انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: گنو/لینوکس زمان را هدر میدهد  (دفعات بازدید: 45546 بار)

0 کاربر و 13 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید مسعود امامیان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
پاسخ : گنو/لینوکس زمان را هدر میدهد
« پاسخ #45 : 30 تیر 1391، 11:54 ب‌ظ »
برای مثال عرض می کنم تا خوب متوجه بشید!

ماکروسافت میاد جدول ضرب رو یادتون میده و خیلی خوب یاد می گیرید  !! خیلی راحت کاربر باهاش کنار میاد !‌خیلی راحته مگه نه ؟!

ولی اگه شما بیاید اعداد 0 تا 10 رو خوب یاد بگیرید براتون شیرین نیست که یک ضرب چند رقمی در چند رقمی انجام بدید ؟!

ماکروسافت شما رو در یک 4چوب قرار داده (جدول ضربه از پیش تعیین شده با منت و دریافت پول ) ولی گنو/لینوکس اینطور نیست .

امیدوارم متوجه منظورم شده باشید.
به عمل کار برآید     به سخندانی نیست . . .

آفلاین fzerorubigd

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 758
  • گوگل دوست خوبیه، فقط باید ازش بپرسی
    • یادداشتهای بیت نیمسوز
« پاسخ #46 : 31 تیر 1391، 12:21 ق‌ظ »
نمیدونم چی بهتون بگم, احساس کردم داریم از بحث اصلی دور میشیم واسه همین مقایسه ی فتوشاپ رو ادامه ندادم ولی متاسفانه بحث کامل عوض شد. انتخاب نرم افزار ویرایش عکس سلیقه ای هستش و من دیگه بحث اون رو دنبال نمیکنم.

بیاید آروم و دوستانه بحث رو ادامه بدیم. من میخوام گنو/لینوکس رو با همه ی خوبی ها و بدی هاش یاد بگیرم و اگه دارم نظرم و دربارش میدم برای اینه که اینجا فروم بحث آزاده و من اجازه دارم تا چیزی رو که میبینم بنویسم.

من از دوازده سالگیم شروع کردم با ویندوز ۹۸ و me و... . کار کردم و الان که ۲۲ سال دارم توی این ده سال هرگز به بن بستی بر نخوردم که محتاج این بشم یه متخصص گنو/لینوکس بیاد مشکل من و حل کنه. یه کاربر معمولی هم نبودم که فقط فیلم نگاه کنم و آهنگ گوش بدم. من خیلی دوستانه و آروم دارم از شما سوال میکنم مثال بزنید این اطلاعات اضافی که شما میگید از گنو/لینوکس یاد میگیرید کجا به دردتون میخوره که یه کاربر ویندوز با استفاده ی کمتر از مغزش نمیتونه اون رو انجام بده؟

من واقعا دارم به این موضوع فکر میکنم. اگه یه سیستم عاملی مجبورت کنه برای انجام یه کاری کارهای اضافه تری یاد بگیری این هرگز نمیتونه نشان از کامل بودن سیستم عامل باشه.
اگه بگیم تو گنو/لینوکس میشه کارهایی کرد که تو ویندوز نمیشه, اگه توی ویندوز نیازی به این احساس نشه که اون کاربر باید با این مبحث درگیر بشه پس همون بهتر که کاربر درگیرش نباشه. مثل بحث حافظه ی مجازی.

مثلا اگه یه راننده ی ماشینه دنده اتوماتیک که ماشینش خودش دنده رو عوض میکنه در نظر بگیریم, نمیشه بگیم راننده ی یه ماشینی که دندش اتوماتیک نیست از اون جلوتره. چون دنده اتوماتیک راننده ی اول رو تنبل کرده.

مشکل الان همینه که شما به قول خودتون زمان زیادی با ویندوز کار کردید. من کسی رو میشناسم که برعکسه، و الان وقتی ویندوز میبینه همه چی به نظرش نا کارآمد و ناقص میاد.
شما تو ویندوز لازم نبوده به متخصص مراجعه کنید،‌چون از اول تا آخر نظر یه متخصص ویندوز یه چیزه : خوب میتونی از اول نصبش کنی!
من الان سالهاست با لینوکس کار میکنم، و در تمام این مدت یک بار لینوکسمو (روی لبتابم)‌عوض کردم، اونم چون یه دسته گل اساسی خودم به آب دادم. ولی زمانی که ویندوز بودم، هر ماه (شما بگو هر دو ماه یا حتی سه ماه) لازم میشد ویندوزمو عوض کنم. الان به هر نحوی سعی بر نگه داشتن لینوکسم دارم، و به همین دلیل سوال برام پیش میاد.

به هر حال، یه دوست تو پستهای قبلی خیلی حرف قشنگی زد، شما n ساله که با ویندوز کار کردی، نمیتونی با یه تجربه به گفته خودتون چند ساعته خیلی سریع بساط مقایسه راه بندازی و فلسفه وجودی لینوکس رو ببری زیر سوال.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #47 : 31 تیر 1391، 12:26 ق‌ظ »
مثلا اگه یه راننده ی ماشینه دنده اتوماتیک که ماشینش خودش دنده رو عوض میکنه در نظر بگیریم, نمیشه بگیم راننده ی یه ماشینی که دندش اتوماتیک نیست از اون جلوتره. چون دنده اتوماتیک راننده ی اول رو تنبل کرده.

اشکال این مثالت این‌جاست که توش هردوتا ماشین یه کار رو انجام می‌دن. اما تو گنو/لینوکس وقتی لازمه چیز اضافه‌ای یاد بگیری که بخوای کاری بکنی که تو ویندوز نمی‌تونستی یا اگه می‌تونستی اون‌جا هم باید چیز اضافه‌ای یاد می‌گرفتی. مثلا برای اضافه کردن حجم پرونده‌ی صفحه تو ویندوز هم شما باید همون چیزهایی رو که در مورد پارتیشن‌بندی swap تو گنو/لینوکس لازمه یاد بگیری رو بدونی

حیف که نمی‌تونم امتیاز بدم  :(
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
« پاسخ #48 : 31 تیر 1391، 12:35 ق‌ظ »

ماکروسافت میاد جدول ضرب رو یادتون میده و خیلی خوب یاد می گیرید  !! خیلی راحت کاربر باهاش کنار میاد !‌خیلی راحته مگه نه ؟!

ولی اگه شما بیاید اعداد 0 تا 10 رو خوب یاد بگیرید براتون شیرین نیست که یک ضرب چند رقمی در چند رقمی انجام بدید ؟!

ماکروسافت شما رو در یک 4چوب قرار داده (جدول ضربه از پیش تعیین شده با منت و دریافت پول ) ولی گنو/لینوکس اینطور نیست .

میدونم, از صبح دارید بهم میگید اینجا یه کاری میشه کرد که اونجا نمیشه کرد. خب چی کار؟ چی کار؟   چی کار؟
اگه سفارشی کردن و میگید لطفا یه مثال از یه سفارشی کردن بزنید که هم من از گمراهی بیرون بیام و هم واقعا این سفارشی کردن ارزش این و داشته باشه که با گنو/لینوکس سرو کله بزنیم و به استفاده از ویندوز بچربه.
لطفا تو مثالتون اصطلاحات انگلیسی رو هم به همون زبون انگلیسی بگید. یه چیزایی رو فارسی میگید من سخت تر میفهمم.

یه چیز دیگم که دوست داشتم بهتون بگم این بود. انقد نگید گنو/لینوکس نرم افزارهای رایگان داره. ویندوز هم نرم افزارهای رایگان کم نداره که رایگانهاش اکثرا در حد همین رایگان هایی بود که امروز من اینجا دیدم, حالا هرچقدر بیشتر پول بدی نرم افزار حرفه ای تر میشه. چرا فکر میکنید هیچکس برای ویندوز نرم افزار طراحی نمیکنه؟ فکر کنم با توجه به گرایش اکثر مردم, کسانی که دارن برای ویندوز نرم افزار طراحی میکنن کم تر از جامعه ی لینوکس نباشن.
هم نرم افزار رایگان پیدا میشه هم تجاری, ولی رایگانهاش اگه حرفه ای تر از چیزهایی که من امروز دیدم نباشن انصافا ضعیف تر هم نیستن.

بد نیست که بدونید من از سال ۸۶ که این لپ تاپ رو خریدم ویندوز ویستا که روش نصب کردم رو عوض نکردم  :)
میدونم ویستا خیلی آشغاله ولی چون خرابش نکردم نیازی به عوض کردنش پیدا نکرده بودم. اگه هم چیزی خراب میشد با یکم جست و جو برطرف میشد.
contact masoudk1990@yahoo.com

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
« پاسخ #49 : 31 تیر 1391، 12:58 ق‌ظ »
الان این جامعه ی کاربری که به من امتیاز منفی داده دقیقا کیه؟  ;D
یعنی من و دیگران جزو جامعه ی کاربری نیستیم که امتیاز بدیم؟  ;D
حالا این جامعه ی کاربری کیه؟  ;D

آفلاین Talangor (پورغلام)

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 78
« پاسخ #50 : 31 تیر 1391، 01:01 ق‌ظ »
[
نمیدونم چی بهتون بگم, احساس کردم داریم از بحث اصلی دور میشیم واسه همین مقایسه ی فتوشاپ رو ادامه ندادم ولی متاسفانه بحث کامل عوض شد. انتخاب نرم افزار ویرایش عکس سلیقه ای هستش و من دیگه بحث اون رو دنبال نمیکنم.

بیاید آروم و دوستانه بحث رو ادامه بدیم. من میخوام گنو/لینوکس رو با همه ی خوبی ها و بدی هاش یاد بگیرم و اگه دارم نظرم و دربارش میدم برای اینه که اینجا فروم بحث آزاده و من اجازه دارم تا چیزی رو که میبینم بنویسم.

من از دوازده سالگیم شروع کردم با ویندوز ۹۸ و me و... . کار کردم و الان که ۲۲ سال دارم توی این ده سال هرگز به بن بستی بر نخوردم که محتاج این بشم یه متخصص گنو/لینوکس بیاد مشکل من و حل کنه. یه کاربر معمولی هم نبودم که فقط فیلم نگاه کنم و آهنگ گوش بدم. من خیلی دوستانه و آروم دارم از شما سوال میکنم مثال بزنید این اطلاعات اضافی که شما میگید از گنو/لینوکس یاد میگیرید کجا به دردتون میخوره که یه کاربر ویندوز با استفاده ی کمتر از مغزش نمیتونه اون رو انجام بده؟

من واقعا دارم به این موضوع فکر میکنم. اگه یه سیستم عاملی مجبورت کنه برای انجام یه کاری کارهای اضافه تری یاد بگیری این هرگز نمیتونه نشان از کامل بودن سیستم عامل باشه.
اگه بگیم تو گنو/لینوکس میشه کارهایی کرد که تو ویندوز نمیشه, اگه توی ویندوز نیازی به این احساس نشه که اون کاربر باید با این مبحث درگیر بشه پس همون بهتر که کاربر درگیرش نباشه. مثل بحث حافظه ی مجازی.

** ببین masoudk اینطوری فکر نکن.همه ی کسایی که اینجان دارن تو یه بحث آزاد شرکت میکنن.پس ممکنه نظراتشون صد درصد مخالف تو باشه واین دلیلی بر بی منطق بودنشون نیست که تو بی منطق خطابشون کنی .

** بحث مقایسه نرم افزارها رو هم خودت را انداختی.که دیگران تکمیلش کردن.خوب بحث هایی که مطرح میکنی هرکدومش نیاز به صحبت داره.
** تصحیح مثالت:
دوتا ماشین با دنده ی اتو ماتیک.مثلا از یکیشون دنده کمکی هم میخوای برای شرایط صعب العبور.حالا اینجا شاید به یکم اطلاعات بیشتر نیاز داشته باشی.
** ضمنا یه جا گفته بودی صدای هاردت میاد.میشه بیشتر توضیح بدی؟
چون علت داره.و به پیش فرض های امنیتی هارد مربوط میشه.

** اتفاقا یادمه این موضوع توی ۱ سمینارمطرح شد،ولی به علت کمبود وقت به نتیجه نرسید.مشتاق ادامه ی این بحث هستم و نتیجه گیریش.
تو اون سمینار ۱ دوستی میگفت چه نیازی هست که مثلا مامانبزرگ من که نمیفهمه کامپیوتر چیه و فقط میخواد تایپ کنه(یعنی فقط آفیس میخواد) بیاد و اطلاعات کسب کنه.
* به نظرم جوابش خیلی روشنه.به نظرم ۱ کاربر تمام نیازهاشو به اینجا به راحتی میتونه برطرف کنه.واساسااین توزیع ها از سیستم عامل های آزاد برای کاربران عادی ساخته شده اند.اگر چه قابلیت های آن بسیار بیشتر از اینهاست . و اگر بخواهید از آن قابلیت ها نیز استفاده کنید به اطلاعات بیشتری نیاز دارید.

** به نظرم هیچ سیستم عاملی به طور مطلق کامل نیست و نیاز به شخصی سازی دارد.و در اینجا سیستتم عاملی کارآمد است که آزادی بیشتری داشته باشد.مثلا حتی میتوان سیستم عامل آزاد رو تا حدی شخصی سازی کرد که فقط یک کاربردداشته باشه.(مثلا کار مادر بزرگ آن شخص را انجام دهد).

** تو این بحث یه نکته خیلی مهمه که برای مقایسه یک سیستم عامل آزاد و غیر آزاد ،فقط قابلیت های فنی ملاک ارزش گذاری و راحتی نیست.(اگرچه نیازی به تعریف از قابلیت های این سیستم عامل نیست.چراکه خودتم به عنوان کارشناس میدونی)

* سیستم عامل آزاد مبتنی بر نیاز جامعه شکل گرفته.پس کلش سفارش جامعه است.
« آخرین ویرایش: 31 تیر 1391، 01:15 ق‌ظ توسط Talangor »
M.Mahdi.Pourgholam

آفلاین fzerorubigd

• Hero Member
  • *
    • یادداشتهای بیت نیمسوز
« پاسخ #51 : 31 تیر 1391، 01:02 ق‌ظ »
من کلا با ظاهر ویندوز مشکل دارم مثلا.
به عبارتی من دوست دارم که کل سیستم mycomputer و desktop و این چیزها رو عوض کنم. اصلا نمیخوام قیافه اکسپلورر رو ببینم‌(اینترنت اکسپلورر نه، اکسپلورر) شما میتونی بگی من چطور میتونم عوضش کنم؟ مثلا تو لینوکس من از گنوم خوشم نمیاد، KDE استفاده میکنم، از اون خوشم نمیاد XFCE هست، از اونم خوشم نمیاد، میرم سراغ dwm با یه ترکیب از نرم افزارهای همه این محیطها.
دوم اینکه من یه دستگاه کوچیک دارم که میخوام روش سیستم عامل نصب کنم، ویندوز سی پی یوشو پشتیبانی نمیکنه، چکار میتونم بکنم؟
سوم، راهی وجود داره من روی لبتاپم که الان نسبتا قدیمیه، ویندوز نصب کنم بعد خودش درایورهامو بشناسه؟ لینوکس حتی اون زمانی که این لبتاپ نو محسوب میشد همشونو خودش شناخت و من اصلا چیزی نصب نکردم.
چهارم من چکار میتونم بکنم که ویندوز خودش مسئولیت برنامه ها رو به عهده بگیره؟ من کلی برنامه نصب میکنم بعد حذف میکنم. منتها بعدش که نگاه میکنم کلی فایل و تنظیمات الکی اضافه میاد. حتما باید یه برنامه نصب کنم اینکارو برام بکنه؟
پنجم من چند وقت پیش یه ویندوز داشتم که درایو C فضاش پر شده بود. توی لینوکس هم همین مشکل پیش اومده بود. درایو ریشه پر شده بود، من اومدم و یه درایو دیگه رو مونت کردم توی پوشه lib و کلی فضا آزاد شد. تو ویندوز راهی نبود جز اینکه پارتیشنهامو انگولک کنم، شما راهی بلدی؟ بنا به سیاست مدیر شبکه، اجازه نصب برنامه خارج از C داده نمیشه متاسفانه، چون فقط C رو فریز میکنن تو محل کارم
ششم : من نمیدونم چرا ویندوز انگشت فحشش آبی رنگه. یعنی تا باهاش کل کل میکنم یه صفحه آبی میده با کلی آشغال که وسطش نوشته، این صفحه آبی اومد چیکار کنم؟ شما آخه میگی با یه کم جستجو برطرف میشد!
هفتم، من یه آنتی ویروس آپدیت دارم تو محل کارم سالیانه کلی هزینه میکنن براش و کاملا قانونیه، ولی این ویروسهای اخیر رو نمیشناسه، هونایی که هدفشون ایران بود یکیشون کلا فلجمون کرد، کلی گزارش دادیم حتی فایل رو فرستادیم برای اون آنتی ویروس ولی آخرش سیستممون پرید و برنگشت
بازم هست،‌ولی من الان کار دارم. شما لطفا این مشکلات منو بگو چطور حل میشن. لطف بزرگی در حقم میکنی.

این مثبت و منفی اینجا خیلی الکی و احمقانست. جدی نگیر. من الان یه مثبت به شمادادم. و بنا به دلایلی که برای منم معلوم نیست و البته زیاد هم بد نیست فکر کنم باید یه تعداد پست مشخصی داشته باشی تا بتونی مثبت منفی بدی :)
« آخرین ویرایش: 31 تیر 1391، 01:05 ق‌ظ توسط fzerorubigd »

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • We are not users we are friends.
« پاسخ #52 : 31 تیر 1391، 01:03 ق‌ظ »
خود ماها
زمانی که تعداد ازسالهات به صد تا برسه دیگه می تونی + و − بدی، من هم اینجوری زیاد منفی خوردم حرفی زدی که به مزاج بعضی ها خوش نیومده نمی دونم چرا وقتی که مثلا بگی که میکروبه یه کار مثبتی انجام داده نتیجه اش می شه یه چند تا منفی.
راستی دوستان اینقده توی سر IE نزنید می گن این نسخه ۱۲ شون محشره! (از لحاظ امکانات) از سخنان یک طراح وب.
سلامتی پنگوئن که یه ذره قد داره، اما بازم لاتی راه میره ....

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #53 : 31 تیر 1391، 01:07 ق‌ظ »

بد نیست که بدونید من از سال ۸۶ که این لپ تاپ رو خریدم ویندوز ویستا که روش نصب کردم رو عوض نکردم  :)
میدونم ویستا خیلی آشغاله ولی چون خرابش نکردم نیازی به عوض کردنش پیدا نکرده بودم. اگه هم چیزی خراب میشد با یکم جست و جو برطرف میشد.
دقیقا مشکل همینه که تو تو این چند سال تمام تلاشتو کردی و به خودت سختی دادی که خرابش نکنی.ولی همه که مثل تو نیستن.شاید مثل تو نتونن مراقبت کنن و خرابش کنن.وهی نیاز به تعویض دارن.
 یکی از دلایلی که شبکه ای ها، سیستم عامل آزاد رو  روی سرور، به ویندوز ترجیح میدن همینه.
« آخرین ویرایش: 31 تیر 1391، 01:16 ق‌ظ توسط Talangor »
M.Mahdi.Pourgholam

آفلاین fzerorubigd

• Hero Member
  • *
    • یادداشتهای بیت نیمسوز
« پاسخ #54 : 31 تیر 1391، 01:09 ق‌ظ »
راستی دوستان اینقده توی سر IE نزنید می گن این نسخه ۱۲ شون محشره! (از لحاظ امکانات) از سخنان یک طراح وب.
نسخه های دیگش هم محشر بود منتها یه چند سالی دیر عرضه شدن، مثلا IE9 اگه ۲-۳ سال زودتر اومده بود بهترین بود، ولی وقتی اومد که حتی متوسط هم حساب نمیشد.
از طرفی توی تمام تستها هنوز IE پایینتره. فعلا ترجیح میدم قسم حضرت عباسو باور نکنم، دم خروس گزینه بهتریه.

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #55 : 31 تیر 1391، 01:11 ق‌ظ »
جالبیش اینه که به منم کلی امتیاز منفی دادن.
 ;)
M.Mahdi.Pourgholam

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #56 : 31 تیر 1391، 01:31 ق‌ظ »

میدونم, از صبح دارید بهم میگید اینجا یه کاری میشه کرد که اونجا نمیشه کرد. خب چی کار؟ چی کار؟   چی کار؟
اگه سفارشی کردن و میگید لطفا یه مثال از یه سفارشی کردن بزنید که هم من از گمراهی بیرون بیام و هم واقعا این سفارشی کردن ارزش این و داشته باشه که با گنو/لینوکس سرو کله بزنیم و به استفاده از ویندوز بچربه.
لطفا تو مثالتون اصطلاحات انگلیسی رو هم به همون زبون انگلیسی بگید. یه چیزایی رو فارسی میگید من سخت تر میفهمم.

یه چیز دیگم که دوست داشتم بهتون بگم این بود. انقد نگید گنو/لینوکس نرم افزارهای رایگان داره. ویندوز هم نرم افزارهای رایگان کم نداره که رایگانهاش اکثرا در حد همین رایگان هایی بود که امروز من اینجا دیدم, حالا هرچقدر بیشتر پول بدی نرم افزار حرفه ای تر میشه. چرا فکر میکنید هیچکس برای ویندوز نرم افزار طراحی نمیکنه؟ فکر کنم با توجه به گرایش اکثر مردم, کسانی که دارن برای ویندوز نرم افزار طراحی میکنن کم تر از جامعه ی لینوکس نباشن.
هم نرم افزار رایگان پیدا میشه هم تجاری, ولی رایگانهاش اگه حرفه ای تر از چیزهایی که من امروز دیدم نباشن انصافا ضعیف تر هم نیستن.

1) خوب مثال های زیادی برای سفارشی کردن هست.اولیش اینه که تو هرجور دلت بخواد میتونی ظاهر سیستمتو سفارشی کنی.نه اینکه فقط چند تا بک گراند و آیکون عوض کنی.
مثال خیلی زیاده بچه های دیگه کمک خواهند کرد.

2)دقیقا نرم افزار های آزاد با رایگان و حتی کدباز ،زمین تا آسمون فرق دارن. از وقتی ویندوز  و گوگل به سمت پروژه های متن باز روی آوردند، پیشرفت محسوسی در روندشون مشاهده شده.اگرچه بیشتر ایده ها قبلا در جوامع نرم افزاری آزاد مطرح شده بودند.یا پایه ی پیشرفت اونها یک ایده ی آزاد بوده.مثل اندروید که پدرش همین اوبونوی خودمونه(یک مثال شخصی سازی هم هست).ببین اگه به آزادی روی بیارن چقدر پیشرفت خواهند کرد.
نکته همین جاست که شما برای کار نیاز به نرم افزار رایگان ندارید.که احتمالا کلی از انجام کارهاتون رو موکول میکنه به پرداخت پول.یا اگرم نکنه، همینه و هیچ تغییر بنیادیباب میل شما در آن رخ نخواهد داد مگر به خواست سازنده.
نرم افزارهای غیر آزاد رو هم اگر شما در کشوری بودید که کپی رایت بود،هرگز نمیتونستید استفاده کنید ،اونوقت بود که درک بهتری از آزادی داشتید.
* مثلا وقتی من میتونم یک بنز رو خودم با دوستانم تولید کنم ، چه نیازی دارم که برم پول بی زبون رو بدم و از مثلا شرکت ایران خودرو پیکان بخرم؟
شاید فرقش فقط چند کلمه بیشتر آموختنه.و اندکی صرف وقته ،عوضش برای همیشه خودکفا میشم و آزاد.
« آخرین ویرایش: 31 تیر 1391، 01:38 ق‌ظ توسط Talangor »
M.Mahdi.Pourgholam

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #57 : 31 تیر 1391، 01:53 ق‌ظ »

نگاه کن عزیزم آدم تا وقتی که وارد مبحث‌های عمقی نشه نمی‌تونه درست مطلب رو درک کنه. هر کی باید ببینه که علاقه‌اش چیه و چه چیری رو از سیستم‌عاملش می‌خواد. می‌خوام یه مثال بزنم یکی می‌یاد بنز SL500 مدل ۲۰۱۳! می‌خره ۶۵۰ میلیون تومن، یکی هم می‌ره ۲۰۶ می‌خره ۲۰ میلیون. حالا اینا اگه جفتشون فقط با ماشیناشون برن سبزی بخرن! خوب معلومه که تفاوت رو احساس نمی‌کنن. باید باهاش برن تو جاده، مسافرت و ... تا تفاوت رو بفهمن. در ضمن من تنها و تنها دلیلی که از استفاده از گنو/لینوکس‌ها رو شروع کردم بُعد اخلاقی مساله بود، چون یک عده‌ای از جون و عمرشون مایه گذاشتم تا ما چیزی استفاده کنیم که دل و روده‌اش معلوم باشه. من چون حرکت اون‌ها رو بزرگ می‌بینم و قابل تقدیر وظیفه‌ی خودم می دونم که ازشون حمایت کنم و یکی از راه‌های حمایت هم استفاده از اون نرم‌افزار هست. مثلا وقتی من می‌بینم که یه نرم‌افزار آزاد ایرانی آیکونش تو صفحه‌ی اول وب‌گاه فدورا هست نباید از سازندش (مهرداد مومنی) حمایت کنم؟ کسی که وقتشو بدون هیچ چشم‌داشتی گذاشته تا ما لذت ببریم؟

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
« پاسخ #58 : 31 تیر 1391، 10:46 ق‌ظ »
نقل‌قول
** ضمنا یه جا گفته بودی صدای هاردت میاد.میشه بیشتر توضیح بدی؟
چون علت داره.و به پیش فرض های امنیتی هارد مربوط میشه.

نه مشکل امنیتی نیستش. چون توی محیط گنو/لینوکس صدای هاردم و نمیشنوم. اصلا اینجا به ندرت از هارد استفاده میشه. ولی از همون پنج سال پیش انقدر ویندوز ویستا سنگین بوده و من هم ram خیلی کمی داشتم (۱ گیگ رم داشتم, ۷۰۰ مگابایت برای سیستم عامل بود) از همون اول صدای کار کردن هارد رو میشنیدم. مربوط به همین مسئله ی حافظه مجازی و نقص صفحه و اینا میشه.

در ضمن من هم کارشناس نیستم  ;D ولی تا الان که کتابهای سیستم عامل دانشگاه رو خوندم توی همه ی اونها نوشته شده بود که فلسفه ی سیستم عامل درگیر نکردن کاربر با چیزهایی است که لزومی نداره باهاشون درگیر باشه و کاربر فقط باید دغدغه ی انجام کار خودش رو داشته باشه و بقیه مسعولیت ها رو به سیستم عامل بسپاره.

میشه این حقیقت رو فهمید که گنو/لینوکس دست کاربرانش رو تو انگولک کردن خودش باز گذاشته, ولی اگه یه کاربری هم فقط قصد انجام کارهای معمولی رو داشته باشه با مشکل مواجه میشه و مجبوره گنو/لینوکس رو انگولک کنه.
مثلا اگه بخوام یکی دوتا از مشکلات خودم که یه کاربر تازه کار هستم رو بگم:
توی computer سه تا 120 GB Hard Disk برام گذاشته که هیچ کدوم اسم ندارن, برای تشخیص اینکه فایلی که میخوام کجا هستش باید به حجمشون نگاه کنم. و از همه بدتر مثلا آدرس یکی از فایلهام این شکلیه:
/media/1E36F5E136F5BA3B/New Text Document.txt
میدونم اینها همه رو میشه درست کرد, ولی کاربر تازه کاری مثل من باید با اینها درگیر بشه تا درست بشه و موارد این شکلی کم نیست.

نقل‌قول
به عبارتی من دوست دارم که کل سیستم mycomputer و desktop و این چیزها رو عوض کنم. اصلا نمیخوام قیافه اکسپلورر رو ببینم‌(اینترنت اکسپلورر نه، اکسپلورر) شما میتونی بگی من چطور میتونم عوضش کنم؟ مثلا تو لینوکس من از گنوم خوشم نمیاد، KDE استفاده میکنم، از اون خوشم نمیاد XFCE هست، از اونم خوشم نمیاد، میرم سراغ dwm با یه ترکیب از نرم افزارهای همه این محیطها.
اگه منظورتون از سفارشی کردن فقط عوض کردن دسکتاپ باشه که این اصلا ارزش مهاجرت از ویندوز به گنو/لینوکس رو نداره. باید سفارشی کردن لینوکس چیزی فراتر از نصب میزکار باشه وگرنه توی ویندوز هم میتونی با یه cd کینگ کلا ظاهر دسکتاپ ویندوز رو هم عوض کنی و اگه خیلی کرم باشی میتونی با registery ویندوز هر تغییری که هرجا دوست داری بدی. حتی میتونی بگی که مثلا راست کلیک که میکنی منو جای اینکه از بالا به پایین باز بشه از پایین به بالا باز بشه.  ;D سفارشی کردن گنو/لینوکس باید فراتر از این چیزها باشه.

البته گنو/لینوکس مینت که الان من دارم تجربه میکنم شدیدا محتاج به اینترنت است و اکثر مثال هایی که شما میزنید اگه اینترنت رو ازش بگیریم نمیتونه همه ی این کارها رو برامون انجام بده.

توی ویندوز اگه بخوایم پارتیشن c رو با پارتیشن دیگه merge کنیم که فضای بیشتری داشته باشه بدون اینکه اطلاعات دیگه رو از دست بدیم چون c پارتیشن primary هست باید هارد رو به صورت slave با یه ویندوز دیگه بالا بیاریم و با نرم افزارهای کمکی مثل partition magic این کار رو بکنیم. میدونم که خیلی این کار طاقت فرساست. ولی توی گنو/لینوکس هم کارهای طاقت فرسا وجود داره  ;)

صفحه آبی اومدن ویندوز دلیل داره, همونطور که هنگ کردن گنو/لینوکس هم دلیل داره و اگه دلیل رو بدونی هر دوتاش رو میتونی درست کنی.

منم تو ویندوز از ویروسهایی رنج میبرم که آنتی ویروس update شده اونها رو پیدا نمیکنه و الان امیدوارم که از تو محیط گنو/لینوکس بتونم اونها رو پاک کنم. نمیگم که ویندوز مشکلات نداره. ولی هر سیستم عاملی خوبی و بدیهایی داره.
متن باز بودن گنو/لینوکس این امکان رو فراهم کرده که خود کاربران این سیستم رو ارتقا بدن, ولی خب باعث هم شده که کاربران مجبور بشن اصطلاحات بیشتری رو یاد بگیرن.

من هیچوقت نخواستم قدرت گنو/لینوکس رو زیر سوال ببرم چون خیلی تازه کارتر از این حرفهام, من فقط از کاربران فوق العاده ابتدایی دارم صحبت میکنم و اینکه آیا هزینه کردن چنین زمانی برای اونها تا گنو/لینوکس رو یاد بگیرن مقرون به صرفه هست یا خیر.

نقل‌قول
من که ازش خوشم نمیاد. مثلا css 3 توی IE 9 ساپورت نمیشد! واسه طراحی سایت باید حواست و جمع کنی کسی هم که از IE پیش فرض ویندوز استفاده میکنه صفحه رو درست ببینه.

« آخرین ویرایش: 31 تیر 1391، 10:50 ق‌ظ توسط masoudk »

آفلاین ایمان تات داودی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 145
  • من عاشق XFCE شدم
« پاسخ #59 : 31 تیر 1391، 11:00 ق‌ظ »

خب ویندوز هم شما مجبور می کند که چیزهای جدید یادبگیری فقط ما خیلی وقتها ازش رد میشیم
مثلا من یه برادری دارم که فقط با ویندوز در حد استفاده از فیلم و اینترنت استفاده می کنه و حاضر نیست هیچ چیز جدیدی یادبگیره ولی تقریبا هر دوسه روز یه بار از من می خواهد براش یه کاری انجام بدم حالا از برادر ما گذشته مثلا من یه کاربر ویندوز هستم و یه سر نرم افزار را روی سیستمم نصب کردم که وقتی دستگاه میاد بالا اینها خودبخود اجرا میشن حتی بعضی هاشون را من نمیبینم ولی رم من را اشغال می کنند من می خواهم اینها را پیدا کنم و بدون اینکه حذفشون کنم بگم اجرا نشن
یا یه مثال دیگه من ویندوز ایکس پی داشتم رو سیستمم و بعد یه سون نصب کردم ولی حالا ایکس پی بوت نمیشه آیا من می تونم بدون دانستن bootloader یا boot.ini یا startup و کار کردن با msconfig این مشکلات را حل کنم؟
یا مثلا ویندوز من کند شده باید چیکار کنم یا مثلا من یه بازی روی سیستمم نصب کردم که این بازی اگر وصل میشد به اینترنت دیگه اجرا نمیشد و من به این مشکل برخوردم دیدم بعضی ها برای حل این مشکل ویندوز عوض کرده بودند ولی خب من چون یه مقدار کمی راجع به رجیستری می دونستم با صرف چند دقیقه وقت مشکل را حل کردم و چند صد تا از این مشکلات که کاربرهای ویندوز دارند و برای حلش دنبال جواب نمیرن بلکه فقط ویندوز عوض می کنند
ولی کاربرای گنو/لینوکس خودبخود این مسائل را یاد می گیرن
پی نوشت: من هم بار اول که ابونتو را نصب کردم مشکلات بدتر از شما داشتم تمام اطلاعاتم پاک شد ویندوزم پرید مجبور بودم سه چهار بار اوبونتو را دوباره نصب کنم اذیتم می کرد نرم افزار نداشت ولی بعد از یه مدت کوتاه دو سه ماهه انقدر باهاش راحت شدم که بعد از شش ماه می خواستم با ویندوز کار کنم احساس می کردم ویندوز به شدت سیستم عامل سخت و پیچیده و اعصاب خورد کنی هست
من عاشق XFCE شدم
(تو پرانتز بگم موقع تغییر مشخصات آواتارم حذف شد من هم عکس کارتون آواتار را گذاشتم جای آواتار)