انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مقایسه ویندوز و لینوکس  (دفعات بازدید: 54383 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Caesar

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 383
    • A Virtual World for Learninig English
پاسخ به: مقایسه ویندوز و لینوکس
« پاسخ #150 : 19 خرداد 1389، 10:53 ق‌ظ »
البته کرگدن جان sf مارو تحریم نکرده ها!!! دولتشونو پیچونده!!! خواستی بیشتر در این مورد بحث می کنیم ولی فکر نکنم نیازی باشه!

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #151 : 19 خرداد 1389، 11:42 ق‌ظ »
حرفای دوستمون نگارسافت مقایسه لینوکس و ویندوز نیست و اگه این بحث ادامه پیدا کنه تاپیک می‌شه فقط لینوکس  ::) ولی خب من هم یه پست می‌دم
نقل‌قول
هسته کار زیاد مهمی انجام نمی ده (یک چیزیه که باید باشه ولی نبودش یک مشکل لا ینحل برای سیستم عامل های آزاد نیست)
این حرف یکم عجیب نیست! مگه می‌شه تو سیستم عامل اساسی‌ترین قسمت یعنی هسته‌اش رو نادیده گرفت (ولی خب گویا توسط دوستان شد!)
ببینید نباید کار کسی رو خار و خفیف کرد، لینوس خدمت خیلی بزرگی به جامعه نرم‌افزار آزاد کرد، شما می‌گید اگه هسته نبود خب یکی دیگه جاش می‌امد. به این راحتی‌ها هم نیست، اگه قرار بود رو همون Hurd حساب باز می‌کردیم حالا حالاها چیزی نبود تا در موردش حرف بزنیم. Hurd همین حالا هم اندازه لینوکس قوی نیست. همونطور که نمی‌شه گنو رو نادیده گرفت، لینوکس رو هم نمی‌تونیم نادیده بگیریم.

اگه فیلم Revelution OS رو دیده باشید می‌دونید که جریان Open Source چه جوری و توسط چه کسانی بوجود امد و اصلا یک دسیسه سرمایه داران یا دشمنان جریان آزادی نیست. اصلا فلسفه open Source و Free Software باهم فرق ندارن، شاید تو موارد خیلی جزئی. آزادی فقط با گفتن کلمه آزادی که بوجود نمیاد. اینجور که من فهمیدم این دوتا اساسی‌ترین فرقشون تو انتخاب عنوانه نه چیز دیگه.
استالمن وقتی از آزادی حرف میزنه و از فلسفه Free Software، این آزادی رو چطور به کاربر می‌بخشه؟
جوابش اینه، با داد کد به کاربر و اینکه کاربر مالک همه چیزه نرم‌افزار هست، خب Open Source هم مگه این کار رو نمی‌کنه.
خودِ لینوس تو جریان open source هست، این موضوع باعث شده که آزادی کاربرها در استفاده از لینوکس گرفته بشه؟

- حالا یکم هم در مورد موضوع تاپیک -
تو حین نوشتن همین تاپیک سیم شارژ لپتاپم رو از برق کشیدم. حواسم نبود باطری روش نیست و برق سیستم قطع شد. وقتی سیستم رو روشن کردم بدون هیچ وقفه سکن یا ... سیستم مثل همیشه سریع بالا امد، جالب اینکه وقتی فایرفاکس رو باز کردم، حتی متن پست نیمه کاره‌ام رو آورد  :o  \\:D/
سلام
بله توسط دوستان چه کارهایی که نمی شه !!من نمی خوام کار کسی رو کوچک کنم ولی شاید بعضی افراد(شما منظورم نیستید) بخواهند که کار کسی رو بزرگ کنند لینوس خدمت کرده ولی حداکثر خدمت بزرگی کرده نه خدمت خیلی بزرگ من میگم که (جدا از مسائل فنی ) شرکت های انحصاری (می دونیم که بخش قابل توجهی از پیشرفت های لینوکس مربوط می شه کمک های شرکتها انحصاری مثلا wine در حدود ۲۰ سال بود که در وضعیت بتا بود ولی با کمک های گوگل توانست اولین نسخه ی پایدارش رو منتشر بکنه )اگر که از hurd پشتیبانی می کردند مجبور بودند که از نام hurd استفاده کنند با توجه به پیوند عمیقی که بین gnu وhurd وجود داره کاربرها با مفاهیم نرم افزار آزاد آشنا می شدند که اصلا برای شرکتهای انحصاری خوب نبود برای همین ازش پشتیبانی نمی کنند (اگر چنانچه که این قول های انحصار و تکنولوژی به hurd کمک می کردند الان جای hurd و لینوکس متفاوت می بود ) ولی لینوکس چون از یک جای دیگه نشات می گرفت همچین مشکلی رو نداشت (برای اطلاع بیشتر کافیه به تاریخ و شیوه های استعمار مراجعه کنید(لازم نیست چندین سال مطالعه و تحقیق کنید فقط چند ساعت توی همین اینترنت کافیه))بنده لینوکس رو نادیده نگرفتم کلی بهش بد بیراه می گم معلوم نیست!!؟؟!مگه ؟؟!! بله فیلم انقلاب اوپن سورس رو دیدم بله دسیسه های سرمایدارن و مخالفان به طور مستقیم و شخص شخیصشون نبود و نیست وحتی نخواهد بودبلکه توسط دست نشاندهاشون یا افراد بی اطلاع (که نا خواسته بهشون خدمت می کنند) درونی منظور من از عوامل درونی در متون بالا افرادی مثل لینوس واریک و یا توزیع هایی مثل دبیان (اگر که خیلی باعث ناراحتی دوستان بشه بعدا ویرایشش می کنم(ادعای بزرگیه!) )در ثانی برای خنده که اسم منافق را نیاوردم که
خیلی خوبه که شما می دونید که این دو فقط در نام با هم تفاوت دارند (نصف جوابتون درک همین مطلبه)ولی سوالی که اینجاست که چرا یک چیز دوتا اسم می تونه داشته باشه ؟که جوابش رو قبلا گفتم این بهانه است و فقط بهانه بی ارزشی است که میگن به خاطر معنای دو گانه ی کلمه ی free در انگلیسی هست حداقل می توانستند که یک اسم مشابهی که معنای آزادی رو یاد آور بشه استفاده می کردند نه یک چیزی که هیچ نسبتی با کلمه ی free نداره شما اگر توی فیلم انقلاب اوپن سورس اگه توجه کنید می بینید که اریک ریموند به جای استفاده از واژه نرم افزار انحصاری ( که باعث می شه در ذهن یک بیننده ایجاد سوال کنند و دنبالش رو بگیره تا از قوانین انحصاری و نرم افزار آزاد اطلاع کسب کنه)از واژه close source (که تنها چیزی که به ذهن القا می کنه مفهوم مخالف اوپن سورس هست نه چیز دیگر )استفاده می کنه اگر واقعا منظورشون از تغییر نام فقط رفع ابهام بود چرا نرم افزا رانحصاری رو تغییر نام دادند به متن بسته؟ توجه کنید که این شرکتها و طرفدارانشان از این که شما در باره ی بخش فلسفی نرم افزار اطلاعی کسب کنید نگارانند وهزاران سوال دیگه
نه هیچ کس نمی گه که با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین می شه ولی کسی نگفته که شروع راهی برای شیرین شدن دهان نیست
یکی از راههای که استالمن برای دادن ازادی می ده منتشر کردن نرم افزار هاست ولی بخش عمده ی دیگه اش هم نوشتن مقاله و آشنا کردن افراد با حقوق پایمال شدشونه که روزانه بارها توسط خودشون قربانی میشن وبدتر از اون اینکه خوشحالند !! که بدون آزادی مشروع زندگی می کنند از طرفی نیت فرد مهمه اوپن سورس نرم افزار رو منتشر می کنه برای پیشرفت خود نرم افزار (ومسائل دیگه) چرا sf ایران رو تحریم کرد ولی fsf نه ؟ فقط به خاطر اینکه sf می گه اوپن سورس (و آزادی کاربر براش مهم نیست)ولی fsf می گه آزادی کاربر!
اما سوال آخر بله ! اگه شما قضیه tivo کردن رو شنیده باشید این حرف رو نمیزدید بله لینوکس ضامن آزادی ما نیست اگر کسی tivo بکنه یعنی سورس رو منتشر بکنه ولی تغییر سورس باعث از کار افتادن سیستم بشه این یعنی گرفتن آزادی این در حالیه که gplv3 همچین مشکل رو نداره اگر لینوس طرفدار آزادی ما بود (یا اگر ریگی توی کفشش نبود)لینوکس رو با مجوز gplv3 منتشر می کرد والبته خیلی از افراد دیگه هم همینطورند عدم ارتقای ورژن مجوز gplv2 چه معنی می تونه داشته باشه ؟ البته یک کار خیلی بد دیگه ای که در حال انجام شدن هست بحث سطحی نگر کردن افراد تازه کار هست برای اینکه به راحتی نتوانند از لینوکس جدا شوند چون مربوط به جواب دستمون نیست فقط با یک سوال مطرح می کنم چرا اریک ریموند در مقاله ی چگونه هکر شویم چندین بار توصیه جدی می کنه که از زبان های c و c++ فاصله بگیریم (لینوکس به زبان c/c++ , اسمبلی نوشته شده) و در عوض از زبان های سطح بالا مثل پایتون یا پرل (که باعث می شه بدون دانستن مسائل سطح پایین (سیستمی ) برنامه های قدرتمندی نوشت)استفاده کنید؟
پ.ن :جدا ازین بحثها کلی چیز یادگرفتم خیلی خوشم اومد/می یاد

حرفات کاملاً درسته و موافقم
چیزی که می تونم بگم شاید الان بهش نرسی و درک نکنی :)

در دنیا فقط ۱ حقیقت و جود نداره :) حقیقت های زیادی وجود داره که آدم ها باهاش زندگی می کنن :)

اینکه لینوس gpl 3  رو نپذیرفته این حق آزادی اون هم هست :) زمان چیزیه که واقعیت ها رو مشخص می کنه :)

ممنون کر گدن جان خودم به ایم خوبی نمی تونستم بگم کلا نمی دونم چرا ارتباط برقرایم خوب نیست بد دردیه که نتونی حرفت رو اونجوری که طوی فکرت هست بزنی

تمرینش سادس
تو زندگی معمولی و صحبت های معمولی سعی کن یک جملت رو در ۳ کلمه بگی ( فقط با سه کلمه مفهوم کل جمله رو بیان کن حتی اگر جمله نشن و سه کلمه بی ربط باشن ) وقتی این تمرین رو بارها و بارها انجام بدی می بینی که می تونی :)

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #152 : 19 خرداد 1389، 11:45 ق‌ظ »
البته کرگدن جان sf مارو تحریم نکرده ها!!! دولتشونو پیچونده!!! خواستی بیشتر در این مورد بحث می کنیم ولی فکر نکنم نیازی باشه!

لایسنس نرم افزار های آزاد تابع شرایط جامعه و قوانین اون هست ( این مورد به روشنی ذکر شده )
sf  این اجازه رو به مدیران پروژه (صاحبان پروژه) داده که این محدودیت رو با مسولیت خودشون اعمال کنند که این کار زیرکانه ای هست برای دور زدن این موضوع

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین heresh

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 968
« پاسخ #153 : 19 خرداد 1389، 12:08 ب‌ظ »
پیشنهاد می‌کنم دوستانی که علاقه‌مند به بحث فلسفه نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز هستند اینجا بحث رو پیگیری کنن. تا این تاپیک به بحث اصلی خودش برگرده
با تشکر

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #154 : 19 خرداد 1389، 01:07 ب‌ظ »
ممنون کرگدن جان سعی می کنم
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Caesar

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 383
    • A Virtual World for Learninig English
« پاسخ #155 : 19 خرداد 1389، 01:59 ب‌ظ »

لایسنس نرم افزار های آزاد تابع شرایط جامعه و قوانین اون هست ( این مورد به روشنی ذکر شده )
sf  این اجازه رو به مدیران پروژه (صاحبان پروژه) داده که این محدودیت رو با مسولیت خودشون اعمال کنند که این کار زیرکانه ای هست برای دور زدن این موضوع

نه اون قضیه! من که همین الآن دارم از sfبدون ابزار جانبی فایل می‌گیرم! یعنی sf اینقدر بی‌عرضه بوده که نتونه جلوی من رو بگیره؟!
من که بعید می‌دونم...

آفلاین Bersam

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • برسام
« پاسخ #156 : 01 امرداد 1389، 08:31 ق‌ظ »
در همین رابطه :
بخونید و شاد شید :
http://www.gooyait.com/1389/04/23/windows-with-linux-difference.html

همه ی ما با هم برابریم ... لیکن برخی برابر ترند .

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #157 : 01 امرداد 1389، 05:39 ب‌ظ »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین shovalie

• Full Member
  • *
  • ارسال: 223
« پاسخ #158 : 03 امرداد 1389، 01:03 ق‌ظ »
من نه یه هکرم نه مدیر امنیت ولی به عنوانه یه آدم که تقربا سر در میاره میگم که برای هک کردن یه سرور گنو/لینوکس شما باید خدا تا روش بلد باشید xss,sql injection,rfi,lfi,... ولی برای هک کردن یه سرور ویندوزی شما کافیه دو الی سه روش بلد باشین که همش هزاران بار آموزششون تو اینتر نت آپ شده!!! من تا حالا سروره ویندوزی رو ندیدم که بتونه در مقابل روش های چندتا گروه زیر زمینی دووم بیاره با اونا حتی میتونین سرور رو ریموت دکستاپ کنین!!!!!در صورتی که شما خیلی زور بزنی شاید یتونی یه شل رو سرور بیاری بالا!! 

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #159 : 30 اردیبهشت 1390، 01:13 ق‌ظ »
فکر می‌کنم مقایسه‌ی این دو چندان درست نباشه. چون گنو/لینوکس یه سیستم‌عامله و ویندوز فقط این ادعا رو داره :D
« آخرین ویرایش: 30 اردیبهشت 1390، 01:19 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ibtkm

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 79
    • وبلاگ من درباره ی امنیت , لینوکس و برنامه نویسی
« پاسخ #160 : 30 اردیبهشت 1390، 10:58 ق‌ظ »
من نه یه هکرم نه مدیر امنیت ولی به عنوانه یه آدم که تقربا سر در میاره میگم که برای هک کردن یه سرور گنو/لینوکس شما باید خدا تا روش بلد باشید xss,sql injection,rfi,lfi,... ولی برای هک کردن یه سرور ویندوزی شما کافیه دو الی سه روش بلد باشین که همش هزاران بار آموزششون تو اینتر نت آپ شده!!! من تا حالا سروره ویندوزی رو ندیدم که بتونه در مقابل روش های چندتا گروه زیر زمینی دووم بیاره با اونا حتی میتونین سرور رو ریموت دکستاپ کنین!!!!!در صورتی که شما خیلی زور بزنی شاید یتونی یه شل رو سرور بیاری بالا!! 
دوست عزیز xss یا مثلا sqli ربطی به سرور لینوکس یا ویندوز بودن نداره!
ولی کلی بخوایم بررسی کنیم امنیت لینوکس بسیار بالاتر از امنیت ویندوزه. خود iptable دیفالت لینوکس از هزارتا فایروال تو ویندوز بهتره :)
به عنوان نظر شخصیم باید بگم که جواب این سوال برای هر شخص متفاوته. یعنی نمی شه گفت حتما ویندوز بهتره یا ختما لینوکس بهتره.  هر کی با هر چی راحته. همانطور که تو لینوکس شعار می دیم ازادید که gnome یا kde انتخاب کنید اینجا هم می گیم می تونید بین لینوکس و ویندوز هر چیزی که دوس دارید رو انتخاب کنید.
من به عنوان یه لینوکسی به همه پیشنهاد می کنم لینوکس استفاده کنن. حالا فرد می تونه به پیشنهادم عمل کنه یا نکنه
تفکر آزاد به همراه تصمیم گیری آزاد در دنیای آزاد. این است دنیای لینوکس.

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 530
پاسخ به: پاسخ به: مقایسه ویندوز و لینوکس
« پاسخ #161 : 23 خرداد 1390، 12:01 ب‌ظ »
فکر می‌کنم مقایسه‌ی این دو چندان درست نباشه. چون گنو/لینوکس یه سیستم‌عامله و ویندوز فقط این ادعا رو داره :D

نمیشه اینطور گفت (چه به مزاح و چه به جد) :o !!!
چراکه سیستم عامل به عنوان یک نرم افزار دارای تعریف مشخصیه که باعث بازشناختن اون (از جنبه عملکرد و دسترسی به منابع) از سایر برنامه های کاربردی میشه حال چه از نظر کارایی در سطح بالایی باشه و چه در سطح پایینی باشه.
بیایید با خودمان رو راست باشیم که ویندوز (صرف نظر از انحصاری بودن آن) در گسترس استفاده از رایانه و تعمیق تعامل کاربر با ماشین جایگاه ویژه ای داشته.
نگذاریم ذهن روشن بینمان به دلیل مخالفت با سیاستگذاری های این ابر کمپانی از دیدن حقایق و تحلیل درست اتفاقات عاجر بمونه ...
اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید.

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #162 : 23 خرداد 1390، 11:19 ب‌ظ »
 به شخصه دنیای متن بازو دوست دارم. همزمان از ویندوز (روزمره) و با راهنمایی کرگدن از جنتو (workstation) و مینتم (برای تهیه پشتیبان و ریکاوری و تعمیرات ویندوز) دارم استفاده میکنم. هرکدوم مزایا و معایت خودشونو دارن. بعد این همه مدت بحث ته دلم میدونم ویندوز لنگم نمیگذاره و برای انجام کارای روزانه بیشتر بهش اعتماد دارم. میدونم لینوکسم خوبه و اگه تلاش کنم میتونم در اغلب مواقع راش بندازم  ولی نه همیشه. در عوض دنیای لینوکس هم ابعاد جدیدی رو برام باز کرده که دوستشون دارم. با این همه هنوز که هنوزه از به روز کردن سیستم لینوکسیم وحشت دارم. به علت سیاست های توسعه ای لینوکس که از اول بحثشونو کردیم تو این تاپیک.