انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سی شارپ بیماری خطرناک برنامه نویسان ایرانی  (دفعات بازدید: 24643 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Pirates

• Newbie
  • *
  • ارسال: 10
پاسخ : سی شارپ بیماری خطرناک برنامه نویسان ایرانی
« پاسخ #45 : 21 فروردین 1394، 04:32 ب‌ظ »
یعنی اگه تو دانشگاه اسمبلی یاد بدن ، اسمبلی رو ادامه میدید یا خودتون انتخاب می کنید؟  :)

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 485
  • آغاز آزادی از رایانهٔ شخصی
    • آغاز آزادی از رایانهٔ شخصی
« پاسخ #46 : 21 فروردین 1394، 05:59 ب‌ظ »
خوشبختانه یکی از چیزای خیلی خوبی که از زیکانف پارسال یاد گرفتم این بود که تفکر آزادی درحالی که تماما داریم از سخت افزار غیرآزاد استفاده میکنیم بیشتر شبیه به یک توهمه.خوشبختانه شما دانیال جان اونجا بودین و ارئه رو دیدین پس نیازی به لینک چیزی نمیبینم.
...
جنبش «نرم‌افزار آزاد» یه رویکرد مشخص داره! «نرم افزار آزاد»! نه رایانه‌ی آزاد. اگه استدلال شما مورد قبول بود باید یک میز آزاد و یک خونه‌ی آزاد و احتمالا الکتریسیته‌ی آزاد هم اول تهیه می‌شد! : ))
یه جوری جملتو به کار می بری که انگار همه برنامه نویس ها را رفتی بررسی کردی که چرا .NET کار می کنند
من .NET را با انتخاب خودم انتخاب کردم به چند دلیل :
1- (این دلیل واسه انتخاب ماکروسافت آفیسم هست) چون که همه جاهایی که قراره برنامم را اجرا کنم ویندوز دارند سازگار تر از C#.NET واسه ویندوز نمی شناسم
2- کار با زبونش ساده تر از یه سری زبوناست به خصوص C++ و سریع تر به نتیجه سمی رسی
3- به آینده اش امید دارم این لینک را ببینید
http://www.zoomit.ir/software/15272-microsoft-net-now-open-source-project

بعدم علت این تعصب های بی جای جامعه ی آزاد را نمی فهمم هر چیزی که آزاد یا اپن سورس نباشه یا اسم ماکروسافت که دلیلی بر بد بودنش نیست
بعدم هر زبان را بهر کاری ساختن C# واسه کارایی که رو پلتفرمه ویندوزه و نیاز به دسترسی بالایی برای کنتری نداره زبان مناسبیست
دلیل اولتون مورد قبوله ولی نشانه‌ی برتری دات‌نت نیست! شرایطیه که شما توش برنامه‌نویسی می‌کنید. چون فریمورک‌های دیگه‌ای هم هستن که با ویندوز به خوبی کار می‌کنن. زبان‌های زیادی مثل سی‌پلاس‌پلاس، پایتون، جاوا و... تحت قالب فریمورک‌های زیادی مثل Qt و JavaSE و... هستن که به خوبی توی ویندوز کارایی دارن. لیبره‌آفیس و اوپن‌آفیس هم سازگاری خیلی خیلی خوبی با ویندوز دارن! شاید با عادت‌های ما سازگاری ندارن فقط. :)
دلیل دومتون درسته البته به عنوان یه نظر شخصی. خیلی‌ها خیلی زبان‌های دیگه رو ترجیح می‌دن.

قبول دارم سی‌شارپ (بهتره بگیم دات‌نت) رو بهر ویندوز ساختن! ولی Qt و جاوا و غیره رو بهر همه‌جا ساختن و آزاد هم ساختن!!

در کل بحثایی که ما اینجا می‌کنیم یه شرط مهم داره! که فرد یه ویندوز اورجینال بخره و مثلا ویژوال استودیو رو کرک نکرده باشه! ;)
کاربر ایرانی که ویندوز و مایکروسافت آفیس و دات‌نت و ویژوال‌استودیو رو با حداکثر ۱۰هزارتومن خریداری می‌کنه کلا تو این بحث نمی‌گنجه!
اگر به بهداشت و فرهنگ رفتار با حیوانات علاقه دارید، از vetMD.ir دیدن کنید.
وبلاگ شخصی من: http://fadavi.net

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 915
« پاسخ #47 : 21 فروردین 1394، 07:57 ب‌ظ »
یعنی اگه تو دانشگاه اسمبلی یاد بدن ، اسمبلی رو ادامه میدید یا خودتون انتخاب می کنید؟  :)
عزیزم چه ربطی داشت آخه؟!! اون زبان سطح بالا است اسمبلی زبان سطح پایین و زمینه کاری هر کدوم متفاوت هست و تو زبان های سطح بالا شاید تک و توک دانشگاه هایی باشن که غیر از #C زبانی دیگر رو آموزش بدهند البته خدارو شکر تو زمینه برنامه نویسی وب خیلی این شکلی نیست و هستن دانشگاه ها و اساتید بسیاری که PHP هم میفهمن  :D
وای بر شما اگر این علم اندک وسیله ای برای طغیانتان شود

آفلاین samis

• Full Member
  • *
  • ارسال: 112
« پاسخ #48 : 21 فروردین 1394، 07:58 ب‌ظ »

جنبش «نرم‌افزار آزاد» یه رویکرد مشخص داره! «نرم افزار آزاد»! نه رایانه‌ی آزاد. اگه استدلال شما مورد قبول بود باید یک میز آزاد و یک خونه‌ی آزاد و احتمالا الکتریسیته‌ی آزاد هم اول تهیه می‌شد! : ))

لطفا در مورد جنبش سخت افزار آزاد جستجو کن. راه دوری نمیره برا خودت خوبه!!!!
فک نکنم که تلاشی که تو این جنبش صورت گرفته باشه چیزی کمتر از همتای نرم افزاریش باشه.اما خب قظعا دلایل عدم موفقیت اونو ( حداقل تا الان ) ضمن مطالعه متوجه میشید. اگه زیکانف تشریف داشتین متوجه صحبت بنده میشی ولی برا شروع سلام دنیای شماره ۳ یا ۴ رو یه نگاه بنداز(نمیدونم کدوم نسخه بود شایدم ۲ بود) که یه گزارشی از ارائه آقای سروش ربیعی داره.
اما در نهایت اینم بگم که اتفاقا اونایی که از اول این تفکر و فلسفه رو راه انداختن دنبال رایانه ی آزاد بودن و کلا هرچی که مربوط به دنیای رایانه میشه.
لبته باید تاکید کنم که بحث من اصلا یادآوری این چیزا نبود و جسارت بنده درحد یه دلخوری برادرانه بود.به نظرم شما خیلی با مخاطب بنده فاصله دارین و هدف بنده از صحبتام رو نگرفتین.
به گمانم در هیچ جای دنیا دو الف مست را پیدا نخواهید کرد! البته بجز در سردابه های الف های سیاه بیشه!

آفلاین علی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 67
« پاسخ #49 : 21 فروردین 1394، 10:44 ب‌ظ »
نقل‌قول
فک نکنم که تلاشی که تو این جنبش صورت گرفته باشه چیزی کمتر از همتای نرم افزاریش باشه.اما خب قظعا دلایل عدم موفقیت اونو ( حداقل تا الان ) ضمن مطالعه متوجه میشید. اگه زیکانف تشریف داشتین متوجه صحبت بنده میشی ولی برا شروع سلام دنیای شماره ۳ یا ۴ رو یه نگاه بنداز(نمیدونم کدوم نسخه بود شایدم ۲ بود) که یه گزارشی از ارائه آقای سروش ربیعی داره.
اما در نهایت اینم بگم که اتفاقا اونایی که از اول این تفکر و فلسفه رو راه انداختن دنبال رایانه ی آزاد بودن و کلا هرچی که مربوط به دنیای رایانه میشه.
سلام
جسارت بنده رو ببخشید ولی تا جائیکه من میدونم سخت افزار ازاد بیشتر شبیه به یک شوخی میمونه . عملا همچین چیزی در شرایط فعلی امکان بروز نداره . البته مگر اینکه منظور شما از سخت آفزار آزاد چیزی غیر از ذهنیات بنده باشه .
درباره زیکانف هم یک توضیح بدید ما هم بفهمیم چیه . لطفا .

آفلاین Pirates

• Newbie
  • *
  • ارسال: 10
« پاسخ #50 : 21 فروردین 1394، 11:24 ب‌ظ »
توی اکثر دانشگاه ها زبان های c ،c++ ، php ، سی شارپ ، asp گفته می شه، حتما یه حسابی کرده که یه نفر .net رو ادامه داده

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #51 : 21 فروردین 1394، 11:41 ب‌ظ »
توی اکثر دانشگاه ها زبان های c ،c++ ، php ، سی شارپ ، asp گفته می شه، حتما یه حسابی کرده که یه نفر .net رو ادامه داده

این حرفتون کاملا درسته. مثلا دانشگاه ما ترم پیش درس مبانی، ++C رو یاد دادن، این ترم پیشرفته داره #C میگه. ولی شخصا هیچکدوم رو کار نمیکنم و صرفا برای پاس کردن این درسها کد میزدم/میزنم. ولی خب یکی دوست داره، ادامشون میده. یه چیز کاملا سلیقه ای هست.
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین Amir Emad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 419
« پاسخ #52 : 22 فروردین 1394، 12:49 ق‌ظ »

تو دانشگاه های درجه یک ! زبان های درجه یک درس داده میشه

دانشگاه های بیخودی هم واسه اینکه دانشجو هاشون کمی خنگ هستن مجبورن زبان های اسون مثل vb c# asp کارکنن

آفلاین v.taghavi68

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 915
« پاسخ #53 : 22 فروردین 1394، 10:56 ق‌ظ »

تو دانشگاه های درجه یک ! زبان های درجه یک درس داده میشه

دانشگاه های بیخودی هم واسه اینکه دانشجو هاشون کمی خنگ هستن مجبورن زبان های اسون مثل vb c# asp کارکنن
نه دوست من اینجوری ها هم نیست که بچه ها خنگ باشن اساتید از سر باز کنی میخوان ی چیزی بگن جزوه ای بدن ته ترم هم یک نمره بدن پولشون رو بگیرن برن به درد و مرضای زندگیشون برسن در واقع استاد دلسوز نداریم بماند که خیلی هاشون هم سواد لازمه رو ندارن از اون بدتر سرفصل های مصوب تدریس علوم تحقیقات هستش که ی بار تو دوره ی پالونه سنگی نوشته شده و هنوزم ازش استفاده میشه
هنو که هنوزه تو دانشگاه ها اگر C درس بدن از کامپایلر های برلند و توربو استفاده میکنن..!! عمق فجعه رو ببین خودت
وای بر شما اگر این علم اندک وسیله ای برای طغیانتان شود

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design
« پاسخ #54 : 22 فروردین 1394، 11:12 ق‌ظ »
نقل‌قول
هنو که هنوزه تو دانشگاه ها اگر C درس بدن از کامپایلر های برلند و توربو استفاده میکنن..!! عمق فجعه رو ببین خودت
دقیقا!!

اون روزا یادمه خودم پروژه هام رو با کد بلاکس تحویل استاد میدادم ;D در صورتی که با همون توربو دوره تیرکمون شاه درس میداد :P

آفلاین moghadam

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 66
« پاسخ #55 : 22 فروردین 1394، 11:30 ق‌ظ »
سلامبه همگی
نظرات خوبی مطرح شد، من شخصی تعصبی نیستم و همیشه واقعیت رو که اونجوری هست میبینم و بیان میکنم
شرکت مایکروسافت و محصولاتش واقعا خوبه و روشون کار شده و کارایی های خوبی دارند و نمیشه قابلیت هاش رو کتمان کرد اما همه گیر شدن دات نت و ویندوز و کلا محصولات این شرکت در بین جامعه رو نمیشه دلیلی به برتری اون  دونست
دوستان بیایید خودمون رو گول نزنیم فعلا درایران این دلایل استفاده از ویندوز و محصولاتشه (لطفا دقت کنید )
1-   مجانی بودن و در دست رس بودن
2-   آموزش اون تو دانشگاها و مراکز آموزشی
3-   انحصاری بودن اون تو جامعه(یعنی چون همه استفاده میکنند اون طرف هم مجبوره ازش استفاده کنه تا کارش به گیر و گور نخوره)
4-   وجود منابع آموزشی و فراوان اون در سطوح مختلف( البته بیشترشون در حد مقدماتی و متوسطه هست)
5-   عدم آگاهی از سیستم عامل  و نرم افزار های دیگه
6-   عدم سواد کافی در مورد نرافزار های دیگه در این حوزه
7-   ترس از تغییر و تحول
8-   راحتی و تنبلی بیشتر کاربرا و راحت طلبی
و...

دلایل دیگه ای هم وجود داره که من دیگه اونا رو بازگو نمیکنم
من خودم ویندوز و گنو/لینوکس رو در کنار هم دارم استفاده میکنم و دلیلش نیاز استفاده به هر دوی اونهاست
بیشترمون از ویندوز شروع به فعالیت کردیم و چون چندین سال باهاش بودیم بیشتر با کار باهاش عادت داریم ولی وقتی من با گنو/ لینوکس و نرم افزارهای متن باز آشنا شدن واقعا افسوس خوردم که چرا از همون اول نرفتم سراغش چرا اینقدر اسیر شرکتی شدم که منو منحصر به خودش کرده که الان میخوام با یه سیستم عامل دیگه کار کنم به دردسر بخورم و الان هم دارم تمام سعیم رو میکنم تا عدم نیاز خودم به ویندوز و محصولاتش رو روز به روز کمتر کنم تا روزی فقط روی سیستم محصولات آزاد و متن باز داشته باشم و در یک جمله در انحصار نباشم.
اینم هم بگم من تعصب در استفاده از یه شرکت رو ندارم و اگر مایکروسافت روزی رویه جدید و سیاست جدیدی رو لحاظ کنه ممکنه از محصولاتش استفاده کنم ولی نباید از اون اصلی که بهش اعتقاد دارم به دور باشه
سی شارپ زبون خوبیه ولی قدرت مانور رو از برنامه نویس میگیره(همون انحصار که گفتم اینجا هم میبینیم)، ویندوز خوبه و کاربر پسنده( که این وجهی هست که اونو تو جامعه بولد کرده) ولی محدودیت رو به کاربرش ارمغان میاره
وقتی با سی شرپ برنامه مینویسی برای استفادش تو سیستم عامل های دیگه دغدغه زیاد داری ولی تو جاوا و زبون های آزاد دیگه اینطور نیست یا مثلا اون دوستانی که با ASP کار میکنند خودشون رو صاحب پروژه های سنگین میدونند و همش PHP رو به این موضوع متهم میکنند که برای تولید پروژه های کوچک هست، حال سوال من اینه آیا سایت فیس بوک که با PHP نوشته شده یه پروژه کوچیک هست؟
در کل دوستان هر راحتی خوب نیست، و این راحتی که مایکروسافت و محصولاتش برای کاربراش به ارمغان آورده فقط ظاهرش خوبه و در عمق مطلب جز ضرر چیز دیگه نیست و انسان رو که ذاتا دنبال راحتیه تو رسیدن به این هدف کمک جانانه ای میکنه و انسان تنبل و سر سری به بار میاره
کمی بیشتر منصف باشیم، خدایی شما کجا دیدید که یک شخص حرفه ای تونسته باشه با استفاده از ابزار انحصاری به جایی برسه؟ متخصصین حرفه ای تو حوزه شبکه با کدوم سیستم عامل کار میکنند؟ هکر های حرفه ای با کدوم سیستم عامل و نرم افزار ها کار میکنند؟ کدوم کشور با استفاده از محصولات مایکروسافتی تونسته امنیت خودش رو تضمین کنه؟
دوست خودم تو آمریکا تحصیل میکنه و خودش گفت چقدر شما ساده هستید و گول این مایکروسافت رو میخورید، تو خود شرکت مایکروسافت دارند از لینوکس استفاده میکنند و خودشون هم به این محصولی که درست کردند اعتقاد ندارند و اینو برای تسلط بر کاربرای دنیا منتشر میکنند و برای پول و سیاستهای کثیف خودشون دارند گسترشش میدند.
دوستان به نظر شما ما باید چشمون رو از روی این واقعیت هم ببندیم؟ وقتی دانشجویی و یا برنامه نویسی که سطح علمیش کمه و یا به خاطر پول و کسب درامد مجبوره روی زبونی مثل سی شارپ کار کنه(تاکید میکنم به خاطر راحتی یا اجبار) تا زندگیش رو بچرخونه خب معلومه همه برند به این سمت، پس این همگیر شدن دلیل بر برتری اون محصول نیست
این سیاست غلیطی بود که دولت ما هم بهش دامن زد و کل کشور همه معتاد شرکت مایکروسافتی شدند که فقط یه سری خدمات محدود رو میده و کاری کردند که طرف برای عقب نموندن از قافله مجبوره هم جهت آب شنا کنه.
من چطور باید چشم رو از این همه قابلیتی که سیستم عامل و نرم افزار های آزاد و متن باز دارند ببندم؟ من چطور میتونم فقط به خاطر زرق رو برق ظاهری نرم افزار های انحصاری که بعدا برام کلی محدودیت هم اینجاد میکنه چشم رو از نرم افزار های آزاد متن باز ببندم؟
من با آگاهی کامل وارد این مسیر شدم و میدونم راه سختیه و دشواری زیاد داره و قبول دارم هنوز تو بخش هایی این نرم افزار ها برای رسیدن به اون نقطه مطلوب راه زیادی دارند ولی با صبر و گذر زمان همه چیز حل میشه، مثلا من الان 15 سال با نر افزار های مایکروسافتی کار کردم و فقط به یک سوم یا کمتر این زمان نیاز دارم تا تو حوزه نرم افزار های آزاد و متن باز مثل مایکروسافت حرفه ای بشم و خواهم شد.
من این حرف رو به بعضی از دوستان زدم که بعضی هاشون به من خورده گرفتم ولی بازم میگم ورود به این حوزه و رها شدن از نرم افزار های انحصاری، نیاز به شخصی جسور، شجاع، اهل ریسک، اهل تغییر،کنجکاو و جویای علم داره و بعضی وقتا فکر میکنم این حوزه از آن حرفه ای ها هست چون اونهایی که این خصلت ها رو ندارند انسان های محدود در یک سطح هستند و تازه اگر هم محدود نباشند به دلیل حضور در عرصه ای که اونها رو در یک حد نگه میداره دیگه انتظار پیشرفت و ترقی از اونها نیست و خصلت این حوزه همینه.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #56 : 22 فروردین 1394، 02:35 ب‌ظ »
سلام
جسارت بنده رو ببخشید ولی تا جائیکه من میدونم سخت افزار ازاد بیشتر شبیه به یک شوخی میمونه . عملا همچین چیزی در شرایط فعلی امکان بروز نداره . البته مگر اینکه منظور شما از سخت آفزار آزاد چیزی غیر از ذهنیات بنده باشه .
خب اشتباه می‌دونی: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_open-source_hardware_projects

http://zconf.ir
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین علی

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #57 : 22 فروردین 1394، 03:39 ب‌ظ »
سلام
خب اشتباه می‌دونی: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_open-source_hardware_projects

http://zconf.ir
بایت لینک ها ممنونم .
درباره کنفرانس زنجان قبل از اینکه پست بزارم جستجو کردم اما فکر نمیکردم بیان درباره سخت افزار هم چیزی ارائه بدند . بگذریم چندان مهم نیست الان .
اگر منظور از سخت افزار آزاد در الکترونیک بچه  بازی هایی مثل آردوینیو یا اون پرینتر ۳ بعدی هست اینها رو هر دانشجوی ترم ۵ ۶ الکترونیک بلده ! اصلا احتیاج به جنبش نداره . خیلی خیلی ساده هستند اینها ،شاید جنبش برای کسانی هست که آماتورند و قرار نیست در این زمینه کار حرفه ای انجام بدهند .
اگر منظور کدهای VHDL هست ،که ریچارد استالمن روزگاری گفته بود: شاید بشه این کدها رو روزگاری زیر پوشش قوانین کپی لفت قرار داد ،باز هم باید بگم  کدهای vhdl بخش خیلی خیلی کوچکی از فرایند تولید یک (مثلا) میکرو چیپ یا آی سی رو تشکیل میده .

چیزی که من متوجه شدم اینه که سخت افزار آزاد اصلا وارد بحث های اساسی مهندسی الکترونیک ( بطور عام ) و تولید ادوات میکروالکترونیک ( بطور خاص ) نمیشه . چون ورود به این حوزه ،مثل برنامه نویسی و توسعه سیستم عامل نیست ، یک مثال میزنم یکم روشن بشه قضیه :
من استاد فیزیک الکترونیکم یک پیرمرد بود ، دوران جوونیش در امریکا کار و تحصیل کرده بوده و توی شرکت تگزاس اینسترومنت بعنوان محقق کار کرده بود ( اینها رو گفتم که متوجه بشید یک عمر درگیر این مسائل بوده ) ایشون سر یکی از مباحث میگفت ،تقریبا ماهی ۱ یا ۲ معضل اساسی در مبحث فیزیک نیمه هادی پیش میومد که ما ( خودش و همکارانش ) این مشکلات رو به عنوان پایان نامه به دانشجویان دکترا میسپردیم که روش کار کنند و از پیش آمد مشابه جلوگیری کنیم .
یا اینطور بگم (مثلا )وقتی برای توسعه یک نوع خاص از پردازنده احتیاج به شتابذهنده برای کاشتن یونها داخل ویفر هست یا احتیاج به ماسک گذاری سطح ویفر با دقت نانو متر هست ، کدوم محقق آزادی توانایی این جور آزمایشات رو داره؟

دیگه میخواد چیو آزاد کنه ؟ مثلا نحوه اتصال مقاومت به LED رو ؟ قبل از آردوینیو مگه ملت لنگ بودند ، هر دانشجویی توانایی طراحی از صفر همچین چیزیو داره بدون اینکه اصلا نگاهش بکنه این چی هست . یعنی بهش بگند ما یک برد میخواهیم این ورودی ها رو بگیره و این خروجی ها رو بده .

بنده همچنان هم میگم ،اگر منظور ساخت چیزی مثل آردوینیو هست ، که واقعا راه انداختن جنبش کار خنده داریه . اگر منظور ساخت آی سی هست ... که امکان نداره !
اگر هم چیز دیگه ای منظور نظر طراحان این جنبش هست ،بفرمایید ما هم آشنا بشیم .

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4862
  • masoft قدیم
« پاسخ #58 : 22 فروردین 1394، 05:48 ب‌ظ »
اگر منظور از سخت افزار آزاد در الکترونیک بچه  بازی هایی مثل آردوینیو یا اون پرینتر ۳ بعدی هست اینها رو هر دانشجوی ترم ۵ ۶ الکترونیک بلده !
خوب باید دید هدف همون بچه‌بازی‌هایی مثل Arduino یا پروژه‌هایی مثل Raspberry Pi چی بوده :) پروژه‌هایی مثل Arduino یا پرینتر ۳ بعدی با قیمت پایین یکی از تحولاتی هست که فوق‌العاده هزینه ساخت Prototypeها رو پایین آورده و با همه سادگی‌هاشون، باعث می‌شن که سرعت رشد تکنولوژی بالا بره. تفکری که باعث می‌شه کشورهای جهان‌سوم پیشرفتی نکنند، عموما همون بیرون گود وایسادن و گفتن «این‌ها کاری نداره یا این‌ها خنده‌داره» هستش، و در آخر تنها هم همیشه مصرف‌کننده هستند :)

اگر منظور کدهای VHDL هست ،که ریچارد استالمن روزگاری گفته بود: شاید بشه این کدها رو روزگاری زیر پوشش قوانین کپی لفت قرار داد ،باز هم باید بگم  کدهای vhdl بخش خیلی خیلی کوچکی از فرایند تولید یک (مثلا) میکرو چیپ یا آی سی رو تشکیل میده .
پیچیده‌ترین و مهم‌ترین و پرهزینه‌ترین قسمت ساخت یک پردازنده، نوشتن کدهای اون پردازنده هستش :)

کدوم محقق آزادی توانایی این جور آزمایشات رو داره؟
من نمی‌دونم تعریفت از محقق آزاد چیه! محققین توی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی فعالیت می‌کنند. یک سری از اون‌ها نتایج کارشون رو به صورت آزاد منتشر می‌کنند و یک سری هم نمی‌کنند. امکاناتی هم که دارند، بستگی به دانشگاه و موسسه تحقیقاتی‌ای داره که توش کار می‌کنند. اگر در دانشگاه خوبی در حال تحصیل باشید، این امکانات هم در دسترستون هست.

بنده همچنان هم میگم ،اگر منظور ساخت چیزی مثل آردوینیو هست ، که واقعا راه انداختن جنبش کار خنده داریه . اگر منظور ساخت آی سی هست ... که امکان نداره !
خوب این نظر شما هست که این‌ها خنده‌داره و نظرم هم بالاتر در مورد این حرف‌ها گفته بودم :) برای بقیه این‌ها نماد پیشرفت تکنولوژی هستش.

سخت‌افزار آزاد یعنی اینکه بدونی سخت‌افزاری که باهاش کار می‌کنی توش چی می‌گذره، بتونی تغییرش بدی و بتونی دوباره با تغییراتی که خودت ایجاد کردی بدی برات بسازنش. حالا این می‌تونه یک آی‌سی کوچیک باشه (که برای ساختنش نیاز به کدهای اون داری!) یا یک برد کوچیک باشه (مثل Arduion) یا یک پردازنده بزرگ باشه (مثل OpenSprac) یا ...

آفلاین علی

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #59 : 22 فروردین 1394، 07:05 ب‌ظ »
اگر منظور از سخت افزار آزاد در الکترونیک بچه  بازی هایی مثل آردوینیو یا اون پرینتر ۳ بعدی هست اینها رو هر دانشجوی ترم ۵ ۶ الکترونیک بلده !
خوب باید دید هدف همون بچه‌بازی‌هایی مثل Arduino یا پروژه‌هایی مثل Raspberry Pi چی بوده :) پروژه‌هایی مثل Arduino یا پرینتر ۳ بعدی با قیمت پایین یکی از تحولاتی هست که فوق‌العاده هزینه ساخت Prototypeها رو پایین آورده و با همه سادگی‌هاشون، باعث می‌شن که سرعت رشد تکنولوژی بالا بره. تفکری که باعث می‌شه کشورهای جهان‌سوم پیشرفتی نکنند، عموما همون بیرون گود وایسادن و گفتن «این‌ها کاری نداره یا این‌ها خنده‌داره» هستش، و در آخر تنها هم همیشه مصرف‌کننده هستند :)

پیچیده‌ترین و مهم‌ترین و پرهزینه‌ترین قسمت ساخت یک پردازنده، نوشتن کدهای اون پردازنده هستش :)

کدوم محقق آزادی توانایی این جور آزمایشات رو داره؟
من نمی‌دونم تعریفت از محقق آزاد چیه! محققین توی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی فعالیت می‌کنند. یک سری از اون‌ها نتایج کارشون رو به صورت آزاد منتشر می‌کنند و یک سری هم نمی‌کنند. امکاناتی هم که دارند، بستگی به دانشگاه و موسسه تحقیقاتی‌ای داره که توش کار می‌کنند. اگر در دانشگاه خوبی در حال تحصیل باشید، این امکانات هم در دسترستون هست.

خوب این نظر شما هست که این‌ها خنده‌داره و نظرم هم بالاتر در مورد این حرف‌ها گفته بودم :) برای بقیه این‌ها نماد پیشرفت تکنولوژی هستش.

سخت‌افزار آزاد یعنی اینکه بدونی سخت‌افزاری که باهاش کار می‌کنی توش چی می‌گذره، بتونی تغییرش بدی و بتونی دوباره با تغییراتی که خودت ایجاد کردی بدی برات بسازنش. حالا این می‌تونه یک آی‌سی کوچیک باشه (که برای ساختنش نیاز به کدهای اون داری!) یا یک برد کوچیک باشه (مثل Arduion) یا یک پردازنده بزرگ باشه (مثل OpenSprac) یا ...

ممنونم .
من الکترونیک خوندم . بیرون گود نیستم متاسفانه! دوره کارشناسی برای درس یک واحدی «پروژه آزمایشگاه الکترونیک ۳ » یک پردازنده ۸ بیتی رو از ۰ با کد های VHDL نوشتم .۴ ۵ ماه وقت برد . نمیگم یکی بخواد یه ۶۴ بیتی بنویسه هم همینقدر طول میکشه اما بیس کار همونه . بی اطلاع هم نیستم از کد نویسی سخت افزار .

نمیدونم شما چقدر اطلاعات دارید در این زمینه ، لازم هم نمیدونم پست قبلیمو دوباره تکرار کنم . اینکه VHDL مهمه ،شکی درش نیست اما با داشتن کد VHDL هیچ کار تاثیر گذاری نمیشه کرد .
برای ساخت یک آی سی ساده ۷۴۱ که نقشه اش توی همه کتابهای الکترونیک عمومی هست ،آیا دونستن نقشه اتصالات کافیه؟ نقشه اتصالات خیلی از تقویت کننده ها داخل data sheet اونها موجوده اما کسی نمیتونه بسازدشون ،چون فرآیند ساخت بیرون از دسترسه ماست . احتیاج به کارخانجات عظیم داره برای خالص سازی ویفر سیلیکون داره ، احتیاج به دستگاههای دقیق برای نفوذ ناخالصی به داخل ویفر داره . احتیاج به ماسک های با دقت بالا که هر کدوم هزاران دلار پول خرجشون شده داره ... اینها چیزهای در دسترسی نیستند . حتی دانشگاههای بزرگ دنیا هم راسا قادر به ساخت همچین چیزهایی نیستند ، و با کمک شرکتهای تولید آی سی دست به تجربه اندوزی و طراحی میزنند . صد البته هم در ایران خبری از هیچ کدوم از اینها نیست .

شما پشت کامپیوترت میتونی کدهای هسته لینوکس رو تغییر بدی و در انتشار بعدی نتیجه رو همه استفاده کنند . اما ایا کسی میتونه از خونه اش طراحی یک آی سی رو انجام بده ؟جواب من نه هست ! حداکثر کاری که میشه کرد نوشتن یک کد vhdl و بار گزاری اون روی یک FPGA هست ! آیا بیرون از آزمایشگاهها و کلین روم ها میشه دست به توسعه یک طرح موجود زد ؟ فکر نمیکنم ! چون ما با مخاطرات کار آشنا نیستیم . مثلا اینکه طول کانال یک پردازنده الان در حد ۱۳ نانومتر رسیده ،آیا همون اثرات قبلی بر روی رفتار الکترونها و حفره ها حاکمه؟ مسلما نه ! وقتی وارد دنیای کوانتومی میشیم اثرات از حالت خطی به کوانتومی میرسند و اینجا نه تنها دانش زیاد در رشته های مختلف بلکه تجهیزات دقیق و مناسب هم مورد نیازه . و این رو  هیچ دانشگاه و هیچ شخصی به تنهایی نمیتونه فراهم کنه .
توی یکی از این تاپیک ها در مورد سیستم عامل نویسی یکی حرفی زده بود ، یکی از دوستان اومد چارت مهندسی نرم افزار رو گذاشت جلوش ، گفت سیستم عامل آخرین درسه ! مشکل اینه ما درس های قبلی رو خوب بلد نیستیم !!

منم صحبتم همینه ، طراحی آخرین مرحله است ، صحبت بدون داشتن دانش در زمینه های پایه ای تر باعث میشه حرف ما یکم از بار علمیش کم بشه ! ... اینکه فکر کنیم با نوشتن کدهای VHDL میتونیم بدیم برامون بسازندش ... یکم دور از دسترسه دوست من !

من حسم اینه سخت افزار آزاد یک جنبش آماتوریه . برای کسانی که دوست دار الکترونیک هستند ،بدلیل مشکلات فنی بسیار زیاد عملا بجز ساخت برد های ازاد یا پلتفرم های آزاد به حوزه دیگه ای نمیتونه وارد بشه . چه برسه به طراحی cpu کامپیوتر و ...
همین برد رزبری پای که از کورتکس A7 با ۴ هسته استفاده میکنه و اصطلاحا ازاد هست ، الان نقشه های اون پروسسورش کجاست ؟اصلا کسی میدونه ...؟