انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: اگه کرنل لینوکس بهترینه، پس چرا سونی برای پلی استیشن 4 از کرنل freeBSD استفاده ک  (دفعات بازدید: 21827 بار)

0 کاربر و 26 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Nasrin88

• Newbie
  • *
  • ارسال: 9
سیاوش جان، شما در ایران-بی اس دی عضو بشو. پروژه جالبی رو دارند دنبال میکنن :

http://iran-bsd.ir/showthread.php?tid=508&action=lastpost

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 271
سیاوش جان، شما در ایران-بی اس دی عضو بشو. پروژه جالبی رو دارند دنبال میکنن :

http://iran-bsd.ir/showthread.php?tid=508&action=lastpost
ممنون نسرین جان لینکو چک کردم، پروژه جبـیر رو کم و بیش اطلاع دارم، بزودی اونجا عضو میشم. (همین الانشم که عضو نشدم بخاطر سرعت پایین و مشکل در دسترسی به ایمیلمه  :D )

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 304
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
- بعضی از دوستان استدلال کردن که چون سونی الان رفته سراغ بی‌اس‌دی و از لینوکس به این سو اومده پس بی‌اس‌دی بهتره! نمیشه گفت، شاید در نسخه ۵ دوباره برگرده به لینوکس یا حتی بره سراغ ویندوز. منظورم اینه که این استدلال چندان قوی نیست.
- برخی دیگه از دوستان استدلال میکنن که کد بی‌اس‌دی تمیزتره (که البته این خودش نیاز به اثبات داره) و بعدش نتیجه میگیرن که کارایی بی‌اس‌دی بهتر از لینوکسه اما من تو بنچمارکها و مقایسه های سایت phoronix عکس این مطلب رو دیدم یعنی معمولا با اختلاف قابل توجه عملکرد لینوکس‌ها از بی‌اس‌دی ها بهتر بوده. ممکنه بگید که نتایج اون سایت رو قبول ندارین اما در اون صورت باید خودتون یه منبع و رفرنس قابل قبولی ارائه بدید که نشون بده بی‌اس‌دی در عمل و دنیای واقعی و نه فقط در تئوری، عملکرد و کارایی بهتری نسبت به لینوکس داره.
- استدلال دیگه اینه که بی‌اس‌دی از لینوکس خیلی به یونیکس شبیه‌تره. خب که چی؟ شباهت به یونیکس چه مزیتی ایجاد کرده؟ آیا منظورتون اینه که یونیکس مدینه فاضله‌ست و همه باید سعی کنن به اون شبیه بشن تا به کمال برسن؟
- یه سری دیگه از دوستان هم میگن کاربران لینوکس فلانن و کاربران بی‌اس‌دی بهمان. در جواب باید گفت حرفه‌ای بودن یا آماتور بودن کاربران نشان‌دهنده قوت و یا ضعف سیستم‌عامل نیست.
- یکی از دوستان گفت که شرکت‌ها میتونن مجوز GPL رو تغییر بدن. پاسخ اینکه اگه این کار شدنی باشه، دلیل بر ضعف نیست. مثلا وقتی اوپن آفیس به اوراکل واگذار شد و جامعه کاربری احساس خطر کرد، اومدن و بر اساس کد اون یه فورک جامعه محور به نام لیبره آفیس منتشر کردن و مشکل حل شد. حالا اگه اوپن آفیس هر اتفاقی براش بیفته دیگه مهم نیست چون تا آخرین لحظه‌ی اوپن سورس بودنش کدش رو جامعه در دست داشته و اگه فردا مثلا کلوز سورس بشه جامعه میتونه بر اساس کد دیروز مسیر خودش رو ادامه بده. در مجوز GPL هیچکس نمیتونه از ایده و ابتکارات بقیه بصورت انگل وار استفاده بکنه بلکه اگه کدی رو گرفت و اونو ارتقا داد مجبوره که کد جدید رو دوباره به همه ارائه بده (مصداق ضرب‌المثل: دیگران کاشتند و ما خوردیم - ما باید بکاریم تا دیگران بخورند) اما مجوز بی‌اس‌دی اینطور نیست و اتفاقا این خودش یه عامل بسیار بازدارندس چون که وقتی من دارم به شما کمک میکنم انتظار دارم شما هم به من کمک کنی نه اینکه شما کد من و نتیجه زحمات منو برداری و بعد از تغییر دادنش بصورت انحصاری استفاده بکنی. در واقع ۲ تا عامل باعث رشد نرم افزارها میشه ۱- پول که در مورد نرم افزارهای انحصاری و کلوز سورس کاربرد داره که در این حالت توسعه دهنده بابت گرفتن پول بیشتر تشویق به توسعه نرم افزار میشه. ۲- کمک و همیاری و با هم رشد کردن که در نرم افزارهای اوپن سورس کاربرد داره و توسعه‌دهندگان هرکدوم یه قسمت از کار رو انجام میدن و در نهایت همه باهم از نتیجه استفاده میکنن.
و اینطور که به نظر میاد مجوز بی‌اس‌دی بیشتر از حالت شماره ۱ میتونه توسعه پیدا کنه تا شماره ۲.
.:علی آقا:.
وبلاگ من: https://alihzadeh.blog.ir

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
و نظر شخصی من: (در صورت صحیح بودن {لینوکس را نمیشه بسته ارائه داد ولی بی اس دی را میشه}

مهاجرت از گنو/لینوکس به فری بی اس دی مثل مهاجرت از گنو/لینوکس به ویندوزه برای من.
چون من با مطالعه و تحقیق فهمیدم گنو و لینوکس بهتر به رشد علم و عدالت در تکنولوژی کمک میکنه تا بقیه.و آزادی مطلق معنی نداره. در واقع بهترین حالت آزادی در نظر من حالتی است که در چارچوب و منطق باشه و آزادی، در درجه‌ی اول به پیشرفت کمک کنه و به منافع عموم ختم بشه و نه منافع شخصی.
و همچنین دیدم وقتی همه به هم کمک کنن و نرم افزار بدن (رایگان) بهتر از اینه که من بفروشم و از دیگران هم بخرم و باید بگم با سیاست اپل مایکروسافتی مخالفم.
:) :)

آفلاین callmanager

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 48
  • try to learn , try to do
    • Maziar Sojoudian
تو کرنل FreeBSD حتی از یک Function که دارای باگ امنیتی باشه استفاده نشده . و اگر باگی پیدا بشه او فانکشنو کلا عوض میکنن

آفلاین Amir (شفقی)

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1734
ما که از این ...چی بود ...آهان... پلی استیشن ها نداریم.

گذشت اون زمانی که بازیهای دیجیتال، بچگانه بود و بزرگترا بهش میخندیدن؛ الان یه دمو از یکی از بازیهای PS4 رو به شما نشون بدن با فیلم سینمایی اشتباه میگیری! بازیها انقدر واقعی شدن که به اعتقاد خیلیها، روزی جایگزین صنعت سینما خواهند شد! فقط هم گرافیک نیست، داستان این بازیها هم انقدر جذابه که صدتا فیلمو میزاره تو جیبش. کم نیستن گیمرهایی که با این بازیها اشک ریختن! گیم هم یه جور سرگرمیه، مثل فیلم دیدن، (و به اعتقاد من خیلی funتر از فیلم دیدنه! از پای منقل نشستن و دود و امثال اینها هم خیلی سالمتره). ساخت هرکدام از این بازیها چندین میلیون دلار خرج داره (بازیهای تاپ بیش از شصت میلیون دلار)، ساختن این بازیها کار هرکسی نیست، فقط کشورهای خیلی خیلی پیشرفته (مثل امریکا و ژاپن). حتی کمپانیهای اروپایی و کانادایی در این زمینه حرف زیادی برای گفتن ندارن، همون تک و توک استدیوهای تولید بازی توی اروپا مجبورن یه جوری خودشونو به استدیوهای داخل امریکا و ژاپن وصل کنن تا بتونن یه چیز قابل قبول بسازن! اصلأ خود همین کنسولا، از اول تا اینجا، از اون آتاری و میکرو و سگا و نینتندو بگیر بیا تا همین XBOX و پلی استیشن و wii، همگی ساخت دو کشور هستن، ژاپن و آمریکا! اینا های-تکنولوژیه، الکی نیستش که! بیشترین آمار فروش این دستگاهها مربوط به ردۀ سنیِ 17 تا 35 ساله، و در امریکای شمالی و اروپا 40% خریداران این کنسولها دختران و زنان هستن! پس شما نمیتونی این رو یه چیز بچگانه فرض کنی! شما از بیرونِ گود داری قضاوت میکنی امیرجان.
نقل‌قول
اگر لینوکس یا فری بی اس دی اینقدر خوب  بازی ها رو ساپورت می کنه پس چرا یه فکری به حال دسکتاپ نمی کنند ](*,) ](*,)
دوست عزیز خب لابد خوب ساپورت میکنه که سونی اینو انتخاب کرده دیگه، وگرنه سونی خُل نیست که الکی خودشو تو دردسر بندازه. البته سونی باید بهینه سازیهای زیادی رو روش صورت بده.
اینکه چرا کسی فکری به حال دسکتاپ نمیکنه و بازیها رو پُرت نمیکنه بخاطر اینه که سود و زیانش مشخص نیست. کاربران بی اس دی و لینوکس هم زیاد نیستن، بنابراین هیچ شرکتی وارد نمیشه.

چی گفتیم چی استدلال شد.بله بنده هم معتقدم که تولید بازی و کنسول کار هر شرکتی نیست. و اصلا بچگانه نیست.بنده هم منظورم بود تا حالا کنسولی به طور شخصی نداشتم لذا اصلا از این مسایل اطلاع نداشتم .فکر می کردم با یک متد خاصی یا سیستم عامل خاصی اینها اجرا میشه . بگذریم.

خوب هزینه ی  این کنسول برای ما به جای خود -نکته مهم  اینکه این کنسول(حال با بی اس دی یا لینوکس) اگر بخوبی برای بازی ها پورت میشه ، میرسیم به بحثی که بعضی ها دارند که چرا این همه توزیع؟مثلا به جاش یه بازی پورت می کردند.

دوم اگر به راحتی بازی های پلی استیشن روی این لینوکس یا فری بی اس دی پورت میشه ، چرا یه واسط کاربری برای انجام بازی های پلی استیشن روی این توزیع های مبتنی بر لینوکس یا فری بی اس دی پورت نمیشه.

میگیم چرا بازی های ویندوزی روی این توزیع ها مستقیم نصب نمیشه؟پاسخ تفاوت در کرنل
اما در پلی استیشن : ما در اینجا که تفاوت کرنل رو مشاهده نمی کنیم.
 پس بازی سازی برای توزیع های لینوکسی بخوبی انجام می گیره اما کسی اقدام قابل توجهی نمی کنه.

همین پورت شدن بازی برای توزیع های مبتنی بر لینوکس ،کاربران این توزیع ها رو چند برابر خواهد کرد.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
توی ایران بی اس دی یه تاپیک جدید ایجاد کنید:
اگه بی اس دی بهتره پس چرا ....؟

میدونید که مال چیه؟

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم

میدونید که مال چیه؟
قبل تو من ۱۰۰ تا منبع اوردم ۱۰۰ تا توضیح دادم ۱۰۰ تا ... ولی قبول نمی کنند و از طرفی ما هم قبول نمی کنیم!
پست دادن تو این تایپیک بیهودست

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
سالار جان خوندمشون گفتم شاید یادشون رفته.
حق با توست منم دیگه اینجا پست نمیدم

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
- بعضی از دوستان استدلال کردن که چون سونی الان رفته سراغ بی‌اس‌دی و از لینوکس به این سو اومده پس بی‌اس‌دی بهتره! نمیشه گفت، شاید در نسخه ۵ دوباره برگرده به لینوکس یا حتی بره سراغ ویندوز. منظورم اینه که این استدلال چندان قوی نیست.
- برخی دیگه از دوستان استدلال میکنن که کد بی‌اس‌دی تمیزتره (که البته این خودش نیاز به اثبات داره) و بعدش نتیجه میگیرن که کارایی بی‌اس‌دی بهتر از لینوکسه اما من تو بنچمارکها و مقایسه های سایت phoronix عکس این مطلب رو دیدم یعنی معمولا با اختلاف قابل توجه عملکرد لینوکس‌ها از بی‌اس‌دی ها بهتر بوده. ممکنه بگید که نتایج اون سایت رو قبول ندارین اما در اون صورت باید خودتون یه منبع و رفرنس قابل قبولی ارائه بدید که نشون بده بی‌اس‌دی در عمل و دنیای واقعی و نه فقط در تئوری، عملکرد و کارایی بهتری نسبت به لینوکس داره.
- استدلال دیگه اینه که بی‌اس‌دی از لینوکس خیلی به یونیکس شبیه‌تره. خب که چی؟ شباهت به یونیکس چه مزیتی ایجاد کرده؟ آیا منظورتون اینه که یونیکس مدینه فاضله‌ست و همه باید سعی کنن به اون شبیه بشن تا به کمال برسن؟
- یه سری دیگه از دوستان هم میگن کاربران لینوکس فلانن و کاربران بی‌اس‌دی بهمان. در جواب باید گفت حرفه‌ای بودن یا آماتور بودن کاربران نشان‌دهنده قوت و یا ضعف سیستم‌عامل نیست.
- یکی از دوستان گفت که شرکت‌ها میتونن مجوز GPL رو تغییر بدن. پاسخ اینکه اگه این کار شدنی باشه، دلیل بر ضعف نیست. مثلا وقتی اوپن آفیس به اوراکل واگذار شد و جامعه کاربری احساس خطر کرد، اومدن و بر اساس کد اون یه فورک جامعه محور به نام لیبره آفیس منتشر کردن و مشکل حل شد. حالا اگه اوپن آفیس هر اتفاقی براش بیفته دیگه مهم نیست چون تا آخرین لحظه‌ی اوپن سورس بودنش کدش رو جامعه در دست داشته و اگه فردا مثلا کلوز سورس بشه جامعه میتونه بر اساس کد دیروز مسیر خودش رو ادامه بده. در مجوز GPL هیچکس نمیتونه از ایده و ابتکارات بقیه بصورت انگل وار استفاده بکنه بلکه اگه کدی رو گرفت و اونو ارتقا داد مجبوره که کد جدید رو دوباره به همه ارائه بده (مصداق ضرب‌المثل: دیگران کاشتند و ما خوردیم - ما باید بکاریم تا دیگران بخورند) اما مجوز بی‌اس‌دی اینطور نیست و اتفاقا این خودش یه عامل بسیار بازدارندس چون که وقتی من دارم به شما کمک میکنم انتظار دارم شما هم به من کمک کنی نه اینکه شما کد من و نتیجه زحمات منو برداری و بعد از تغییر دادنش بصورت انحصاری استفاده بکنی. در واقع ۲ تا عامل باعث رشد نرم افزارها میشه ۱- پول که در مورد نرم افزارهای انحصاری و کلوز سورس کاربرد داره که در این حالت توسعه دهنده بابت گرفتن پول بیشتر تشویق به توسعه نرم افزار میشه. ۲- کمک و همیاری و با هم رشد کردن که در نرم افزارهای اوپن سورس کاربرد داره و توسعه‌دهندگان هرکدوم یه قسمت از کار رو انجام میدن و در نهایت همه باهم از نتیجه استفاده میکنن.
و اینطور که به نظر میاد مجوز بی‌اس‌دی بیشتر از حالت شماره ۱ میتونه توسعه پیدا کنه تا شماره ۲.

پست تكرارى نميدم پستاى قبليرو بخون توضيح داده شد همه ى موارد .

میدونید که مال چیه؟

سايتشو ميدونى ؟  linux.com بنظرت زيادى معتبر نمياد ؟

آفلاین siavash_siavash

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 271
علی جان در مورد بنچمارک، اتفاقأ خانوادۀ BSD (چه BSDهای آزاد و چه سیستم عاملهای شرکت اپل) در اکثر موارد بهترین رتبه ها رو کسب کردن. شما توی گوگل در رابطه با بنچمارک گلکسی اس 4 (که اندرویدیه) و آیفون (که سیستم عاملش آی او اسه) یه سرچ بکن ببین با اینکه گلکسی سخت افزارش قویتره ولی چه راحت مغلوب آیفون شده!) خب یه سرچ بکن، ضرر نداره که! و اون تستی که شما گفتی شاید روی یه سیستم تقریبأ مدرن انجام شده و اون BSD فاقد درایور مناسب بوده؛ وگرنه روی سیستمی که لینوکس و BSD هردو بطور کامل قطعاتشو ساپورت کنن، قطعأ BSD بازده بهتری خواهد داشت.
در مورد اینکه گفتی ممکنه برای PS5 ممکنه سونی دوباره برگرده رو لینوکس، باید خدمتت عرض کنم که این یک خیال باطله! چرا؟ چون دیگه بعد اینهمه سال و ساختن 4 نسخه از یک کنسول و کلی سرد و گرم چشیدن و تست کردن دیگه خیلی بعیده که سونی قلق کار دستش نیومده باشه و ندونه داره چکار میکنه! حتی اگه ذره ای در مورد BSD تردید میداشت نمیومد واسه همین PS4 استفاده کنه؛ بازارِ کنسول بشدت رقابتیه، اگه سونی این رقابت رو به XBOX ONE ببازه واسش خیلی گرون تموم میشه، چون کسی که مثلأ XBOX بخره دیگه معمولأ تا آخر روی همون پلتفرم میمونه. درثانی توی همون PS3 هم سونی دوتا سیستم عامل داشت، یکی سیستم عامل اصلی به نام CELL OS که بر پایۀ freeBSD بود، و دیگری سیستم عامل لینوکس به نام YellowDog که بر پایۀ فدورا بود:
http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3_system_software
توی ورژنهای آخرِ PS3 اون لینوکسه کنار گذاشته شد و حتی ساپورتشو هم از روی کنسول برداشتن (روی ورژنهای جدیدِ PS3 لینوکس نصب نمیشه) و الان دیگه فقط همون CELL OS استفاده میشه. مطمئن باش اگه لینوکس مناسبتر بود روی همین PS4 ازش استفاده میشد.
در مورد بقیه صحبتات هم چیزی نمیگم چون نیازی نمیبینم! دلایلم (مثل تمیزتر بودن کدهای BSD و امنیت و استابیلیتیِ بیشترش) به اندازۀ کافی آشنا و روشن و واضح بود و منبع هم معرفی کردم. در اینکه کدهای لینوکی بسیار شلوغتر از BSD هست و افراد بیشتری کدهاشونو توش وارد میکنن (که خیلیهاشونم چندان حرفه ای نیستن) هیچ تردیدی نیست، درثانی شما از هر متخصص و اهل فنی که روی هردوتای اینها تسلط داشته باشه سوال کنی حرفهای بنده رو تایید خواهد کرد.
« آخرین ویرایش: 16 تیر 1392، 06:50 ب‌ظ توسط siavash_siavash »

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
همه این حرفا به کنار، من برای امتحان کردن bsd اومدم و pcbsd 9.1 رو با حجم حدود ۱/۱ گیگ دانلود کردم اما الان میبینم که یه فایل فشردس و وقتی اکسترکتش کردم دیدم حدود ۴/۵ گیگه!
متاسفانه نمیتونم اینو روی فلش ۲ گیگ خودم که مخصوص تست لینوکسه نصب کنم و بصورت لایو تستش کنم.

آفلاین אוּרִיאֵל

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 641
  • bin/Matin/ !#
    • bin/Matin/ !#
همه این حرفا به کنار، من برای امتحان کردن bsd اومدم و pcbsd 9.1 رو با حجم حدود ۱/۱ گیگ دانلود کردم اما الان میبینم که یه فایل فشردس و وقتی اکسترکتش کردم دیدم حدود ۴/۵ گیگه!
متاسفانه نمیتونم اینو روی فلش ۲ گیگ خودم که مخصوص تست لینوکسه نصب کنم و بصورت لایو تستش کنم.

اگه سرعت خوبى دارى اپن بى اس دى يا نت بى اس دى رو امتحان كن كه حجم فايلاى نصبيشون خيلى كمه . وقتى اون فايلو اكستركت كردى ايزو بود توش ؟ با unetbootin امتحان كن اگه آره .

آفلاین MrAli

• Sr. Member
  • *
    • وبلاگ علی حسین‌زاده
اگه سرعت خوبى دارى اپن بى اس دى يا نت بى اس دى رو امتحان كن كه حجم فايلاى نصبيشون خيلى كمه . وقتى اون فايلو اكستركت كردى ايزو بود توش ؟ با unetbootin امتحان كن اگه آره .
آره ایزو بود. من با unetbootin آشنام. مشکل من حجم ۴/۵ گیگ اون ایزوئه نه چیز دیگه.
دنبال یه چیز زیر ۲ گیگ میگردم.