خود می‌رسد و کاربر هر توزیعی که باشید، مبانی فلسفی یکسانی را اندیشه کرده و آموخته‌اید و می‌توانید بازپس دهید. حتی توزیع‌ها، خود، زمینه‌های اشتراکی فراوانی دارند. گراب، مسئله‌ای فرا توزیعی‌ای است. چه اشکالی دارد که سوال یک کاربر اوبونتو در باب گراب را یک کاربر فدورا پاسخ دهد؟! ولی در حال حاضر سخت چنین امکانی فراهم می‌آید، چراکه هر یک از ما در صف‌بندی‌های جداگانه‌ای خود را قرار داده‌ایم و کم‌تر شاهد کاربرانی هستیم که در چندین انجمن فعال باشند و اگر هم چنین کاربری داشته باشیم، در این رفت‌وآمدها، نیرویش به مرور تحلیل خواهد رفت...
ادامه‌ی کار فروم‌های توزیع‌ها به شیوه‌ی کنونی و بدتر از آن احیاناً پیدایش گروه‌های جدید و بدتر از بدتر، با نگاه رقابتی، جز لطمه زدن به جامعه‌ی کاربری، نتیجه‌ای را عاید نمی‌کند.
به واقع باید بیاندیشیم که آیا طرح تجمیع(گرد آمدن همه‌ی فروم‌ها در زیر یک چتر) می‌تواند برای جامعه‌ی کاربری آنی را فرا رو نهد که همیشه برایمان گم بوده: یک محیط پرکاربر، پویا و صمیمی؟ اگر این ایده بر کاربرانی خوش نشیند، نخست باید راهکاری را برای توان مدیریتی و ثبات مدیریتی جامعه جست. (داخل پرانتز: «اساس‌نامه‌ی انا» در این مدت کوتاه اخیر کوشید راهی را برای این موضوع(نحوه‌ی اعمال مدیریت) بیابد ولی هنوز فرم ایده‌آل آن را نیافته‌ایم. کاربران عزیز اگر ایده و نظر راهگشایی داشته باشند صمیمانه پذیراییم: info@fsforums.ir)
من بحثی را که برخی دوستان در مورد خاطره و خاطره‌بازی، باز کردند، رد نمی‌کنم، اما این را هم می‌گویم که امروز ما می‌تواند خاطره‌ای بسی شیرین‌تر برای فردایمان رقم زند تا اینکه هم‌چنان در بند خاطره‌های پیشین باشیم...
فکر نمی‌کنم نیازی باشه همه‌مون بریم زیر یک سقف تا کامیونیتی قوی‌تری داشته باشم. مهم نیست چندتا سایت داریم مهم داشتن برنامه و مدیریت دقیق هست. فروم‌تون خیلی خوبه، من ازش حمایت می‌کنم ولی متاسفانه باید حداقل ۳ یا ۴ سال فعالیت مداوم داشته باشید تا بتونید به این فروم نزدیک بشید و باش رقابت کنید. بعد از چند هفته بررسی رفتار کاربران جدید و سایت‌های فارسی زبان مرتبط با لینوکس مشاهده کردم که اکثر کاربرای جدید ایرانی اولین بار با اوبونتو به جمع لینوکس کارها میپیوندن و متاسافنه این وب سایت اولین سد راه اون‌ها برای پیشرفت هست و اون‌ها رو از لینوکس زده می‌کنه. ترجیح میدم تمرکز و انرژیم رو برای بهبود این وب‌سایت قرار بدم. برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم :)
نقل‌قول
منظورتان از مشکل با ادیتور چیست؟
دوست داشتم بشه راحت تو محیطی که راست به چپ هست چپ به راست هم نوشت که به نظر میرسه پیاده سازی همچین چیزی توی ادیتور smf ساده نیست چون ادیتور این فروم‌ها بر اساس BBcode کار می‌کنه این زبان (یا بهتر بگم قرارداد) نه نسخه استانداردی داره و نه کدی برای چپ به راست. به هر حال این مشکل رو میشه یه جوری حل کرد مثلا متن رو گذاشت بین تگ code . به هرحال حتما بعد از SMF 2 پیگیر رفتن به Vanilla Forums خواهم بود.

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #51 : 20 دی 1390، 11:42 ق‌ظ »
هرچند من خیلی کوچیکتر از اینام که بخوام نظر بدم، ولی به نظر من حرفای Hadron تا حد زیادی (و شاید هم کاملا) درست هست!

آفلاین Hadron

• Full Member
  • *
  • ارسال: 150
« پاسخ #52 : 20 دی 1390، 11:55 ق‌ظ »
فکر نمی‌کنم نیازی باشه همه‌مون بریم زیر یک سقف تا کامیونیتی قوی‌تری داشته باشم.
چرا؟

نقل‌قول از: ساسان
مهم نیست چندتا سایت داریم مهم داشتن برنامه و مدیریت دقیق هست.
1+
من دقیقاً هدفم از پست بالا، رسیدن به یک مدل مدیریتی بود. روش مدیریتی فعلی فروم‌های نرم‌افزار آزادی دیگر نوید آینده‌ی روشنی را نمی‌دهد. چه قدر کاربران بنالند! فکرها را روی هم بریزید و طرحی نو (در حیطه‌ی مدیریت) در اندازید!

نقل‌قول
فروم‌تون خیلی خوبه، من ازش حمایت می‌کنم ولی متاسفانه باید حداقل ۳ یا ۴ سال فعالیت مداوم داشته باشید تا بتونید به این فروم نزدیک بشید و باش رقابت کنید.
1. «فروم‌تون خیلی خوبه» => من نسبت به این عبارت‌های فرومم، فرومت، فرومش! کمی آلرژی دارم ;)
(فرم‌تون یعنی جدا کردن کامیونیتی fsforums از جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد ??? :))
2. اصلاً منظورم حمایت از «انا» یا هر فروم دیگری نبود؛ آن‌ها را به عنوان مثال‌های ملموس آوردم و گفتم قبل از هر چیز باید یک روش مدیریتی دموکراتیک را - چیزی که با روحیه‌ی ما نرم‌افزار آزادی‌ها سازگار باشد - بیابیم. تکنوتاکس و آلن، فدوراپروژه و آقای سعیدی، اوبونتوفروم و آقای حسن‌پور و...؛ این روش مدیریتی آیا اذعان ندارید که با بن‌بست روبه‌رو شده است؟
3. رقابت :o! کلی نالیدم از این همه پراکندگی و اینکه بهتر است دور هم جمع شویم و به جای انگیزه‌های رقابتی، جامعه‌ی واحدی را تشکیل دهیم(که بعد کثرت‌گرایی می‌تواند در آن معنا یابد) و شما از رقابت می‌گویید؟

نقل‌قول
بعد از چند هفته بررسی رفتار کاربران جدید و سایت‌های فارسی زبان مرتبط با لینوکس مشاهده کردم که اکثر کاربرای جدید ایرانی اولین بار با اوبونتو به جمع لینوکس کارها میپیوندن و متاسفانه این وب سایت اولین سد راه اون‌ها برای پیشرفت هست و اون‌ها رو از لینوکس زده می‌کنه. ترجیح میدم تمرکز و انرژیم رو برای بهبود این وب‌سایت قرار بدم. برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم :)
و در تکمیل صحبت شما کامیونیتی اوبونتو ایران، تنها محیط نسبتاً زنده‌ی گنو/لینوکسی فعلی است! اما باید پرسید چرا؟

نقل‌قول
دوست داشتم بشه راحت تو محیطی که راست به چپ هست چپ به راست هم نوشت که به نظر میرسه پیاده سازی همچین چیزی توی ادیتور smf ساده نیست چون ادیتور این فروم‌ها بر اساس BBcode کار می‌کنه این زبان (یا بهتر بگم قرارداد) نه نسخه استانداردی داره و نه کدی برای چپ به راست. به هر حال این مشکل رو میشه یه جوری حل کرد مثلا متن رو گذاشت بین تگ code . به هرحال حتما بعد از SMF 2 پیگیر رفتن به Vanilla Forums خواهم بود.
متوجه منظور شما از راست به چپ و چپ به راست، نمی‌شوم! SMF v2 که به‌صورت پیش‌فرض از یک ادیتور WYSIWYG‌ پشتیبانی می‌کند؟!

« آخرین ویرایش: 21 اسفند 1390، 02:18 ق‌ظ توسط Hadron »

آفلاین H2010n

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #53 : 20 دی 1390، 01:26 ب‌ظ »
هرچند من خیلی کوچیکتر از اینام که بخوام نظر بدم، ولی به نظر من حرفای Hadron تا حد زیادی (و شاید هم کاملا) درست هست!
+1000000

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
« پاسخ #54 : 20 دی 1390، 03:53 ب‌ظ »
ممنون از پاسخ Hadron :)
نقل‌قول
چرا؟
نظر شخصی و تجریه چند ساله‌ست. فکر می‌کنم دیستروهای مطرحی مثل اوبونتو، فدورا یا آرچ‌لینوکس با توجه به کاربران فعلی و آینده می‌تونن و لازمه وب‌سایت، انجمن، ویکی جدا داشته باشن. دیستروها متفاوتن، جامعه کاربری‌شون هم متفاوت هست. به نظرم می‌تونیم تک تک این‌ها رو بسازیم تا این‌که چون حالا تعدادشون کمه اون‌ها رو دور هم جمع کنیم تا قوی‌تر و زنده‌تر به نظر بیان.
نقل‌قول
1+
من دقیقاً هدفم از پست بالا، رسیدن به یک مدل مدیریتی بود. روش مدیریتی فعلی فروم‌های نرم‌افزار آزادی دیگر نوید آینده‌ی روشنی را نمی‌دهد. چه قدر کاربران بنالند! فکرها را روی هم بریزید و طرحی نو (در حیطه‌ی مدیریت) در اندازید!
در این رابطه باید بیشتر بحث کنیم. پایین‌تر بیشتر توضیح میدم.
نقل‌قول
1. «فروم‌تون خیلی خوبه» => من نسبت به این عبارت‌های فرومم، فرومت، فرومش! کمی آلرژی دارم
موافقم، وب‌سایت جامعه‌کاربری محور صاحب نداره؛ ضمیر جمعی که به کار بردم مربوط به کاربران و فعالان اون وب‌سایت بود تا ضمیر جمعی که برای احترام به کار میبرن. سوء تفاهم نشه البته شما بسیار محترم و عزیز هستی :)
نقل‌قول
2. اصلاً منظورم حمایت از «انا» یا هر فروم دیگری نبود؛ آن‌ها را به عنوان مثال‌های ملموس آوردم و گفتم قبل از هر چیز باید یک روش مدیریتی دموکراتیک را - چیزی که با روحیه‌ی ما نرم‌افزار آزادی‌ها سازگار باشد - بیابیم. تکنوتاکس و آلن، فدوراپروژه و آقای سعیدی، اوبونتوفروم و آقای حسن‌پور و...؛ این روش مدیریتی آیا اذعان ندارید که با بن‌بست روبه‌رو شده است؟
تا حدود موافقم. من افرادی که نام بردید رو جزو نسل اول کاربران ایرانی لینوکس قرار میدم و ما جدیدترها و جریان انحرافی (lol) رو در نسل دوم. مساله این‌جاست که من هیچ خودکامگی در مدیریت آقا حسن‌پور یا دیگر راهبران اوبونتو فارسی نمی‌بینم. ایشون هربار درجواب اعتراض‌های کاربران خواست تا در گروه کاربران وب‌سایت که در Launchpad.net هست عضو بشن و فعالیت مفیدی نشون بدن تا کارهای و وظایف مختلف بشون سپرده بشه. در آزادترین و دموکرات‌ترین جمع‌ها هم شما باید مراحلی رو طی کنید تا مسئولیت‌های اصلی به شما داده بشه. مثلا به Document Foundation نگاه کنید؛ Board Member دارن، Steering Committee دارن و برای انتخاب گروه راهبرانشون رای گیری میکنند. آیا شما حاضری بدون هیچ شناختی از من بالاترین سطح دسترسی fsforums رو در اختیارم بزاری؟
نقل‌قول
3. رقابت ! کلی نالیدم از این همه پراکندگی و اینکه بهتر است دور هم جمع شویم و به جای انگیزه‌های رقابتی، جامعه‌ی واحدی را تشکیل دهیم(که بعد کثرت‌گرایی می‌تواند در آن معنا یابد) و شما از رقابت می‌گویید؟
شاید به چشم یه رقابت بش نگاه نکنی ولی اگر بعد از دوسال کاربر این‌جا یا هرجای دیگه رو به fsforum برای پرسیدن سوال و مشارکت ترجیح داد یعنی تفکری که داشتی و تلاشی که کردی شکست خورده.
نقل‌قول
و در تکمیل صحبت شما کامیونیتی اوبونتو ایران، تنها محیط نسبتاً زنده‌ی گنو/لینوکسی فعلی است! اما باید پرسید چرا؟
فعال بودن این‌جا رو باید در دسته شگفتی‌ها قرار داد. من قیل از این‌که آزادراه رو راه‌بندازم اصلا سایت فعال لینوکسی فارسی نداشتیم.
نقل‌قول
متوجه منظور شما از راست به چپ و چپ به راست، نمی‌شوم! SMF v2 که به‌صورت پیش‌فرض از یک ادیتور WYSIWYG‌ پشتیبانی می‌کند؟!
بله SMF 2 ایدتور WYSIWYG داره میشه به صورت پیش‌فرض هم توی تنظیمات کاربری فعال‌ش کرد. با کمک این ایدتور نمیشه متن چپ به راست نوشت (منظورم Direction هست و نه alignment) مثلا شما متن لاتینی که آخرش نقطه یا علامت تعجب داره رو بش Align سمت چپ بدی باز نقطه‌ یا علامت تعجب، سمت چپ جمله به نمایش در میاد چون متن داره با direction راست به چپ تو توسط مرورگر رندر میشه.
به هرحال من یه راه‌حل خیلی خوب برای این موضوع پیدا کردم. ایدتور رو با یه پلاگین jquery که متن راست به چپ رو شناسایی می‌کنه و جهت میده load می‌کنم و دکمه‌های align رو هم برمیدارم. همه چیز اوتاماتیک میشه :)
فعلا در نوشتن تقویم جلالی برای smf به مشکل برخوردم، لطفا اگر اطلاعاتی دارید به اشتراک بگذارید. ممنون :)
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=465031.0

آفلاین H2010n

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #55 : 20 دی 1390، 04:55 ب‌ظ »
آیا شما حاضری بدون هیچ شناختی از من بالاترین سطح دسترسی fsforums رو در اختیارم بزاری؟
به عنوان یک شخصی که هیچی از دموکرات  و جمهوری و سیاست و فلسفه نمی دونه می گم:
تو هر جامعه ای انتخابات دارن اگه مردم شما رو انتخاب کنن چرا که نه!
(البته مثل اینکه تو سایت ubuntu.ir ندارن!)
« آخرین ویرایش: 06 بهمن 1390، 05:44 ب‌ظ توسط h2012n »

آفلاین alibagheri

• Full Member
  • *
  • ارسال: 234
  • لینوکس فلسفه زندگی آزاد است
    • سیستم عامل لینوکس
« پاسخ #56 : 16 بهمن 1390، 03:57 ب‌ظ »
سلام دوستان
من چند وقت پیش اعتراض کرده بودم نسبت به مدیریت و انجمن اما کو گوش شنوا
اگه گوش شنوا بود من هم نظرات و پیشنهادات خوبی دارم. حتی حاضرم در قالب یک پروژه کامل تمام فعالیت ها را کتبا با مدیریت زمان اعلام کنم. اما انگار مدیران ماهنوز در خواب خرگوشی هستند
 ???
کلبه لینوکسی من
www.linuxos.mihanblog.com

آفلاین alieblice

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
« پاسخ #57 : 17 بهمن 1390، 06:18 ب‌ظ »
سلام دوستان
من چند وقت پیش اعتراض کرده بودم نسبت به مدیریت و انجمن اما کو گوش شنوا
اگه گوش شنوا بود من هم نظرات و پیشنهادات خوبی دارم. حتی حاضرم در قالب یک پروژه کامل تمام فعالیت ها را کتبا با مدیریت زمان اعلام کنم. اما انگار مدیران ماهنوز در خواب خرگوشی هستند
 ???

این جا مکان خوبی هستش برایه فعالیت .
http://fsforums.ir/
« آخرین ویرایش: 21 اسفند 1390، 03:08 ب‌ظ توسط alieblice »

آفلاین alibagheri

• Full Member
  • *
  • ارسال: 234
  • لینوکس فلسفه زندگی آزاد است
    • سیستم عامل لینوکس
« پاسخ #58 : 17 بهمن 1390، 10:29 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز
این فروم که نسخه آزمایشیه
کلبه لینوکسی من
www.linuxos.mihanblog.com

آفلاین alieblice

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
« پاسخ #59 : 18 بهمن 1390، 03:05 ب‌ظ »
بله نسخه ازمایشی هستش
ولی توش میشه فعالیت کرد . البته قسمت هر توزیع  موقتا حذف شده تا تکمیل بشه برایه همین الان نیستش ولی قسمت هایه دیگر بازند.
برایه نظرات و پیشنهادات هم این به این جا مراجعه کنید.
http://fsforums.ir/
« آخرین ویرایش: 21 اسفند 1390، 03:10 ب‌ظ توسط alieblice »