انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا این قدر توزیع؟  (دفعات بازدید: 57360 بار)

0 کاربر و 14 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
پاسخ : چرا این قدر توزیع؟
« پاسخ #30 : 04 خرداد 1391، 05:12 ب‌ظ »
اين اوپن سورس ؛ بي اس دي و لينوكس و كلا همهشون يه فلسفه دارن.

همین‌جا وایستا!
نرم‌افزار آزاد می‌گه همه‌چیز برای مردمه و هیچ شرکتی نمی‌تونه در مورد استفاده‌ی اون‌ها از کامپیوتر تصمیم بگیره
اوپن‌سورس می‌گه یه مشت آدم بیان مفتی کد بزنن برامون، بعد ما که شرکت بزرگی داریم کدشون رو بگیریم به اسم خودمون بزنیم (و یا شاید مثل اندروید به خودشون بفروشیم)

کجای اینا شبیه به همه؟
نگفتم يك فلسفه واحد دارند :)
منظورم ابن بود هر كدوم فلسفه جداگانه دارند.
الان وي بالتين هم بصورت اوپن سورس هست و توسط تيم سازندش فروخته ميشه. شما كه انقدر ازش بد ميگيد چرا سيستم فروم ساز تحت مجوز BSD استفاده ميكنيد و از PHPBB يا MYBB كه تحت LGPL منتشر ميشن استفاده نميكنيد؟
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین علی بهجتی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 414
  • عاشق آزادی
    • جابجا آمدید!
« پاسخ #31 : 04 خرداد 1391، 06:17 ب‌ظ »
واقعا هست؟ از کجا فهمیدین ؟‌

----------------------------

یه نکته‌دیگه ! موضوع تاپیک چی بود، الان داریم راجع به چی حرف می‌زنیم !‌
امیرالمؤمنین (ع) :‌ زکات علم نشر آن است
چرا علم خود را با نوشتن برنامه‌ای آزاد نشر ندهیم‌؟

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #32 : 04 خرداد 1391، 06:20 ب‌ظ »
واقعا هست؟ از کجا فهمیدین ؟‌

----------------------------

یه نکته‌دیگه ! موضوع تاپیک چی بود، الان داریم راجع به چی حرف می‌زنیم !‌
شما يه سر به سايت سمپل ماشين بزنيد ؛ منوجه خواهيد شد.

آفلاین رضا حبیبی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 301
  • شیفته‌ی‌ دانش‌آزاد
« پاسخ #33 : 04 خرداد 1391، 07:56 ب‌ظ »
لطفا خودت توجه کن : ( آقای جبیر !!! )  :o

ما نميتونيم به اونها ايرادي بگيريم!

کلا تو هر پست حرفهای قبلتو نقض می‌کنی و بعد می‌گی کی گفتم!  ](*,)
بیایید از جریان انحرافی(اوپن سورس)فاصله بگیریم
فلسفه گنو یعنی آزادی دانش نرم‌افزار!
به دلیل مشغله‌های زیاد درسی و زندگی! فعلا تا 9 ماه آینده زیاد نمی‌تونم اینجا بیام، کاری داشتید ایمیل بزنید

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 553
    • بررسی و معرفی توزیع ها و نرم افزارهای گنو/لینوکس
« پاسخ #34 : 04 خرداد 1391، 08:57 ب‌ظ »

منظور این بنده خدا این بود که هر کدومشون، یک فلسفه ای دارند... حرفشون رو نقض نکردن. توی متن نمیشه لفظ رو منتقل کرد.
من دیگه معمولا اینجا لوگین نمیکنم. اگر امری داشتید با ایمیلم تماس بگیرید.
[/color]

آفلاین علی بهجتی

• Sr. Member
  • *
  • عاشق آزادی
    • جابجا آمدید!
« پاسخ #35 : 04 خرداد 1391، 08:59 ب‌ظ »

+‍‍۱
ضمنا برای اینکه از بحث اصلی منحرف نشیم!
آقای جبیر!‌!‌‌ توقع میره از کاربران معمولی که با فلسفه ها آشنا نباشن ولی شما داری که توزیع میسازی !‌ خیلی آشنا نیستیا! مثلا چرا نمی‌ری با هسته BSD بسازی؟‌ ( البته شاید چون سخت تر میشه نرفتی !!‌؟؟‌)‌
در ضمن توزیع جبیر فلسفه جدیدی به همراه خودش نداره و تغییراتی که شما در ریمیکس خودتون میدید رو به سادگی در کمتر از ۱ ساعت میشه تو خود اوبونتو انجام داد و حتی ویژگی جدیدی هم اضافه نمی‌کنی ! به نظر من صرفا علاقه داری که بسازی و همین ! زیبایی به همین سادگی رو میتونی مثلا در قالب پکیج در بیاری که کاربر بزنه نصب بشه!‌

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #36 : 04 خرداد 1391، 09:06 ب‌ظ »

+‍‍۱
آقای جبیر!‌!‌‌ توقع میره از کاربران معمولی که با فلسفه ها آشنا نباشن ولی شما داری که توزیع میسازی !‌ خیلی آشنا نیستیا! مثلا چرا نمی‌ری با هسته BSD بسازی؟‌ ( البته شاید چون سخت تر میشه نرفتی !!‌؟؟‌)‌
در ضمن توزیع جبیر فلسفه جدیدی به همراه خودش نداره و تغییراتی که شما در ریمیکس خودتون میدید رو به سادگی در کمتر از ۱ ساعت میشه تو خود اوبونتو انجام داد و حتی ویژگی جدیدی هم اضافه نمی‌کنی ! به نظر من صرفا علاقه داری که بسازی و همین ! زیبایی به همین سادگی رو میتونی مثلا در قالب پکیج در بیاری که کاربر بزنه نصب بشه!‌
مطمئن باشید بزودی میبرمش روی بی اس دی و اولین کاری که خواهم کرد کد منبعش رو میبندم  ;)
فلسفه جبیر هم بارها توضیح دادم ؛ جلوگیری از اتلاف وقت برای برنامه هایی که به قول شما در کمتر از یک ساعت میشه بهش اضافه کرد !
جبیر علاوه بر سادگی ؛ تازه کار پسند و زیبا بودن این رو هم به کاربرش هدیه میده ولی ظاهرا کاربران محترم جنبه آزادی رو ندارند و این من رو به رفتن به سمت bsd ترغیب میکنه !

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 317
  • رقابت ایجاد شده، هست و ادامه داره...
    • هنر، علم، تکنولوژی، طبیعت
« پاسخ #37 : 04 خرداد 1391، 09:09 ب‌ظ »

+‍‍۱

دوست عزیز بهتره عنوان تاپیک رو تغییر بدید و بگید که چرا جبیر داره اسم یک توزیع رو یدک میکشه... کلا من از تمام بحث متوجه شدم شما با جبیر مشکل داری نه با تعدد توزیع ها.

به خاطر داشته باشید که همیشه همین بحث ها و دشمنی های داخلی بنیان یک جامعه رو نابود می کنه... بهتره بجای این همه بحث های بیهوده به اصل بپردازیم نه به فرع.

من هرچه سعی می کنم توی این گونه مسائل شرکت نکنم نمیشه. مسعود هم با اینکه قول داده بود لاگین نشه ولی با دیدن اینجور پستها خونش به جوش میاد و این از پست قبلی ایشون کاملا مشخصه.

من این جور بحث ها رو نمی پسندم. آقای حقیری هم دوست من هست و هم یکی از اعضای این جامعه... اصلا شما چرا به آریوس گیر نمیدید؟ من وکیل ایشون نیستم ولی به خودم هم اجازه نمی دم که به ایشون بی احترامی کنم.

در کل بس کنید این بحث ها رو.  >:(
محمد شکوهی - یک هنرمند علاقمند به تکنولوژی...

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #38 : 04 خرداد 1391، 09:17 ب‌ظ »
جو این انجمن داره مسموم میشه ومن افسوس می خورم که اینجا داره به کجا میره؟ سنگ آزادی رو بی خودی به سینه زدن کار من نیست. کار من عمل به آزادیه...

من هم دیگه از این انجمن رخت بر می بندم و ایجا رو با همه ی خوبی ها و بدیهاش فراموش می کنم.

با آرزوی موفقیت برای یکایک شما دوستان
« آخرین ویرایش: 07 خرداد 1391، 12:54 ق‌ظ توسط xpress »

آفلاین علی بهجتی

• Sr. Member
  • *
  • عاشق آزادی
    • جابجا آمدید!
« پاسخ #39 : 04 خرداد 1391، 09:25 ب‌ظ »
من اگه تند حرف زدم می‌بخشید !
شما ببخشید. منظور من هم اصلا این نبود که جبیر داره نام یک توزیع  رو یدک میکشه برای این تاپیک!‌ من نظرم راجع به آریوس هم همینه !‌ و راجع به ده ها توزیع دیگه ...
اگه ناراحت شدید شما ببخشید!
من هم اگه گفتم جبیر بی‌هدفه از جهل منه که نمی‌دونم هدفش چیه شما لطف کنید و بگید که هدفش چیه که جهل منم از بین بره!‌
بازم معذرت !‌
« آخرین ویرایش: 05 خرداد 1391، 10:15 ب‌ظ توسط abahjati »

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #40 : 04 خرداد 1391، 10:00 ب‌ظ »
آقاي بهجتي استارتر محترم فقط مثال زدن.
بگذريم. نظرات دوستان و برخي صحبتهاشون اينطور نشون ميده كه من وصله ناجور اين جامعه هستم و ترجيح ميدم اينجا نباشم تا بحث و درگيري ايجاد نشه.
دوستان اميدوارم تفاوت آزاد انديشي و تحميل عقايد رو درك كنيد و بعدش افراد رو محكوم كنيد يا به رگبار منفي ببنديد.
ممنون.
خدانگهدار يكايكتون.

آفلاین آیدین

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 733
  • Die it such FRIENDLY word for me
« پاسخ #41 : 04 خرداد 1391، 10:04 ب‌ظ »
اولا سلام عرض شد خدمت دوستان ، من بعد از چندین ماه دارم پست میزنم، چندین ماه پیش به دلیل همین بحث ها تشخیص دادم کلا از فروم برم !

نقل‌قول
مطمئن باشید بزودی میبرمش روی بی اس دی و اولین کاری که خواهم کرد کد منبعش رو میبندم  ;)
فلسفه جبیر هم بارها توضیح دادم ؛ جلوگیری از اتلاف وقت برای برنامه هایی که به قول شما در کمتر از یک ساعت میشه بهش اضافه کرد !
جبیر علاوه بر سادگی ؛ تازه کار پسند و زیبا بودن این رو هم به کاربرش هدیه میده ولی ظاهرا کاربران محترم جنبه آزادی رو ندارند و این من رو به رفتن به سمت bsd ترغیب میکنه !

و اما شما دوست عزیز ...
من خیلی پیگیر پست های شما بودم میخوندم و لذت میبردم از این اعتماد به نفست !!! تو یه توزیع که چه عرض کنم ! حتی ریمستر هم نمیشه اسمشو گذاشت ( حالا هرچی که اسمش هست ) زدی به عنوان پکیج میدی بیرون و اسمشو گذاشتی جبیر !
برا خودت مصاحبه تشکیل میدی و اسمشو میزاری بنیان گذار ! اسمشو میزاری پروژه ملی ! اسمشو میزاری پروژه تحقیقاتی ! این بازی با پکیج ها و ایزو زدن از اون نمیشه پروژه ملی که بخواهی براش مصاحبه جمعو جور کنی !
تمامی پستات عملا دارن ضد پست قبلیت حرف میزنه و خودت نمیدونی چی میخوای چی نمیخوای !
چیزی که من در تو میبینم اشتیاق بیش از اندازه ی تو به یادگیری است ولی داری خودتو گول میزنی دوست عزیز ! این راه معروفیت و مشهوریت نیست که داری میری !
هنوز باگ های جبیر 1 رو نگرفته چه جوری جبیر 2 میدی بیرون و به گفته خودت سوتی توش هست ! فلسفه شما که اسمشو گذاشتی فلسفه ولی من بهش میگم توجیح ! داری اصل وجودی جبیر رو توجیح میکنی ! نوشتی که تیم هستیم ! توی کاری که تیم انجام میده نباید اسم هم کارات هم آورده بشه ، میای برای خودت مصاحبه جور میکنی و اسمشو میزاری بنیان گذار و پروژه ملی ...... !!!

حقیقتش رو بخوای خیلی دلم پره از این رفتار ناآگاهانه ات ! دوست داری خودتو گنده کنی ولی بلد نیستی ...

دوست عزیز بهت پیشنهاد میکنم یکم تحقیق کنی و کار خوب را انجام بدی که سوتی توی جبیر 2 نباشه ! در ضمن طبق گفتت تووی جبیر 2 میخواستی همسان سافتور سنتر اوبونتو ، سافتور سنتر جبیر را ارائه کنی !
تحقیق کن مطالعه کن و کار خوب را انجام بده ....

در آخر هم معذرت میخوام تند رفتم ...

من از سرزمین آه آمده ام! سرزمین اندوه های بسیار! از جایی که هیچگاه نخندیده ام!!
من زاده ی‌ سرزمین آه هستم. من از سرزمین شرم آمدم،
از سرزمین حیا‌های بی‌ خاصیت، سرزمین قایم شدن‌های پر قیمت،
من از سرزمین حصار‌های بی‌ منفعت آمده ام !! من از سرزمین پنهان شدن آمده ام
من به رسم آهیان ، همچنان می‌‌آیم!!

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #42 : 04 خرداد 1391، 11:41 ب‌ظ »
من فقط یک نکته رو گوشزد می کنم به مدیران :

این صفحه رو ببینید و طرز برخورد رو با کاربران در این انجمن مقایسه کنید.
http://community.linuxreview.ir/thread-369-post-3331.html?rndtime=13378858671890835121#pid3331

من نه مدیر اون سایتم و نه پست و مقامی در اون سایت دارم. فقط به عنوان یه آدم آزاد به خدم اجازه میدم هر جای این دنیای آزاد دلم خواست برم.

با تشکر

آفلاین علی بهجتی

• Sr. Member
  • *
  • عاشق آزادی
    • جابجا آمدید!
« پاسخ #43 : 05 خرداد 1391، 08:37 ق‌ظ »
به هر حال یه جا یکی رو تحویل می‌گیرن ! یه جا هم تحویل نمی‌گیرن دیگه!‌ جامعه ها کمی متفاوته!‌

آفلاین xmlparser

• Full Member
  • *
  • ارسال: 109
  • Oldman
« پاسخ #44 : 24 خرداد 1391، 12:24 ق‌ظ »
دوستان عزیز سلام خدمت همگی ....

ضمن عرض سلام ؛ باید بگم که من دو سه روزی میشه که دارم تمامی مطالب و مقالات انجمن رو دنبال میکنم.

خیلی چیزا به چشمم خورده که گوشزد کردنشون خالی از لطف نیست.

والا اینجا توسط محمدرضا ؛ سازنده محترم جبیر به بنده معرفی شد و گفت که اینجا میتونی بهتر از انجمن من (فکر کنم ایران هکینتاش) به جواب برسی.

من دیدم بدون عضویت و سوال پیچ کردن اینجا جواب خیلی از سوالهام رو میگیرم. اما به چند چیز خیلی عجیب برخوردم!

من خودم کاربر سیستم عامل جبیر هستم ؛ بهترین ریمستر از اوبونتو از نگاه من ! بعد از مینت و آریوس و Pear و چندتای دیگه که فقط کانفیگ میزکار بودند و یه سری پکیج اضافه!

جبیر هم چیزی فراتر از اینها نیست؛ ولی این که سازندش اینقدر خوب برخورد میکنه ؛ یکم منو قلقلک داد که به سمتش برم و دانلود و بعد نصبش کنم.

چشمتون روز بد نبینه ؛ ارور های موقع نصب نسخه ۱ رو دیدم! بلافاصله از طریق ایمیل برای محمدرضا فرستادم. گفت در نسخه ۲ حتما رفع میشه که همینم شد! حالا دو سه جا سوتی داده تو نصاب دلیل بر بد بودنش نمیشه. (یادمه توی بررسی از آریوس دیدم که «رایانه» نوشته شده بود «یارانه» !!!!!!!)

اما شما دوستان عزیز.

استارتر محترم؛ همین پارسیدورا که ظاهرا شما طرفدار پر و پا قرصش هستید (از پست هاتون در خبر فدورا ۱۷ فهمیدم) چی اضافه داره نسبت به فدورا؟ اگر Jockey یا Fast-Downloader منظورتونه ؛ باید بگم اگر اونا رو در مخازن فدورا میزاشتند سنگین تر بودن! این نظر شخصی منه.
یا آریوس ؛ مثلا چی اضافه تر نسبت به اوبونتو داره؟ یا Deepin ؟ اینا همه میتونستند سشن ها و برنامه هاشون رو در مخازن قرار بدند. اما چیزی که مهم هست و من از زبون محمدرضا نقل میکنم (البته بنده خدا گفته هیچ جا نگم ولی مجبورم!) «هدف والا» هست. حالا ممکنه بگید نشسته جومونگ دیده یا .... ولی ایشون اومد جبیر نکست رو راه انداخت. یک شبکه اجتماعی بسیار زیبا که البته من عضو نیستم (عادتمه هیچ جا عضو نمیشم به جز انجمنهای علمی). ایشون گفت که از یک سیستم آزاد برای ساخت شبکه اجتماعی استفاده کرده.
همچنین ایشون پروژه «سریر» که سیستم عامل سروری بر مبنای اوپن سوزه هست رو توسعه میده و ظاهرا سرورهای جبیر هم از این سیستم عامل استفاده میکنند.

من جبیر رو یک ریمستر و حتی یک توزیع نمیدونم؛ بلکه جنگ افزار میدونم. نه این که فکر کنید جنگ با شما ؛ خیر! جنگ با دنیای بیرحم تکنولوژی که الان در انحصار اپل و سامسونگ و مایکروسافت مونده! محمدرضا قصدش اینه که بیاد و این انحصار رو بشکنه ؛ کاری که گنو موفق نشده در بیست سال انجام بده ؛ مطمئن باشید جبیر تا آخر همین امسال انجام میده و جهانی میشه.

زیاده گویی کردم ؛ ولی بازم باید بگم.
دنیای متن باز و آزاد و لینوکس و موارد مشابه خیلی بزرگه. یکی مثل محمدرضا میاد برای خودش یک مجتمع مسکونی درونش بسازه ؛ بدون اینکه خودش بفهمه یک شهر زیبا مثل جبیر درست میکنه. چه بسا بعدها این شهر برای خود اوبونتو یا حتی دبیان و گنو شاخ نشه ؟
خیلی احتمالات هست که میشه بهشون پرداخت.
من وقتی وقت پیدا کردم و با محمدرضا صحبت کوتاهی در یاهو داشتم ؛ خیلی صریح بهش گفتم که ممکنه سیستم عاملت اصلا کاربر نداشته باشه. باید سرویس هات رو قوی تر کنی. ظاهرا خیلی هم خوب عمل کرده و الان با نکست به جنگ فیسبوک و تویتر میره.

اما .....

دوستان جوانتر ؛ من این رو به بچه هام هم میگم. افرادی مثل محمدرضا باید الگوی شما باشند. کسی که جسارت میکنه دو خط بیشتر در ترمینال تایپ میکنه و تمام شخصی سازی های خودش رو در غالب یک توزیع جدید بیرون میده ؛ کار کمی نکرده. کاری که ممکنه بگید الان بسیار راحت شده و یک کودک ۵ ساله هم میتونه با Remastersys یک اسپین از دبیان بده بیرون ؛ ولی مطمئن باشید خیلی ها جرئت این کار رو به خودشون نمیدن.

واقعا متاسفم که جوامعی که باید حامی این دوستان باشند اونها رو میرونند!

و اما ادامه صحبتهام!

باز هم بابت پرگویی عذر میخوام ولی تاپیک های «آنتی جبیر» زیاد بود و من دارم تک تک شون رو در همین یک پست جواب میدم. دوستان من خودم هم خیلی با تعدد یک چیز مثل توزیعها موافق نیستم ؛ ولی وقتی یکی میاد و یک سری برنامه و ابزار جدید یا نه ؛ اصلا سرویس جدید میده بیرون ؛ باید ازش حمایت بشه! نه اینکه بعد از انتشار اولین نسخه تاپیک بزنیم و بنویسیم:
نقل‌قول
بعضی از دوستان فکر میکنند با تغییر بکگراند با عکس یک حیوانی که در باغ وحش گرفته شده و افزودن داکی سیستم عامل ساختند

خب عزیز من حداقل برو یه تست بکن بعد اینطوری بگو!

یا اینکه قضیه مصاحبه؛ موقعی که اون مصاحبه شکل گرفته ؛ محمدرضا به تنهایی داشته روی جبیر و بر مبنای NetBSD کار میکرده ؛ اما بعد از همراه شدن رضا باقرزاده عزیز در این پروژه ؛ بهتر میبنند که پروژه روی بر مبنای اوبونتو طراحی کنند (که همین کار هم خودش کلی وقت میگیره)

اما ....

از هرچه بگذریم نظرات دوستان خوش تر است!

دوستان عزیز ؛ ممکنه بگید من ۴۵ ساله سلیقم کج و کوله هست یا از طرف محمدرضا اجیر شدم ؛ ولی اینطور نیست. من دارم از الان زمانی که محمدرضا و تیمش (که اسمشون رو یادم نیست ؛ ولی ظاهرا به غیر از رضا و محمدرضا ۲ نفر دیگه هم هستند) اسمشون در کنار افرادی مثل استیو جابز و یا ریچارد استالمن ؛ تیم کوک یا مارک زاکربرگ تحت عنوان «ثروتمند ترین مردان تکنولوژی جهان» میاد رو میبینم. ایشون به نظرم فقط قصدشون خدمت به آزادی کاربران ایرانی هست ؛ اونم نه اینکه شما به نرم افزار آزاد برسید ؛ حداقل از دست مایکروسافت و اپل آزاد باشید!

دوستانی که دو سه تا GPL و GNU و این چیزا یاد گرفتید؛ بدونید که با توهین به سایر فلسفه ها (مثلا فلسفه پتنت ها ؛ یا اوپن سورس ) به جایی نمیرسید.

دوستانی هم که مخالف کپی رایت و پتنت ها هستند ؛ کمی واقع بین شوند ؛ چرا که اگر همین پتنت ها نبود ؛ منم میتونستم بیام و بدنه فلان مدل بنز رو بردارم ؛ یه موتور پیکان روش ؛ یه آرم «شاسکول» هم روش بزنم و تحت عنوان خودروی ملی بفروشم! پس نتیجه میگیریم که اینها همه از جمله حمایتهایی هست که از تولید کننده میشه.

فقط هزاران افسوس که پروژه عظیمی مثل جبیر قرار بود در اینجا میزبانی بشه!

خدا رو شکر که محمدرضا و دوستانش از اینجا زدن بیرون وگرنه فکر کنم تا الان خودکشی کرده بودن (خود من وقتی تاپیک ها و پست ها رو دیدم همین حس بهم دست داد).

یا حق!
طومار طولانی من تموم شد.
:-X