انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بروزآوری و راه اندازی دبیان  (دفعات بازدید: 3304 بار)

0 کاربر و 15 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 975
  • Fedora Linux
پاسخ : پارتیشن بندی مناسب برای دبیان
« پاسخ #60 : 23 اسفند 1401، 07:02 ب‌ظ »
نقل‌قول
میگم که این توزیع ها بیشترین هنرشان را گذاشتن برسر اسمها مختلف به اپلیکیشن ها دادن.من تاحالا فکر میکردم گنوم فقط مربوط به یکی از انواع شکل دسکتاپ است.
نه حالا اونقدرم که میگین یکی نیستن. مثلا جایی که یه توزیع لاگ بوتش رو ذخیره میکنه فرق داره. مدیر بسته ها  فرق داره . init  حتی در بعضی توزیع ها تفاوت میکنه.(init  چیزیه که باعث میشه سرویس ها مثل بلوتوث و وایفای و انواع خدمات دیگه فعال بشن)

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
  • ارسال: 204
« پاسخ #61 : 24 اسفند 1401، 11:43 ق‌ظ »
سلام.

تشکرمیکنم از بهزاد شماره ۱ که بجمع ما پیوستند و با دانش کاملی که در مورد دبیان دارن انشاالله مشکلات حل خواهد شد.
نقل‌قول
بذار اول چندتا چیز رو بهت توضیح بدم که کامل متوجه شی.

البته بیشتر این چیزها را از همین انجمن یاد گرفته بودم ولی خب تکرارش هم ضرر نداشت.ولی ادامه بدین و بگین که این دبیان را چطور آپدیت کنم و چطور نرمافزار های مورد نظرم را نصب کنم.(ترجیحا با رابط گرافیکی یا هر اسمی که شما میپسندین).
چون نیمساعت پیش هم داشتم جواب مینوشتم یکهو سیستم رفت تو کما. البته تا دیروز ویدیو را نشان میداد و مشکلی نداشت(امروز هنوز وقت نکردم چک کنم) ولی از آنجا که یکی از رفقا سفارش کردن پس از نصب برم و یک بسته ای که مربوط به انویدیا میشه را نصب کنم تا مشکلی با گرافیک نداشته باشم.
نیمساعت پیش که دبیان ایستاد  گمانم بخاطر قطع اینترنت بود چون با ویندوز هم امتحان کردم اینترنت نبود.ولی ویندوز دیگه وقتی اینترنت قطع میشه خودکشی نمیکنه فقط وارد سایت نمیشه. خلاصه آقا بهزاد اگر این شب جمعه ای مشکل ما را حل کنی خیر بزرگی کردی.
بشنوید تا در عظمت شناور شوید.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Soviet_Anthem_Instrumental_1955.ogg

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 513
« پاسخ #62 : 24 اسفند 1401، 12:12 ب‌ظ »
با رابط گرافیکی که همه چیز روشن است و تقریباً کارهای زیر رو می‌تونی در Synaptic به‌صورت گرافیکی انجام بدی. اما من نصب از طریق ترمینال رو پیشنهاد می‌کنم چون استفاده از کیبورد سریع‌تر از ماوس است و کار یک دقیقه‌ای، چندثانیه‌ای انجام می‌شه و کلی مزیت دیگه هم داره:

دستور زیر لیست بسته‌ها رو بروزرسانی می‌کنه:
sudo apt update
دستور زیر بسته‌ای که می‌خوای رو برات نصب می‌کنه: (اسم بستۀ دلخواهت رو می‌تونی از گوگل پیدا کنی یا از apt search استفاده کنی)
sudo apt install PACKAGE_NAME
و دستور زیر بسته‌هارو بروزرسانی می‌کنه و به نسخۀ جدید ارتقا می‌ده:
sudo apt upgrade
نمی‌دونم برای درست شدن مشکل گرافیک انویدیا باید چه بسته‌ای رو نصب کنی. صبر کن بقیه بیان و کمک کنند.

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2616
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #63 : 24 اسفند 1401، 12:32 ب‌ظ »
برای نصب درایور انویدیا ابتدا باید مخزن non-free را فعال کنید. برای این کار
اول بزنید
sudo nano /etc/apt/sources.listبعدش جلوی همه خظ ها اضافه کنید contrib non-fre
بعدش بزنید ctrl + o
و بعدش y
و بعدش هم بزنید ctrl + x

بعدش
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo apt install nvidia-detect
بعدشم بزنید
nvidia-detect و خروجیشو این جا بزارید
اگه وسط این کارا به مشکل خوردید بگید و بدونید که راحت حل میشه(۹۹٪)
« آخرین ویرایش: 24 اسفند 1401، 12:40 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #64 : 24 اسفند 1401، 01:58 ب‌ظ »
تشکر.

من دستورهای آپدیت و آپگرید را نوشتم و کلی چیز نوشت و گمان کنم حدود 60 مگ هم میزان دانلودش بود. ولی از آنجائیکه همین الان دوباره چک کردم و دیدم ویدئو را اجرا میکنه ترسیدم برم سراغ چیزهای انویدیا و با دستم خودم چیزی را خراب کنم چون صبح داشتم کلنجار میرفتم بلکه میانبرهای Alt+Shift را برای تعویض زبان فعال کنم نمیدانم چی شد که بجای US و FA شکلش در پنل تبدیل شد به یک پرچمی مثل پرچم مالزی و حالا دیگه با کلیک کردن روی این آیکون هم نمیشه زبان را تغییر داد ولی هنوز زبان فارسی در آنجاهایی که قبلا بود هست .حالا باید بگید اینو دوباره چطور درست کنم تا برای پست گذاشتن مجبور نباشم از ویندوز استفاده کنم. در ضمن یک عکسی هم از ترمینال گرفتم که در زیر میبینید. حالا ناراحت نشید ها(چون میدانم نسبت به دبیان حساسیت دارید) ولی قرار بود که من لینوکس را مطابق سلیقه ی خودم بکنم ولی الان لینوکس من را مطابق سلیقه ی خودش میکنه.

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #65 : 24 اسفند 1401، 02:17 ب‌ظ »
این‌ها هشدار هستند، خطا نیستند. برای من هم موقع آپگرید میاد ولی مشکلی ندارم. نادیده‌اش بگیرید.

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #66 : 25 اسفند 1401، 08:31 ق‌ظ »
اگرقراره که دبیان را داشته باشم پس موارد لیست زیر را باید با کمک شما درست کنم.پس لطفا تک تکشان را جواب بدین تا لازم نباشه برای هرکدام جداگانه پست بگذارم.

1- زبان های انگلیسی و فارسی را درست کرده و با میانبر های Alt+Shift عوض کنم.
   2- چطور پارتیشن Home را جدا (یاایجاد) کنم چون فعلا ظاهرا یک پارتیشن کلی دارم.
   3- چطور برای نصب یا رفع نصب اپلیکیشن ها پنجره ی repository داشته باشم چون اگر نداشته باشم, برای هرکاری با ترمینال باید مزاحم دوستان بشم.واینکه آنها وقت جواب دادن داشته باشن یا خیرخود مسئله ای میشه.
   4- این دبیان 11.6 تا چندسال ساپورت میشه یعنی براش آپدیت میاد؟ وبرای دریافت آپدیت ها یا آپگرید ها حتما باید آن دستورها را در ترمینال بنویسم یااتوماتیک انجام میشه.اگرباید دستی این کار را کرد, بهتر میشه که دبیان هم رابط گرافیکی برای این کار داشته باشه.(مثل ابونتو).
فعلا همین ها به ذهنم میرسه لطفا همه ی موارد پاسخ داده شود ممنونم.چون میخوام راهش بیندازم و برم برای استفاده کردن ازش نه اینکه همه ی زندگیم را بگذارم برای سروکله زدن با سیستم عامل.

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #67 : 25 اسفند 1401، 10:02 ق‌ظ »
۱.چک کن ببین alt + shift با زبانی غیر از فارسی کار می‌کنه؟
۳.برای نصب بسته‌ها از Synaptic استفاده کن. GNOME Software هم فقط نرم‌افزارهای گرافیکی رو نشون میده و نصب می‌کنه.
۴.فکر کنم تا ۲۰۲۴ پشتیبانی میشه. دبیان ۱۲ هم هر وقت که آماده و پایدار بشه بیرون میاد. (شما همین الان هم می‌تونی با تغییر دادن شاخۀ دبیانت از bullseye به bookworm جدیدترین و بروزترین بسته‌هارو داشته باشی، اما پایدار نیست و بسته‌ها زود بروزرسانی میشن)

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #68 : 25 اسفند 1401، 12:08 ب‌ظ »
سلام.

۱-امروز رفتم یک گشتی توی این دبیان زدم دیدم یک جایی آلت+شیفت را روی یک چیزی دیگه(بطورپیشفرض) گذاشته فکرکنم برای همینه که این دو کلید را زیربار نمیره نمیدانم حدث من اینه دبیان کاران متخصص که نمیان راهنمایی کنن مجبوریم حدث و گمانی جلو بریم.شاید اگر برم انجمن دبیان راهنمایی بیشتر بگیرم. اصلا چنین انجمنی هست؟
فعلا که با آن راهنمایی آپدیت شما دوزبان فعال شد ولی مثل قبل باید برم روی آیکنش در پنل و عوض کنم با کلید نمیشه.
بله پیداش کردم همین اسمیه که شما میگید یعنی:Synaptic Package Manager و هنوز آن اسم Gnome software در هیچ کجای دبیان نیست.
میگم که اینها میتوانستند همگی یک اسم بگذارن مثلا Soft wares
۲-سال ۲۰۲۴ که همین فرداپس فرداس! یعنی روز از نو روزی از نو؟ اینو باید پاک کنم و ۱۲ را نصب کنم و ..... پس کار سال آینده مان هم درامد.
امروز یک بار سیستم ایستاد یعنی گیر کرد. کاری هم نمیکردم داشتم توی اینترنت دنبال اسمی میگشتم یعنی دوتا تب باز کردم .نمیدانم این دیگه چی بود.باز هم از همه ی دوستان ممنونم.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #69 : 25 اسفند 1401، 12:29 ب‌ظ »
میشه آپدیتش کرد دبیانو به نسخه جدید پس مشکلی حتی بعد از ۲۰۲۴ ندارید. بسته nvidia-detect را نصب کردید؟ اگه بله پس در ترمینال بزنید nvidia-detect و خروجیشو بفرستید. یعنی با ترکیب های دیگه کار نمیده؟
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #70 : 25 اسفند 1401، 12:48 ب‌ظ »
۱.آلت و شیفت چپ و راست رو امتحان کن و مدل کیبورد رو در تنظیمات دستکاری کن. شاید حل بشه.
۲.در دسکتاپ گنوم اسمش Software است. در Xfce هم اگه Software نباشه GNOME Software است. وقتی وجود نداره خب باید نصبش کنی.
۳.نگران نباش، نیازی نیست کار خاصی انجام بدی. نهایت کاری که باید بکنی، تغییر مخازن دبیان به نسخۀ جدیده و آپدیت.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19710
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #71 : 25 اسفند 1401، 02:25 ب‌ظ »
۱. از سیخونک‌ها، بخش صفحه‌کلید و موشی، دکمهٔ گزینه‌های چیدمان اضافی رو بزن و برای switching to another layout مقدار Alt+Shift رو برگزین. هرچند که من خودم Caps Lock رو برای این کار پیشنهاد می‌کنم.

۲. موقع نصب می‌تونی بگی home رو جدا کنه. اگه نکردی،‌ می‌تونی از شبه‌راهنمای جدا کردن HOME که تو انجمن‌ها هست استفاده کنی.

۳. متوجه نشدم دقیقاً چی گفتی. ولی اگه گنوم داری، برای نصب، حذف و ارتقای بسته‌ها و تعیین مخازن به صورت گرافیکی می‌تونی ابزار «نرم‌افزارها» رو نصب کنی. برای نصبش:
$ sudo apt install gnome-software

۴. اگه مخازنت رو بذاری روی stable به صورت نیمه‌غلتان عمل می‌کنه و دیگه تا زمانی که دبیان وجود داره، لازم نیست به چیزی دست بزنی. خودش به صورت خودکار ارتقا پیدا می‌کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #72 : 25 اسفند 1401، 06:36 ب‌ظ »
سلام و عرض ارادت خدمت همه.

اجازه بدید یک به یک جواب بدم و چون دراین زیر ترتیبش از جدید به قدیمی تر است منهم همین را رعایت میکنم.
۱. از سیخونک‌ها، بخش صفحه‌کلید و موشی، دکمهٔ گزینه‌های چیدمان اضافی رو بزن و برای switching to another layout مقدار Alt+Shift رو برگزین. هرچند که من خودم Caps Lock رو برای این کار پیشنهاد می‌کنم.

۲. موقع نصب می‌تونی بگی home رو جدا کنه. اگه نکردی،‌ می‌تونی از شبه‌راهنمای جدا کردن HOME که تو انجمن‌ها هست استفاده کنی.

۳. متوجه نشدم دقیقاً چی گفتی. ولی اگه گنوم داری، برای نصب، حذف و ارتقای بسته‌ها و تعیین مخازن به صورت گرافیکی می‌تونی ابزار «نرم‌افزارها» رو نصب کنی. برای نصبش:
$ sudo apt install gnome-software

۴. اگه مخازنت رو بذاری روی stable به صورت نیمه‌غلتان عمل می‌کنه و دیگه تا زمانی که دبیان وجود داره، لازم نیست به چیزی دست بزنی. خودش به صورت خودکار ارتقا پیدا می‌کنه.
من نمیدانم سیخونک کجاست ولی میرم توی همان پنجره ی صفحه کلید و ماوس ببینم پیداش میکنم.
من خیلی سعی کردم که موقع نصب هوم را جدا کنم ولی اشتباه کردم و حالا گمان میکنم یک پارتیشن گنده و یکسره دارم.چون درجایی خواندم که موقع آپگرید یا آپدیت ممکن است چیزی بهم بخوره خواستم راهنمایی بگیرم که حالا چطور باید پارتیشن هوم را جدا کنم.
من آن یکی که اسمش سیناپتیک است پیدا کردم. آیا لازمه که این یکی را هم نصب کنم؟ یعنی نرمافزار های موجودشان با هم فرق میکنن؟
مخازن را چطوری stable کنم؟ توی منو هاش دکمه ای هست که بزنم یا دستوری را باید بنویسم؟
۱.آلت و شیفت چپ و راست رو امتحان کن و مدل کیبورد رو در تنظیمات دستکاری کن. شاید حل بشه.
۲.در دسکتاپ گنوم اسمش Software است. در Xfce هم اگه Software نباشه GNOME Software است. وقتی وجود نداره خب باید نصبش کنی.
۳.نگران نباش، نیازی نیست کار خاصی انجام بدی. نهایت کاری که باید بکنی، تغییر مخازن دبیان به نسخۀ جدیده و آپدیت.
آلت شیفت ها را دستکاری کردم که یهو تک زبانه شده بود بنظر نمیرسه با آنها درست بشه ببین من لایو فدورا را بوت کردم و ظرف 20 ثانیه زبان ها و میانبرها درست شد. یعنی کمانم گیر موضوع از جای دیگره.
درمورد GNOME Software یا سافت ور هم پیداش نکردم و اگر لازمه (همان پاسخی که به دانیال دادم) که بگید تا نصبش کنم.
این تغییر مخازن را چطور باید انجام بدم؟ البته حالا هنوز وقتش نشده ولی یادبگیرم بد نیست.
میشه آپدیتش کرد دبیانو به نسخه جدید پس مشکلی حتی بعد از ۲۰۲۴ ندارید. بسته nvidia-detect را نصب کردید؟ اگه بله پس در ترمینال بزنید nvidia-detect و خروجیشو بفرستید. یعنی با ترکیب های دیگه کار نمیده؟
nvidia-detect را هنوز پیدا نکردم تا نصبش کنم باز میگردم و پس از نصب گزارشش را میدم.
جایی هست که گزارش های خطا ها را بشه در دبیان پیدا کرد؟ تا ببینیم در مورد ایست کردن چه خطایی انجام گرفته.
متشکرم.

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #73 : 25 اسفند 1401، 07:02 ب‌ظ »
دستور نصب انویدیا را دادم اینجور جواب داد.یعنی نصب شد؟

البته رفتم توی آن سیناپتک (مخزن) وجستجو کردم برای انویدیا کلی آیتم آورد که هیچکدام انویدیا دیتکت نبود.
« آخرین ویرایش: 25 اسفند 1401، 07:10 ب‌ظ توسط USSR »

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #74 : 25 اسفند 1401، 07:09 ب‌ظ »
مخازن non-free  در فایل
/etc/apt/sources.listاضافه کردید؟