انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: خبر مهم: ارائهٔ لایحه‌ پیوستن ایران به کپی‌رایت به دولت  (دفعات بازدید: 19581 بار)

0 کاربر و 10 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین OMIDVAREJAVAN

• Full Member
  • *
  • ارسال: 221
  • تصویری از رباعیات خیام،نسخه ادوارد فیتزجرالد
رفراندوم
به نظر من تمومش کنیم چون ربطی به فاروم نداره
ربط که داره ولی خوب اگر میخوایند تمومش کنید.
 در پست قبلی شما یک حالتی رخ داد در مکتوبه ای که از کس دیگر نقل کرده بودید چیزی بود که بنده را مخالف آن مکتوبه کرد و حالتی در من رخ داد شایدم خیال کردم, ولی به هر حال خوب نبود.

آیا واقعا باید دید یک فرد به اسلام این باشد.
دیشب توی ماشین تو فکر فروم بودم داشتم  شاید فکر میکردم ای کاش توی این فروم عضو نبودم ای کاش احتیاجی به آن نداشتم.

ولی خوب از طرفی باید بود باید دید

باید یادگرفت که چه عقایدی وجود دارند چه طرز فکرهایی وجود دارند.
چه کسانی حساسند چه کسانی همیشه معترض هستند چه کسانی خوش بینند و خوش خیالند.

لطفا تمومش کنید.
« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1391، 03:58 ب‌ظ توسط s.a.m.e »
فیلیپ دوم مقدونی (پدر اسکندر مقدونی) :تفرقه بینداز و حکومت کن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
هی من می‌خوام بحث رو ادامه ندم، هی چیزای جدید می‌بینم که مغزم سوت می‌کشه

سلام
ممنون
ولی آیا از نظر شما حقوق انسانها نیازی به محافظت ندارد.
مکتوبه ی قدیم شما هم دقیقا یادم نمی آید ولی فکر کنم در باره ی آموزش و يادگیری علم بود
که بنده هم قبول دارم که علم نباد انحصاری باشد ولی چه ربطی دارد
آیا علم ساخت چیزی با محصولی که از علم به وجود می آید یکی میباشد؟
آیا اگر شما ملیاردها تومان برای ساخت چیزی خرج کنید آیا اشکالی ندارد کسی با ۱۰۰  تومان بول , ;به شما ضرر وارد کند؟
آیا به نظر شما کارگردانان از فردا رایگان فیلم بسازند و بدهند اختیار مردم؟
آهنگسازان بدون  هیچ چشمداشتی به پول مردم آهنگی را بشازند؟
آینده این آهنگسازان و کارگردانان چه میشود؟

درود
این حرف شما از از این‌جا ناشی می‌شه که این امر بر شما مشتبه شده که کپی‌رایت از حقوق انسان‌ها محافظت می‌کنه! تقصیر شما هم نیست البته، با این حجم وسیع تبلیغات دروغینی که از سوی کمپانی‌های سودبر از قانون ضدانسانی کپی‌رایت اجرا می‌شه، القای چنین تفکری چنین دور از انتظار هم نیست. اما محض رضای خدا یه بار چشم‌هاتون رو باز کنید و به دور از هیاهوهای تبلیغاتی و پروپاگانداهای رایج به این مسأله فکر کنید که هنرمند این اثر رو برای چه کسی می‌سازه؟ مگر نه این که قشر هدف هر اثری مردم هستن؟ پس چرا کمپانی‌های سرمایه‌دار باید علم حمایت از خالق رو به دوش بگیرن تا با سوء استفاده از اون آثار بتونن بر ثروت خودشون اضافه کنن؟
شما معتقدید این که مردم بیش‌تری از اثر شما بهره‌مند بشن یعنی به شما ضرر وارد شده؟ شما چه‌طور این رو ضرر می‌شمرید؟ یعنی اگه من به فرض سی‌دی فوتوشاپ رو کپی کردم، شرکت ادوبی ضرر کرده؟ کی گفته؟ از کجا معلوم که اگه نمی‌تونستم کپی کنم باز هم سراغ فوتوشاپ می‌رفتم  و اون رو می‌خریدم؟ شاید تصمیم می‌گرفتم به جاش از گیمپ استفاده کنم! شما داری عدم سود احتمالی رو با ضرر اشتباه می‌گیری دوست من. اتفاقا اگه من بتونم از همون اول فوتوشاپ رو کپی کنم و ویرایش عکس رو با اون یاد بگیرم، اون وقته که برام سخت می‌شه از فوتوشاپ به برنامه‌ی دیگه‌ای مهاجرت کنم و شاید این بار رفتم و فوتوشاپ رو خریدم. با این کار شرکت ادوبی سود هم می‌کنه. حالا من می‌تونم بیام و بگم رعایت نکردن کپی‌رایت به شرکت‌ها سود هم می‌رسونه. اتفاقا مایکروسافت این رو خیلی خوب می‌دونه و به مدارس ابتدایی نسخه‌های رایگان ویندوز اهدا می‌کنه، یه سری هم از روی نادانی می‌آن و می‌گن که به‌به! این مایکروسافت چه‌قدر انسان‌دوست و خیّره! اما واقعیت امر این‌جاست که اون بچه‌ای که کار با کامپیوتر رو با ویندوز یاد گرفته تا آخر عمرش وابسته به ویندوز می‌مونه و در درازمدّت برده‌ی مایکروسافت خواهد شد؛ مگر این که عزمی راسخ و اراده‌ای استوار داشته باشه تا سختی‌های مهاجرت به سکوهای آزاد رو به‌جون و دل بخره و بتونه همه‌چیز رو از ابتدا با شیوه‌ی جدید یاد بگیره. می‌دونی مثل چیه؟ مثل فروشندگان مواد مخدر که دوزهای اول رو مجانی می‌دن و وقتی طرف معتاد شد، از اون به بعد باید خونه و زندگیش رو بفروشه، دزدی کنه و… که بتونه دوزهای بعدی رو بخره!
چه اشکالی داره کارگردانان از فردا رایگان فیلم بسازند و بدهند اختیار مردم؟ مگه استیون کینگ و ده‌ها نویسنده‌ی دیگه کتاب ننوشتن و به رایگان در اختیار مردم نذاشتن؟ مگه ریدیوهد و صدها گروه موسیقی دیگه آهنگ نساختن و به رایگان در اختیار مردم نذاشتن؟ هر از گاه به «پایرت‌بی» سر می‌زنی؟ این هنرمندان معتقدند که نفس اثر هنری متعلق به مردمه و هنرمند بدون مردمش هیچ نیست. اون‌ها فهمیدن که در نهایت این مردم هستن که باید از اثر هنری حمایت کنن، نه کمپانی‌های بزرگ که از دسترنج دیگران ثروت‌اندوزی می‌کنن. مشکل شما اینه که دونیت کردن رو به عنوان اصلی‌ترین روش درآمد در دنیای ازاد خیلی دست کم می‌گیری. باز هم تقصیر شما نیست. شرکت‌هایی که با این کار، راه کسب سرمایه‌ی خودشون بسته می‌شه می‌خوان این روش رو ناکارآمد معرفی کنن. شما می‌تونی از اون هنرمندانی که اثرشون رو به رایگان در اختیار مخاطبان واقعی قرار دادن بپرسی که آیا درآمدشون از راه دونیت، بیش‌تر بود یا از راه فروش همه‌ی امتیازات اثر به ناشر! چرا راه دور بریم؟ شما می‌تونین از اقای مهرجویی بپرسی که مردمی که فیلم «سنتوری» رو آرادانه دانلود کردن یا قرض گرفتن و دیدن، چه‌قدر به ایشون کمک کردن و بعد از جواب ایشون متعجب بشین. درامد ایشون اگه بیش‌تر از فیلم‌های دیگه‌ای که از سوی ناشر منتشر می‌شن نبوده باشه، کم‌تر هم نبوده. اما فرق بزرگ در این‌جا اینه که فیلم‌های دیگه متعلق به ناشرین هستن و اون‌هان که تصمیم می‌گیرن با فیلم چی‌کار کنن، اما فیلم سنتوری متعلق به خود آقای مهرجوییه و خالق اثر، صاحب اثره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین OMIDVAREJAVAN

• Full Member
  • *
لطفا تمومش کنید
« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1391، 04:08 ب‌ظ توسط s.a.m.e »

آفلاین Mostafa Jalilianfar

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1085
لطفا تمومش کنید

چی رو تموم کنیم تازه تاپیک داره به مسیر درست وارد میشه من نظرم عوض شد بهتره ادامه بدیم
چون تاکید کردید «لطفا تمومش کنید» جواب پست شما رو نمی دم و تمومش می کنم ولی به نظرم اگه از حرف کسی دلگیر میشی و یا بدت میاد مستقیم بهش بگو, غیر مستقیم حرف زدن چاره ساز نیست

در رابطه با پست دانیال بهزادی درباره دانیت جایی بودم که خیلی تحث تاثیر قرارم داد
توی محفلی بودم (نمی خوام بگم کجا و چطور و چی بود) که رایگان نبود ولی پولی هم نبود نمی دونم به این روش چی میگن و فکر نمی کنم دانیت خیلی مناسبش باشه
منظورم اینه هر کسی اگه دوست داشت و به نظرش اون (چیز - شخص - نمایش و یا هر چیزی) خوب بود به اون اندازه که فکر می کرد که براش مناسب بوده یا ارزشش رو داشته و یا به هر دلیل دیگه ای
پول پرداخت می کرد البته در پایان و در لحظه خروج که در قسمت خروجی در هر لحظه تنها یک نفر می تونست رد بشه و اینکه چه کسی پول پرداخت کرده یا نه مشخص نبود
« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1391، 04:45 ب‌ظ توسط MustafaJF »
به دلیل ترک انجمن لطفا با این ایمیل MustafaJF[at]Aol[dot]com تماس برقرار کنید و از پیام خصوصی استفاده نکنید

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام
دوستان عزیز این تاپیک، که در پایین نقل‌قول‌هاشون رو قرار می‌دم، اینجا که نگذاشتن جواب بدم. کلا هم نوشته‌م رو پاک کردن بدون اینکه من کپی داشته باشم.
من مسالمت‌آمیز نوشته بودم که سانسور شخصی شد و حتی کسی ندید که الان بخواد قضاوت کنه. اما یک تاپیک جدید باز می‌کنم و بدون هیچ محدودیتی جواب‌هاتون رو می‌نویسم. بدون اینکه خلاف قوانین انجمن باشه. دوست دارم تا دوباره این ناظران سلیقه‌ای بیان و پاکش کنن.
 نقل‌قول‌ها :

از این پست شروع شد:
بسم اللّه الرحمان الرحیم

سلام

به نظر بنده هم کار خوبیه در کشوری که نام اسلامی را دارد درست است که سخت است همه چیز اسلامی شود ولی اگر ذره ای هم حرکتی رخ دهد
جای شکر دارد.

به نظر من حق کسی نباید از بین بره. میدونید چقدر به خاطر عدم رعایت کپی رایت از نوشتن برنامه منصرف شدن یا چقدر افرارد هزینه کردند و موفقیت زیادی پیدا نکردند.

از طرفی اینگنه دیگر اگر کسی بخواهد میتواند یک برنامه را بخرد و هی دنبال رمز دزدی نباشد.
از طرف دیگر هم ممکن است بتواند فرصت خوبی برای معرفی و جذب مردم به نرم افزارهای آزاد باشد.

خدا یا هر اتفاقی که صلاح است بر  کاغذ سرنوشتمان بنویس که صلاح تو بهترین اتفاق است.

این یکی که خیلی با قوانین انجمن سازگاره:
یه مشغله فکری دیگه برای پرت کردن ذهن مردم از موضوعات مهمی مثل گرانی و تورم فزاینده.
من به شدت موافق رعایت کپی‌رایتم ولی نه در این شرایط. اگر می‌خوایم کپی رایت رو رعایت کنیم، مردم ما نیز باید سطح درآمدی هم اندازه کشورها توسعه‌یافته داشته باشند و ارزهای خارجی هم به نرخ جهانی‌شون عرضه بشخ و نه این‌که یه محصول ۵۰۰ دلاری این‌جا ۱۲۰۰۰۰۰ تومان به فروش میرسه.
آگاه باشیم دوستان.
این که اصلا خلاف قوانین نیست؟
نقل‌قول
ولی من از سادگی بعضی از هم‌وطنانم تعجب می‌کنم. شما فکر می‌کنی حکومتی که یک شبه در اون سه هزار میلیارد تومان اختلاس میشه، با وضع قانون کپی رایت به دنبال اعتلای صنعت نرم‌افزار و گسترش فرهنگ نرم‌افزارهای آزاده؟

این پست هم کپی‌رایت رو اسلامی می‌دونه:
در مورد بحث اسلامیشم فکر کنم اینکه وقتی صاحب یه چیزی اونو محصور می کنه ( به هر دلیلی ) بالاخره صاحبشه درسته که نامردیه ولی اون حقشه و شکستن قانونش تجاوز به حق اونه .
البته اینا نظر منه و مطمئنا قطعی نیست . خوشحال میشم نظر بقیه دوستان رو بدونم .

این که دیگه آخر رعایت قوانین انجمنه:
به نظر بنده هم کار خوبیه در کشوری که نام اسلامی را دارد درست است که سخت است همه چیز اسلامی شود ولی اگر ذره ای هم حرکتی رخ دهد
جای شکر دارد.

اسلام کپی رایت ؟؟!!!!؟؟!!!!!؟!!!!؟؟؟؟!!!!!!؟؟!!!!؟؟ اینها چه ربطی به هم دارن
نمی گم که اسلام موافقه یا مخالف چون نه می دونم و نه می خوام بدونم و نه واقعا مهمه (ببخشید اینجوری میگم امیدوارم کسی ناراحت نشه)
همین رو کم داریم که اسلام (هر چیزی که ربطی به نرم افزار و دنیای کامپیوتر نداره) وارد دنیای کامپیوتر بشه مخصوصا دنیای آزاد
احتمالا بر علیه یونیتی حکم جهاد صادر بشه و ریچارد استالمن ملهد و محکوم به مرگ

خدا یا هر اتفاقی که صلاح است بر  کاغذ سرنوشتمان بنویس که صلاح تو بهترین اتفاق است.
خدا چیکار داره
چرا اینقدر از خدا و اسلام و مسلمین و ... استفاده ابزاری می کنید

این هم ضد اسلامه:
به نظرم این قانون به خودی خود خوبه چون باعث رعایت حق دیگران میشه
کسی کار می‌کنه و از درآمدش بخشی رو به دیگران می‌بخشه و یا در کار‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنه که منفعتی جمعی داره
نمی‌تونیم به این دلیل که کمک کردن به دیگران کار پسندیده‌ایه، به زور از دیگران پول بگیریم و به نیازمند کمک کنیم، صد البته که قانونی وضع می‌کنیم تا هرکس مالک و اختیار دار اموال خودش باشه و استفاده از اموال دیگران بدون اجازه‌ی اون‌ها رو محکوم می‌کنیم و اسم دزدی رو بر اون می‌گذاریم

آزادی علم یک فلسفه‌ی وجودی هست که هرکس باید به صورت شخصی اون رو درک و برای گسترشش در جامعه فعالیت کنه
البته در جامعه‌ی ایران فعلا وضعیتی هست که نیاز به سال‌ها کار و تلاش در زمینه‌های مختلف وجود داره تا بشه همچین قانونی رو به اجرا گذاشت

این که دوستان پای دین و سیاست رو پیش کشیدن
دین مجموعه‌ توصیه‌هایی برای کلیات زندگیه
دین میگه به اموال دیگران تجاوز نکنید، ولی نمیاد تک تک همسایه‌ها رو نام ببره و بگه به اموال این فرد هم نباید تجاوز بکنید
پس این که دین در مورد کپی رایت چی می‌گه، دین در این مورد اصلا حرفی نمی‌زنه! طبق حکم دین، دیگران اختیار دار اموالشون هستن و ما حق تجاوز به اون رو نداریم.

این هم هست:
چرا همیشه عادت داریم فکر کنیم یه تفکر خودش به شخصه بهترین چیزه و اگه در عمل با مشکل مواجه شد اشکال از کسانیه که بهش عمل می‌کنن؟ این من رو یاد کمونیست‌ها می‌اندازه که می‌گفتن خود کمونیسم عالیه و اگه در همه‌جای دنیا کشورهای کمونیستی در حال فروپاشی هستن به خاطر بد عمل کردن به اونه. مگه هر ایدئولوژی‌ای رو نباید در عمل سنجید؟

این یکی که اصلا خلاف قوانین نیست:

هیچ بقالی نمیاد بگه ماست من ترشه، کمونیست‌ها هم از این قضیه مستثنی نبودن
اگر من معتقدم حکومت دینی سرانجام خوبی نداره، این به خاطر بدی دین نبوده،‌ بلکه به خاطر رفتارهای نابجایی بوده که به اسم دین صورت می‌گرفته
این مثال میشه عکس مثال شما

این هم باز فکر می‌کنه کپی‌رایت اسلامیه و حق‌الناس:

سلام
ببخشید باید توضیح بیشتر میدادم
متاسفانه شاید خیلی از ما خیلی از دستورات اسلام را در افکارمان اختصاص میدهم به یک سری امور معمولی زندگی . به نظر بنده اسلام در همه ی کارها میتواند مورد استفاده قرار گیرد اسلام در کارهای مختلف از مسواک زدن و پاکیزه بودن تا مسائل مختلف اجتماعی رهنمودهای خوب وزیبایی دارد.
ولی کدام یک از ما به این رهنمودها جامه عمل پوشاندیم؟
منضور بنده حق ناس بود. پایمال نشدن حق دیگران. که در اسلام زیاد سفارش شده .
بنده به شخصه خواصی اشاره ندارم ولی خیلی ها از جمله خوده بنده متاسفانه تحقیقاتمان دربارهی اسلام زیاد نیست.
ببخشید بنده چه استفاده ی ابزاری کردم؟
آیا در کتاب جمله ی خدایا آن ده که آن به را نخواندید.
آیا نوشته ی بنده چیزی خلاف این بود.
آیا دعا کردن و در خواست خیر در کارها اشکالی دارد؟

بازم پوزش میطلبم اگر چیزی نوشتم که باعث ناراحتی کسی شد.
آقای ناظر همه‌ی این نوشته‌ها درسته؟ باز هم می‌گم که شما چون پاسخ من به نوشته‌های بالا به نفع اسلام بود پاکش کردید. من و شما امروز توی این انجمن به هم نرسیدیم که هم رو نشناسیم
من یک تاپیک با موضوع کپی‌رایت و اسلام ایجاد می‌کنم و جواب تمام حرف‌هایی که به اسلام نسبت داده شد را در آن خواهم داد.
لینک تاپیک جدید : http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,33637.msg232647.html#msg232647

« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1391، 04:50 ب‌ظ توسط یه انقلابی »
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین Sir-Shadow

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 69
پست ۶۱ دوست عزیز دانیال بهزادی حرف های جالبی زده

شاید من اشتباه می‌کنم و نفس قانون کپی‌رایت اونقدرها هم خوب نباشه

یه لحظه فکر کنیم

یه نفر اثری جدید رو به وجود میاره
به نظر شما اگه بقیه‌ی جامعه نبودن،‌ آیا اون شخص می‌تونست به اونجا برسته؟!
به نظرتون چقدر از جامعه کمک گرفته؟!
به کسی فکر کنید که نوازنده‌ی کیبورد یا اصطلاحا ‌‌اورگ باشه!
دستگاهی زیر دستشه که سالیان سال افرادی علم رو گسترش دادن تا به همچین جایی رسیدن.
برق اخراع شده،  IC و مدارهای الکتریکی اخراع شده، این دستگاه‌ها برنامه‌نویسی شدن
هر کدوم از این قسمت‌ها حاصل کار و تلاش انسان‌های بیشماریه
مسلما این شخص علم نوازندگی رو هم از خودش نداشته و از دیگران یاد گرفته
جامعه این توانایی‌ها رو به اون بخشیده، پس چیزی که جامعه بهش بخشیده در مقابل چیزی که خودش تولید کرده هیچه!
این شخص کنسرت می‌زاره، تدریس موسیقی می‌کنه، آهنگ‌هاشو می‌فروشه و دونیت میگیره.

چرا یه نفر می‌خواد از کوچکترین تلاش خودش پول دربیاره و تازه سالیان سال از روی همون کوچکترین چیز به سود کلان برسته

علم کامپیوتر یکی از بارزترین گزینه‌هاست
تک‌تک ذره‌های این علم توسط دیگر انسان‌ها تولید شده و خیلی راحت با اندک پولی در اختیار ما قرار می‌گیره
چرا ما باید با اندک برنامه‌ای که می‌نویسیم انتظار سرازیر شدن پول رو داشته باشیم

شاید به فکرتو بیاد که خوب حالا که فلان خواننده آهنگشو کپی‌رایت نکنه، شرکت‌های تبلیغاتی و پخش این محصولات میان اون رو می‌فروشن و تازه این بار پولی هم به خود خواننده‌ نمی‌دن
به نظرتون با وجود جریان آزاد اطلاعات (اینترنت) کسی حاضره مطلبی رو که همه جا به رایگان پیدا بشه، پولی بالاش بده؟!

البته رویا تا واقعیت خیلی فاصله داره!

آفلاین 不眠症

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
    • lazygeek
بنده فکر میکنم سر یه موضوعی اختلاف دارید که دقیقا خودتان هم نیمدانید چیست! یکی از اسلام حرف زد یکی گفت چه ربطی داره؟ و الی آخر...

نظر بنده این هست که شماها سر حق مالکیت و سر زحمت اختلاف دارید و خیلی جاها این دو تا رو به اشتباه میگیرید ، علم متعلق به هیچ کسی نیست و در اسلام هم داریم که زکات علم نشر اون علم هست اما ممکن است کسی بابت یه کاری که زحمت میکشد دستمزد بگیرد این چه اشکالی دارد؟
فرض بگیریم روش تولید یک محصول که از زمین کشت میشود یه جور علم محسوب شود خب در اینجا اشکالی نیست اگر کسی خواست این علم رو یاد بگیره کافیست چند وقتی پیش کشاورز باشد تا علم مربوط به این کار را یاد بگیرد ، ولی اگر کشاورز خواست از این علم استفاده کند و یک محصول تولید کند و کسب درآمد کند اشکالی دارد؟ یعنی میگوئید محصول زمین اش هم مفت است و باید بین مردم تقسیم شود؟ اگر جواب بله هست که اشتباه فکر میکنید و اگر خیر هست که دیگر بحثی باقی نمی ماند.
« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1391، 06:58 ب‌ظ توسط Insomnia »

آفلاین OMIDVAREJAVAN

• Full Member
  • *
بنده فکر میکنم سر یه موضوعی اختلاف دارید که دقیقا خودتان هم نیمدانید چیست! یکی از اسلام حرف زد یکی گفت چه ربطی داره؟ و الی آخر...

نظر بنده این هست که شماها سر حق مالکیت و سر زحمت اختلاف دارید و خیلی جاها این دو تا رو به اشتباه میگیرید ، علم متعلق به هیچ عکسی نیست و در اسلام هم داریم که زکات علم نشر اون علم هست اما ممکن است کسی بابت یه کاری که زحمت میکشد دستمزد بگیرد این چه اشکالی دارد؟
فرض بگیریم روش تولید یک محصول که از زمین کشت میشود یه جور علم محسوب شود خب در اینجا اشکالی نیست اگر کسی خواست این علم رو یاد بگیره کافیست چند وقتی پیش کشاورز باشد تا علم مربوط به این کار را یاد بگیرد ، ولی اگر کشاورز خواست از این علم استفاده کند و یک محصول تولید کند و کسب درآمد کند اشکالی دارد؟ یعنی میگوئید محصول زمین اش هم مفت است و باید بین مردم تقسیم شود؟ اگر جواب بله هست که اشتباه فکر میکنید و اگر خیر هست که دیگر بحثی باقی نمی ماند.

بعد از دریافت نامه ای از جناب دانیال بهزادی و روشن شدن برخی سوء تفاهم پیش آمده  و رفع  مواردی از آن مکتوبه بنده تصمیم دارم ادامه دهم.

یک جورایی درسته
قبول که علم نباید انحصاری باشد
ولی محصول علم چی؟
منظور شما همین است؟
مشکل من هم یک جورایی همین است.

از طرفی آیا کپی فوتوشاپ و ویندوز به سازنده های این محصولات کمک میکند یا این نظر شخصی جناب بهزادی است؟
آیا واقعا روزی تمام کسانی که این محصولات را کپی میکنند روز خریدار نسخه ی اصل هستند؟

آیا واقعا آهنگسازان و کارگردانان میتوانند از طریق دیگری غیر از فروش محصولاتشان پول بدست بیاورند؟
آیا در کشور ما عموم کارگردانان بنامه نویسان و آهنگسازان وافق یا مخالف کپی رایت هستند؟
آیا کپی رایت میتواند به صلاحشان باشد؟

شاید بهتر باشد اول به این سوالها پاسخ دهیم.
« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1391، 07:17 ب‌ظ توسط s.a.m.e »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
نقل‌قول از: کتاب مباحث نو در فناوری اطلاعات
«محصول بر دو قسم است:
۱.محسوس (tangible)
۲. نامحسوس(intangible)
باید بین این دونوع محصول تفاوت قائل شد»

در مورد محصولات محسوس حرف شما فی‌نفسه درسته، ولی ربطی به کپی رایت نداره. چون مثال کشاورزی زدی می‌گم، تا حالا دیدی کسی سیب‌زمینی رو کپی‌رایت کنه؟ چرا؟ چون اگه من یه سیب‌زمینی تولید کنم و شما اون رو بخوری، دیگه من سیب‌زمینی ندارم.
اما در مورد محصولات نامحسوس که کپی‌رایت بر اون‌ها اعمال می شه نمی‌شه این حرف رو زد. اگه من یه فیلم تولید کنم و شما اون رو ببینی، من هم‌چنان فیلم خودم رو دارم و از ش چیزی کم نشده. صد نفر دیگه هم می‌تونن اون فیلم رو ببینن و باز هم چیزی از فیلم کم نمی‌شه

حکایت: یه پسره به باباش می‌گه تلویزیونمون سوخت، باباهه می‌گه خب ده نفری می شینین پاش یه سریال رو می بینین باید هم بسوزه دیگه! :D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین 不眠症

• Full Member
  • *
    • lazygeek
نقل‌قول
تا حالا دیدی کسی سیب‌زمینی رو کپی‌رایت کنه؟ چرا؟ چون اگه من یه سیب‌زمینی تولید کنم و شما اون رو بخوری، دیگه من سیب‌زمینی ندارم.
فکر میکنم دلیل اینکه چرا کپی رایت نمیشه این نیست ، دلیل اش این هست که همه میدانند چطوری تولید میشه و بذر آن را در اختیار دارند برای همین هم کسی نمیتونه به دیگری فشار بیاره ، چقدر مضحک خواهد بود که کسی بخواهد سیب زمینی رو به نام خودش بزنه! اما همین سیب زمینی رو اگر کسی تونست کاری بکنه که خیلی متفاوت بشه ، مثلا سیب زمینی ای باشه که هم خواص سیب زمینی داشته باشه و هم دارای انوع ویتامین ها در میوه های دیگه (مثال فضایی! :) ) حالا فکر میکنید این رو چه کار میکنند؟ خیلی راحت تکنیک اش رو به بقیه بازگو میکنند تا همه استفاده کنند؟ دراینجا یه کپی رایت هم میزنند که ما این کار رو کردیم و کسی حق تولید همچین کاری بدون اجازه ما ندارد! (این خصاصت محرمانه نگه داشتن علم های جدید در کشورهای دیگه به وضوح دیده میشه) پس کپی رایت برای کارهای مثلا بکر هست نه عادی شده.
در مورد فیلم: متوجه منظورتان نشدم! اینجا مشکل ناشر هست؟ صاحب اثر؟
« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1391، 09:47 ب‌ظ توسط Insomnia »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اون تکنیک رو کپی‌رایت نمی‌کنن، پتنت می‌کنن. انحصار برای علمه، پتنت برای فکر و تکنیکه و کپی‌رایت برای محصولات نامحسوس.

الآن بحث سر علمه یا محصول علم؟ فکر کنم همه سر این مورد توافق داشته باشیم که انحصار علم کار نادرستی هست

آفلاین 不眠症

• Full Member
  • *
    • lazygeek
در مورد علم که قبلا هم گفته ام نباید انحصاری باشه
در مورد محصول علم هم به نظرم باید فردی که زحمت تولید محصول علم را کشیده دستمزد این کارش را بگیرد اما برای محصولات مختلف روش های گوناگون هست ، ممکن است بعضی از این روش ها جالب نباشند و حق تولید کننده اصلی رو ضایع کند...

آفلاین mahdiar

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 921
با سلام
نقل‌قول
سلام به نظرم بحث خوبیه تا قبل این پست فکر می کردم رعایت بشه بهتره ولی الان یه کم گیج شدم ! از یه طرف خب اگه رعایت بشه حداقل برای نرم افزارای ایرانی فکر کنم خیلی به توسعشون کمک کنه . از طرف دیگه همون بحثای همیشگی آرادی نرم افزار و اینا پیش میاد .
دوست عزیز من فقط جواب شما رو چون دوستون دارم می‌دم.
دقیقا ما هم به پیشرفت جامعه فکر می‌کنیم. برای همین هست که اینقدر با کپی‌رایت مخالفیم. جامعه در صورت وجود کپی‌رایت به شدت ضربه می‌خوره. دلیلش رو هم شاید همونطور که گفتم در طولانی مدت نوشتم چون واقعا زمان‌بره و حتی ممکنه بحث‌های طولانی بین کاربران ایجاد کنه.
نقل‌قول
در مورد بحث اسلامیشم فکر کنم اینکه وقتی صاحب یه چیزی اونو محصور می کنه ( به هر دلیلی ) بالاخره صاحبشه درسته که نامردیه ولی اون حقشه و شکستن قانونش تجاوز به حق اونه .
همونطور که قبلا گفتم اثبات اسلامی بودن یا نبودن کپی‌رایت لازمه. فقط همین‌قدر بگم که از نظر اسلام(تاکید می‌کنم از نظر اسلام چون برای کسان دیگری که اسلام را قبول ندارند دلایل دیگری وجود دارد) شما در مورد آنچه مالکش هستید حق دارید ولی کپی‌رایت حقی فراتر از آنچه شما مالکش هستید به شما می‌دهد. بحث بر سر همین نکته است که قانون کپی‌رایت از بین برنده‌ی حقوقی است که در رسانه‌ها ی جمعی و اجتماع به آن‌ها توجه نمی‌شود.
نقل‌قول
نمیشه همه رو که مجبور به استفاده از مجوز آزاد کرد !!
دقیقا. نمیشه افراد مجبور به استفاده از مجوزهای آزاد کرد اما می‌توان تابوی درستی مجوزهای انحصاری و کپی‌رایت را شکست، نمی‌شود؟ ما می‌خواهیم آنچه در مورد کپی‌رایت به جامعه گفته شده است را تغییر دهیم و واقعیت آن را نشان دهیم.

یا علی
انقلابی عزیز شاید باورت نشه ولی فکر کنم برام جا افتاد و اونم این جمله شما بود

شما در مورد آنچه مالکش هستید حق دارید ولی کپی‌رایت حقی فراتر از آنچه شما مالکش هستید به شما می‌دهد.
ممنون
البته فکر کنم بقیه دوستان که شاید به نظر موافق شما هم نباشند همین رو می گن !

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
چه اشکالی داره کارگردانان از فردا رایگان فیلم بسازند و بدهند اختیار مردم؟ مگه استیون کینگ و ده‌ها نویسنده‌ی دیگه کتاب ننوشتن و به رایگان در اختیار مردم نذاشتن؟ مگه ریدیوهد و صدها گروه موسیقی دیگه آهنگ نساختن و به رایگان در اختیار مردم نذاشتن؟ هر از گاه به «پایرت‌بی» سر می‌زنی؟ این هنرمندان معتقدند که نفس اثر هنری متعلق به مردمه و هنرمند بدون مردمش هیچ نیست. اون‌ها فهمیدن که در نهایت این مردم هستن که باید از اثر هنری حمایت کنن، نه کمپانی‌های بزرگ که از دسترنج دیگران ثروت‌اندوزی می‌کنن. مشکل شما اینه که دونیت کردن رو به عنوان اصلی‌ترین روش درآمد در دنیای ازاد خیلی دست کم می‌گیری.
من با تمام این حرف‌ها موافق هستم، ولی به عنوان شخصی که در خارج‌ از ایران و جایی که قوانین کپی‌رایت کاملا اعمال میشه یک شرکت دارم و کپی‌رایت رو در زندگی روزانه‌ام تجربه می‌کنم، می‌ خوام ببینم شما با چنین مشکلاتی بدون کپی‌رایت چطور برخورد می‌کنید.
۱) من یک کتاب به صورت آزاد می‌نویسم و در سایتم قسمتی برای Donate میذارم. حالا یک شرکت معروف و بزرگ دیگه کتاب منو بر میداره و انتشار میده و میفروشه و سود خیلی زیادی هم به دست میاره. از طرف دیگه،‌ چون شرکت بزرگی هست، بقیه فکر می‌کنند که من اون کتاب رو کپی کردم. الان با توجه به وجود قانون کپی‌رایت من می‌تونم از این شرکت شکایت کنم و دولت هم از من حمایت میکنه. اگر کپی‌رایت نباشه، با توجه به وکیل‌های قدرتمندی که یک شرکت بزرگ خواهد داشت، من بازنده هستم. الان کپی‌رایت به من کمک می‌کنه یا اون شرکت؟ و اینکه بدون کپی‌رایت شما چیکار می‌کنید؟
۲) من یک عکس میگیرم و در سایتم میذارم، بعد این عکس بدون اجازه من توسط گروه‌های مخالف فکری من استفاده میشه (مثلا برای ترویج ازدواج با دختران زیر ۱۸ سال که در تعدادی از کشورها ممنوع نیست). از اونجایی که این سایت در اون کشور خاص ممنوع نیست، نمی‌شه سایت رو پایین آورد، ولی با توجه به قانون جهانی کپی‌رایت، من می‌تونم اعلام Copyright Infringement بکنم و عکس  من باید از اون سایت حذف بشه. خوب اگر کپی‌رایت وجود نداشت، با توجه به اینکه اینکار در کشور توسعه‌دهنده سایت کاملا مجازه، شما چیکار می‌کردید؟
۳) شرکت مایکروسافت رتبه ۱۷ رو در توسعه کرنل لینوکس داره (لینک). اگر کپی‌رایت وجود نداشت، مایکروسافت نیازی هم نداشت که کدی برای لینوکس بفرسته! فکر می‌کنید اگر کپی‌رایت نبود، باز هم مایکروسافت اینکار رو می‌کرد؟

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام
چه اشکالی داره کارگردانان از فردا رایگان فیلم بسازند و بدهند اختیار مردم؟ مگه استیون کینگ و ده‌ها نویسنده‌ی دیگه کتاب ننوشتن و به رایگان در اختیار مردم نذاشتن؟ مگه ریدیوهد و صدها گروه موسیقی دیگه آهنگ نساختن و به رایگان در اختیار مردم نذاشتن؟ هر از گاه به «پایرت‌بی» سر می‌زنی؟ این هنرمندان معتقدند که نفس اثر هنری متعلق به مردمه و هنرمند بدون مردمش هیچ نیست. اون‌ها فهمیدن که در نهایت این مردم هستن که باید از اثر هنری حمایت کنن، نه کمپانی‌های بزرگ که از دسترنج دیگران ثروت‌اندوزی می‌کنن. مشکل شما اینه که دونیت کردن رو به عنوان اصلی‌ترین روش درآمد در دنیای ازاد خیلی دست کم می‌گیری.
من با تمام این حرف‌ها موافق هستم، ولی به عنوان شخصی که در خارج‌ از ایران و جایی که قوانین کپی‌رایت کاملا اعمال میشه یک شرکت دارم و کپی‌رایت رو در زندگی روزانه‌ام تجربه می‌کنم، می‌ خوام ببینم شما با چنین مشکلاتی بدون کپی‌رایت چطور برخورد می‌کنید.
۱) من یک کتاب به صورت آزاد می‌نویسم و در سایتم قسمتی برای Donate میذارم. حالا یک شرکت معروف و بزرگ دیگه کتاب منو بر میداره و انتشار میده و میفروشه و سود خیلی زیادی هم به دست میاره. از طرف دیگه،‌ چون شرکت بزرگی هست، بقیه فکر می‌کنند که من اون کتاب رو کپی کردم. الان با توجه به وجود قانون کپی‌رایت من می‌تونم از این شرکت شکایت کنم و دولت هم از من حمایت میکنه. اگر کپی‌رایت نباشه، با توجه به وکیل‌های قدرتمندی که یک شرکت بزرگ خواهد داشت، من بازنده هستم. الان کپی‌رایت به من کمک می‌کنه یا اون شرکت؟ و اینکه بدون کپی‌رایت شما چیکار می‌کنید؟
۲) من یک عکس میگیرم و در سایتم میذارم، بعد این عکس بدون اجازه من توسط گروه‌های مخالف فکری من استفاده میشه (مثلا برای ترویج ازدواج با دختران زیر ۱۸ سال که در تعدادی از کشورها ممنوع نیست). از اونجایی که این سایت در اون کشور خاص ممنوع نیست، نمی‌شه سایت رو پایین آورد، ولی با توجه به قانون جهانی کپی‌رایت، من می‌تونم اعلام Copyright Infringement بکنم و عکس  من باید از اون سایت حذف بشه. خوب اگر کپی‌رایت وجود نداشت، با توجه به اینکه اینکار در کشور توسعه‌دهنده سایت کاملا مجازه، شما چیکار می‌کردید؟
۳) شرکت مایکروسافت رتبه ۱۷ رو در توسعه کرنل لینوکس داره (لینک). اگر کپی‌رایت وجود نداشت، مایکروسافت نیازی هم نداشت که کدی برای لینوکس بفرسته! فکر می‌کنید اگر کپی‌رایت نبود، باز هم مایکروسافت اینکار رو می‌کرد؟
پاسخ سوال اول شما در خود جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد وجود داره. شما اگر برنامه‌ای رو آزاد منتشر کنید حتی خیلی کوچک، اگر در توزیع‌های بزرگ هم استفاده بشه باز هم شما مالک آن هستید و هیچ‌کسی حق شما رو پایمال نمی‌کنه.
اینکه در جامعه‌ی فعلی این اتفاق که شما می‌گید می‌افته دقیقا بر می‌گرده به مشکلی که کپی‌رایت ایجاد کرده و اون دور شدن هر چه بیشتر تولیدکننده و جامعه از یکدیگره. جامعه براش مهم نیست که چه کسی تولیدکننده است و فقط هرکی که محصولی رو می‌فروشه، تولیدکننده فرض می‌کنه.
اما در جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد، جامعه به دنبال تولیدکننده‌ی اصلی می‌گرده و هرچقدر که محصول براش مفید بود و در توانش بود به تولیدکننده کمک می‌کنه.
مثلا شما که شرکت داری و از یک محصول درآمد کسب می‌کنی یه مقدار به تولیدکننده کمک می‌کنی و من هم که کاربری شخصی از یک محصول دارم و به اندازه‌ی شما درآمد ندارم از اون محصول یک مقدار.
حالا کدام سیستم از نظر شما کاراتر هست؟ حرف شما درسته ولی شرایط فعلی رو کپی‌رایت و شرکت‌های سودجوی انحصاری بوجود آوردن.
اگر کپی‌رایت نکته‌ی درستی داشته باشه فقط و فقط حفظ نام تولیدکننده‌ی اصلی محصول است اما دلیلی نداره تا تمام حقوق تولید رو انحصارا به تولیدکننده بده.

در مورد سوال دوم شما هم هر محصولی که الان تولید می‌شه توسط افراد زیادی استفاده می‌شه و نمی‌شه مشخص کرد که فقط افرادی از اون استفاده کنن که من دوست دارم.

سوال سوم شما چند بخش دارهک
۱- مایکروسافت به خاطر کپی‌رایت کرنل رو توسعه نمی ده بلکه به خاطر اجبار در سازگاری با سرور‌ها و شبکه‌های گنویی که ویندوز باید باهاشون تعامل داشته باشه این کار رو انجام می ده. در مورد متن‌باز بودنش هم باید دقت کنی که اگر غیر از این باشه جامعه‌ نرم‌افزار آزاد چجوری می‌تونه اون رو توسعه بده و مثلا باگ‌هاش رو رفع کنه؟
۲- اگر کپی‌رایت نبود مایکروسافت از تمام کدهای آزاد در سیستم‌عاملش استفاده می‌کرد. شما باید مدت‌ها تبلیغات به نفع کپی‌رایت و تاثیرش روی مردم رو در نظر بگیری.
همین الان جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد چقدر با افرادی که بیرون این سیستم هستند تفاوت داره؟ ما وقتی مجبور نیستیم هم به تولیدکنندگان کمک می‌کنیم اما جامعه‌ی بیرون از نرم‌افزار آزاد وقتی محصولی رو بتونه بدون پرداخت هزینه استفاده کنه اصلا به تولیدکننده‌ش فکر هم نمی‌کنه.

مشکلات فکری که کپی‌رایت در جامعه ایجاد کرده به حدی عمیق هست که به این راحتی نمی‌شه درستش کرد اما بحث بر سر اینه که دیگه خراب‌ترش نباید کرد.

امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم

یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی