انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا کپی‌رایت اسلامی است؟  (دفعات بازدید: 19590 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : آیا کپی‌رایت اسلامی است؟
« پاسخ #45 : 03 اردیبهشت 1391، 11:08 ب‌ظ »
سلام
یک سوال
آیا اگر کسی در هر کشوری یک آلبوم پولی یک خواننده را کپی کند و برای دانلود در اختیار دیگران قرار دهد  آیا از نظر شما دزدی هست یا نه؟

شاید اینجوری بشه به یه نتیجه ای رسید.
خیر. مگه پولی که شما برای خرید سی‌دی می‌دی به خواننده می‌رسه؟ خواننده قبل از انتشار پولش رو گرفته و حقش رو به ناشر داده. در جامعه‌ای که حق رو می‌شه توسط پول خرید تجارت درسته؟؟؟

نقل‌قول
واقعا من نمیدونم که اینکار ما درست هست یا نه؟

شاید بهتر باشد مبحث دشمن حربی را فعلا دنبال نکنیم.

ولی چیزی که معلومه در اسلام دزدی کار بدی هست و گناه میباشد.

حال این که آیا کپی رایت ربطی به حفظ محصول یک فرد از دزد هست یا نه را باید برسی کنیم.
کدوم دزدی؟ دزد واقعی ناشره که برای کاری که نکرده پول می‌گیره
« آخرین ویرایش: 03 اردیبهشت 1391، 11:17 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین OMIDVAREJAVAN

• Full Member
  • *
  • ارسال: 221
  • تصویری از رباعیات خیام،نسخه ادوارد فیتزجرالد
« پاسخ #46 : 03 اردیبهشت 1391، 11:22 ب‌ظ »
سلام
یک سوال
آیا اگر کسی در هر کشوری یک آلبوم پولی یک خواننده را کپی کند و برای دانلود در اختیار دیگران قرار دهد  آیا از نظر شما دزدی هست یا نه؟

خیر. مگه پولی که شما برای خرید سی‌دی می‌دی به خواننده می‌رسه؟ خواننده قبل از انتشار پولش رو گرفته و حقش رو به ناشر داده. در جامعه‌ای که حق رو می‌شه توسط پول خرید تجارت درسته؟؟؟

نقل‌قول
واقعا من نمیدونم که اینکار ما درست هست یا نه؟

شاید بهتر باشد مبحث دشمن حربی را فعلا دنبال نکنیم.

ولی چیزی که معلومه در اسلام دزدی کار بدی هست و گناه میباشد.

حال این که آیا کپی رایت ربطی به حفظ محصول یک فرد از دزد هست یا نه را باید برسی کنیم.
کدوم دزدی؟ دزد واقعی ناشره که برای کاری که نکرده پول می‌گیره

فکر نکنم هیچ کاری نکرده باشه
بالاخره مگه تبلیغات نمیکنه؟ اگر تبلیغات بکنه خوب برای خواننده هم خوب میشه نه؟
مگه لوح فشرده منتشر نمیکنه؟
بالا خره شاید کارهایی بکند که ما خبر نداریم.یا حد اقل من خبر ندارم.
فیلیپ دوم مقدونی (پدر اسکندر مقدونی) :تفرقه بینداز و حکومت کن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #47 : 03 اردیبهشت 1391، 11:32 ب‌ظ »
تبلیغات که بحث جداییه و نمی‌خوام الآن بحث این که تبلیغات غلط است رو مطرح کنم، چون خودم هم فعلا ۹۹٪ معتقدم که غلطه. هر وقت که ۱۰۰٪ مطمئن شدم اعلام می‌کنم که همه بیان بحث کنیم سرش.
در مورد لوح فشرده خب کار اضافی‌ای می‌کنه. وقتی می‌شه اون رو خیلی راحت از اینترنت دانلود کرد، چرا باید مثل عهد بوق روی سی‌دی ارائه بشه؟ اگه قرار نباشه سی‌دی فروخته بشه مسلما هزینه‌ی تولید خیلی پایین می‌آد، محیط زیست بیش‌تر در امان می‌مونه و… الآن بیش‌تر گروه‌ها نمی‌تونن بدون ناشر کار کنن چون ناشرا به مردم عادت دادن که سی‌دی بخرن و اون گروه‌ها هزینه‌ی تولید سی‌دی رو ندارن. حالا اگه قرار باشه سی‌دی ای تولید نشه این گروه‌ها می‌تونن کار خودشون رو به صورت مستقل انجام بدن و مخارجشون رو از راه کمک‌های مردمی، فروش بلیت کنسرت، دادن حق پخش به رادیوها و… در بیارن، در پایان هم اثرشون متعلق به خودشون باشه، نه ناشر
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین OMIDVAREJAVAN

• Full Member
  • *
« پاسخ #48 : 03 اردیبهشت 1391، 11:45 ب‌ظ »
سلام.
ببینید ما فعلا کاری به اینکه ناشر خوبه یا نه نداشته باشیم.
حالا خواسته یا ناخواسته میدند دست ناشر .
حالا اگر اثر ناشر را کپی کنیم آیا دزدی هست یا نه؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #49 : 03 اردیبهشت 1391، 11:51 ب‌ظ »
سلام.
نه. مگه این اثر برای این درست نشده که مردم ببینن یا بشنون؟ اصلا از کجا معلوم که من از این فیلم یا آهنگ خوشم بیاد که بخوام براش پول بدم. اصل پول دادن برای چیزی که نمی‌دونی چیه درست نیست. فکر می‌کنم در اسلام هم چنین خرید و فروشی باطل باشه.
در نهایت آیا اگه من فیلمی رو خریدم و ازش خوشم نیومد ناشر پول من رو پس می‌ده؟

آفلاین سیروس

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 615
« پاسخ #50 : 04 اردیبهشت 1391، 12:14 ق‌ظ »
نقل‌قول
در نهایت آیا اگه من فیلمی رو خریدم و ازش خوشم نیومد ناشر پول من رو پس می‌ده؟
مثل اینه که تو یک رستوران غذا بخوری و به صاحبش پول ندی و بگی خوشم از غذا نیامد. ;D

شما از یک طرف 99% با تبلیغ مخالفی و از طرف دیگه میگی پول دادن برای چیزی که نمی‌دونی چیه درست نیست. ???
مگر تبلیغ  جز برای  اینه که شما بدونی چیزی که براش پول میدی چیه؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #51 : 04 اردیبهشت 1391، 12:45 ق‌ظ »
بله، جز برای اینه. تبلیغ یعنی دروغ. اتفاقا یکی از مهم‌ترین دلایلم در رد تبلیغ همینه که یک محصول رو به صورت غیر واقعی معرفی می‌کنه. مشک آن است که خود ببوید، نه آن که عطار بگوید.
در ضمن اگه برم رستوران و از غذاش خوشم نیاد نباید پول بدم و اگه مجبور بشم که پولش رو بدم این رو دزدی و مال مردم‌خوری محسوب می‌کنم. چه خوب که عادت ندارم غذای بیرون بخورم!

آفلاین سیروس

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 615
« پاسخ #52 : 04 اردیبهشت 1391، 01:56 ق‌ظ »
نقل‌قول
و اگه مجبور بشم که پولش رو بدم این رو دزدی و مال مردم‌خوری محسوب می‌کنم
شما میتونید پولی که پرداخته شده رو دزدی محسوب کنید اما غذایی که مصرف شده و کلی هم بابتش زحمت کشیده شده رو چی محسوب میکنید؟
در پیشتر کشورهای اروپایی شماهر فراورده ای که میخرید ولی پس از خرید از اون راضی نیستید رو میتوند با ارائه قبض خرید اون رو پس بدید معمولا هم تا یک ماه فرصت دارید و نیازی نیست که دلیلی عنوان کنید.فقط بگید خوشم نیامد.اما این موصوع شامل نرم افزار یا خوراکی نمیشه چون اینها قابل پس دادن نیستند.در ثانی امروزه بیشتر نرم افزارها نسخه آزمایشی دارند که تا یک ماه برای شما رایگان کار میکنه و اگر خوشتون آمد میتونید بخریدش.بنا برین بهانه ای برای پرادخت نکردن باقی نمیمونه .و اگر شما یک نرم افزار رو به هر دلیل کرک کردید یعنی از اون خوشتون اومده که ازش استفاده میکنید

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #53 : 04 اردیبهشت 1391، 08:04 ق‌ظ »
با سلام
یک شب نبودم. خب برسیم به جواب‌ها:
سلام
یک سوال

چرا دانش، تمام هستی از آن خداست.
خوب یه مهدس نرم افزار سال ها  درس میخونه تا بشه مهندس بعد توسط یه شرکت استخدام میشه ودست به تولید می زنه.خوب اینجا مالک این محصول شرکته یا همون فرده. پایه قیمت هم با خودشه.حال نقش تعیین کننده قیمت با نرم افزار های آزاده.بطور مثال اگر روی اوبونتو به راحتی هر بازی نصب می شد باز شرکت هایی همچون ماکروسافت با این قیمت ویندوز میفروختن.
نکته دوم سود هست، بخشی از درامد ها صرف بیمه مالیات و..میشه پس هزینه ها رو طوری قرار می دن که تو پرداخت اینها مشکل نخورن.
نکته سوم پشتیبانی هست، گسترش نرم افزار های آزاد نیاز به پشتیبانی داره تا فراگیر بشه.برخی از شرکت ها همچون ردهت از پشتیبانی محصول پول در میاره بعضی از خودت محصول .باز تعیین کنده قیمت نرم افزار های آزاد میتونن باشن

جواب این دو سوال رو با هم می‌دم.
دوستی که پرسیده آیا کپی یک اثر هنرمند دزدی هست یا نه و دوستی که گفته چرا دانش خب همه چی از آن خداست. پاسخ شما این است که اگر شما نرم‌افزار یا آلبوم موسیقی یا فیلم یا هر قسم از این تولیدات رو کپی کنید، آیا صاحب آن نرم‌افزار یا فیلم دیگر فیلم خود را ندارد؟ یعنی فقط یک نفر می‌تواند همزمان از این محصولات استفاده کند؟ مسلم است که خیر(دانیال هم قبلا این رو گفته بود) حال قسمت دوم که چرا دانش و چرا باقی چیزها که از آن خداوند است نه؟ دوست عزیز حکم انفاق خداوند دقیقا در مورد تمام آنچه خواند مالکش است و به انسان داده صادق است حال چه ما به آن عمل کنیم و چه نکنیم و برای عمل به خلاف آن قانون‌های مختلف وضع کنیم. اما خداوند مستقیقا در مورد نحوه‌ی برخورد با آنچه ما امروز محصولات فکری می‌خوانیم دستورات دارد. در هر تجارتی شما باید ابتدا از سود و ضرر خود مطلع شوید. اگر من نوعی با سخت فیلمی و ارائه‌ی آن به جامعه نمی‌توانم هزینه‌ی خود را تامین کنم دو راه وجود دارد:
۱- فیلم تولید نکنم
۲- روشی برای کسب درآمد پیدا کنم. که این خود به دو روش تقسیم می‌شود.
الف) کپی‌رایت وضع کنم و قانونی بر خلاف آنچه خداوند گفته است وضع کنم و دلیل آن را حمایت از تولیدکننده بگذارم.
ب) جامعه‌ی مصرفی خود را با دلایل منطقی که اولین آن‌ها تولید محصول مفید است به حمایت از خود تشویق کنم.
این که کدام گزینه را انتخاب کنیم به خود ما مربوط است اما اینکه قانون وضع کنیم(بهتر است بگوییم اختراع کنیم) و آن را به دیگران تحمیل کنیم و به گوییم که خداوند این را گفته، دیگر قابل تحمل نیست. بگوییم ما اینگونه پسندیدیم.

در مورد قسمت دوم صحبت دوست دوم، خداوند صریحا گفته است که خودفروشی نکنید و روز خود را در ازای مبلغ ناچیز نفروشید چون روزی از آن من است اما آن را اجبار نیز نکرده است و به اختیار خود انسان گذاشته است.
اگر شما به عنوان مهندس محصولی که با دانش خود تولید کرده‌اید را چون نمی‌توانید بفروشید به یک ناشر واگذار می‌کنید، روزی خود را به اختیار خود به او داده‌اید. ایلام این را توصیه نمی‌کند و جبری هم در گوش دادن به حرف های اسلام ندارید. همان اتفاقی که امروزه افتاده است و افرادی که حقی برای نفع از تولیدات جامعه ندارند در قالب ناشران(دلالان) به هر شکلی جامعه را استثمار کرده‌اند.

نکته‌ی دیگر این که مالیات(جای بحث دارد ولی فعلا از آن می‌گذرم) خمس و زکات و از این قبیل هزینه‌ها در اسلام به فروش یا سرمایه‌ی غیرفعال برمی‌گردد و هیچ قانونی برای امثال دونیشن یا انفاق یا قرض نیکو در اسلام نداریم که مالیات بر آن بسته شود یا زکات به آن تعلق گیرد.
یعنی اگر شما محصول خود را نفروشید و دیگران به شما کمک داوطلبانه انجام دهند هیچ هزینه‌ای نباید بابت مالیات و غیره بپردازید.

پشتیبانی کاملا مقوله‌ای جداست و شما در زمان و دانش خود را می‌فروشید و محصول خود را که به کپی‌رایت مربوط نیست.

نقل‌قول
سلام
شاید هم درست گفته اند.
چون شاید حکم دشمن فرق کند.
دشمن حربی
شاید در این صورت غنیمت محصوب شود.
و این یک رابطه ی متقابل هست.
البته برای دشمن حربی
و البته این نظر بنده هست.
و از طرفی اگر فیلمی یا کمپانی ضد اسلامی و جود داشته باشد آیا به نظر شما اشکالی ندارد که آثارشان را بخریم؟آیا این خود کمک به این کمپانی نیست؟

وای عجب بحثی داره میشه فقط فقط خواهش میکنم با مسالمت جلو بریم.
لطفا با دعوا جلو نریم صبر کنیم صبر

لطفا شما هم مقداری در مکتوب کردن نظرتان مراعات یکسری چیزهارا بکنید.
من قصد نداشتم پاسخ دشمن حربی را بدهم اما چون به زور به بحث مربوطش کردید می‌گویم:
شما در اسلام نباید با دشمن که با شما در جنگ است معامله کنید که این بحثش جداست اما دو نکته:
۱- آیا تمام افرادی که خارج از مرزهای اسلام زندگی می‌کنند با اسلام در جنگند؟ مسلم است که خیر پس هیچ حقی از نظر اسلام برای خوردن مال آن‌ها وجود ندارد.
۲- اگر با همان دشمن حربی هم معاهده‌ای(بخوانید قانون) امضا شود، طرف مسلمان باید به عهد خود وفا کند حتی اگر به ضرر آن باشد. پس چه بهتر که معاهده‌ای مانند کپی‌رایت هیچ‌وقت تصویب نشود چون در آن صورت در صورت نادرست بودن هم دیگر نباید از آن تخلف کرد.
ولی بحث ما در مورد خود کپی‌رایت است حتس در داخل اسلام.

آقا نتیجه این بحث رو من میگم.
یه انقلابی میگه :(( کپی رایت اسلامی نیست.)) اگر فرض کنیم درست باشد با توجه به اینکه مسلمان هستیم یعنی کپی برداری اشکالی ندارد.
فقط نکته ای که باید توجه کرد اینست که در آیاتی که یه انقلابی آورده ، معنی آیات نوشته شده ، بهتر اینه که تفسیر آیات رو دید تا بشه گفت قصد خداوند از گفتن این آیات چه چیزی بوده است.

۱- بله کپی برداری ایرادی ندارد. بلکه نه داشته و نخواهد داشت. هیچ کپی‌برداری در اسلام دزدی نیست بلکه جابجایی بدون رضایت دزدی است.
۲- این که به تفسیر رجوع شود به خودتان برمی‌گردد. برای شخص من به وضوح روشن است و نیاز به تفسیر ندارد.

نقل‌قول
فکر نکنم هیچ کاری نکرده باشه
بالاخره مگه تبلیغات نمیکنه؟ اگر تبلیغات بکنه خوب برای خواننده هم خوب میشه نه؟
مگه لوح فشرده منتشر نمیکنه؟
بالا خره شاید کارهایی بکند که ما خبر نداریم.یا حد اقل من خبر ندارم.
دوست عزیز هزینه‌ی تبلیغات دیگران رو من و شما نباید بدیم در این صورت است که آن ضرب‌المثل انگلیسی معنا پیدا می‌کند که « اگر ۱۰۰ تومان داری ۹۹ تومانش را برای تبلیغات خرج کن». ما باید هزینه‌ی استفاده‌ای که از محصول می‌بریم را بپردازیم نه هزینه‌ای که تولیدکننده به هزار شکل متقبل شده است. تبلیغات هزینه دارد خب نکند، چه کسی او را مجبور کرده که این همه تبلیغات کند(باقی دلایل رو هم دانیال گفت)

سلام.

نه عزیز من شما اگر بتونی هرطور که می‌توانی یک دلال را از چرخه‌ی تولید خارج کنی، گناه که نیست ثواب هم دارد چون هزینه‌ها را برای استفاده‌ی اجتماع کاهش داده‌ای.
باز هم می‌گویم کپی در اسلام دزدی نیست بلکه جابجایی بدون اجازه دزدی است. چون کپی‌برداری تماما مربوط به دانش تولید محصول است ونه خود محصول. دلایلش را هم در مورد دانش در پست اول آوردم.

نقل‌قول
شما میتونید پولی که پرداخته شده رو دزدی محسوب کنید اما غذایی که مصرف شده و کلی هم بابتش زحمت کشیده شده رو چی محسوب میکنید؟
اگر شما یک غذا را بسوزانید، چه کسی باید جوابگو باشد؟ اگر من آشپزی بلد نباشم و با مواد یکسان یک غذای لذیذ را تبدیل به زهرمار کنم، آیا باید تشویق شوم یا هزینه‌ی مواد اولیه را از مشتری بگیرم؟ خیر باید آشپزی را رها کنم وگرنه ورشکست خواهم شد.

یا علی

فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین Mostafa Jalilianfar

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1085
« پاسخ #54 : 04 اردیبهشت 1391، 09:44 ق‌ظ »
سلام
شاید هم درست گفته اند.
دشمن حربی
البته برای دشمن حربی
و از طرفی اگر فیلمی یا کمپانی ضد اسلامی و جود داشته باشد آیا به نظر شما اشکالی ندارد که آثارشان را بخریم؟آیا این خود کمک به این کمپانی نیست؟

از همه پوزش می خوام
ولی اینها همه اراجیفه این چه حرفهایی که توی یک فاروم آزاد زده میشه
ممکنه فردا بگین به برج امپایر آمریکا حمله کنید - به زنا و بچه کوچولوها تجاوز کنید و بعد هر که مسلمان نشد رو بکشید و بقیه رو بیارید توی بازار شهر ملخ خورها به عنوان برده بفروشید
واقعا متاسفم
بختیار چند روز پیش از رفتنش از فاشیسم اسلامی حرف زد و به مردم حشدار داد الان میفهمم منظورش چی بوده
« آخرین ویرایش: 04 اردیبهشت 1391، 09:52 ق‌ظ توسط MustafaJF »
به دلیل ترک انجمن لطفا با این ایمیل MustafaJF[at]Aol[dot]com تماس برقرار کنید و از پیام خصوصی استفاده نکنید

آفلاین ابراهیم مشهدی تفرشی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 336
  • همیشه یک راه بهتر هست.
« پاسخ #55 : 04 اردیبهشت 1391، 09:47 ق‌ظ »
سلام
قبل از هر چیز بگم پدر در اومد بس که متن خوندم - (در ویرایش بعدی: الان فهمیدم که فقط یه صفحه از چهار صفحه رو خوندم) - که هر کدوم یه سازی می زد به نفس نفس افتادم تا بالاخره رسیدم این پائین که بتونم یه نظری هم من بدم. :frown: یکی از بدی های این انجمن ها همینه وقتی می خواهی وسط یه بحث طولانی وارد بشی باید همه نظر ها رو بخونی بماند ...

مسئله بعدی اینه که من از آقای انقلابی حمایت می کنم درباره این مطلب که نباید مطالب حذف می شد. ما خیر سرمون اومدیم توی انجمنی که مال اوبونتو - که یعنی احترام به همه - دیگه اینجا حتی اگر نظری می شنوی که مخالف عقیدده شماست - برای کلاس ایرانی ها هم که شده - نباید سانسورش کرد یا اینکه بیایید خدایی نکرده توهین یا حرف نامربوط بزنی حداقلش خوبه بگید من با نظر شما مخالفم حتی اگر دلیل قانع کننده ای ندارم این خوبه. بذارید همه - اعم از طرفدار اسلام و ضد اسلام - بیان مطالبشون رو راحت بگن تا هم مشارکت زیاد بشه هم نظر هم رو بدون هیچ تعصبی گوش کنن شاید به یه جایی رسیدیم قابل توجه آقای ساسان شما می تونید اگر خیلی ناراحتید از این بحث واردش نشید یا یه بحث دیگه درست کنید که آیا اوبونتو به اسلام ربط داره یا نه؟ من خودم هم توش شرکت می کنم چرا بحث این بنده خدا رو خراب می کنی؟ عییزم  این هم بماند ...
سانسورچی حیا کن --- اوبونتو رو رها کن

اما بحث اصلی
من خیلی خوشحال شدم که مطالبی از قرآن در این انجمن دیدم و باید از آقای انقلابی بابتش تشکر دوباره کنم ولی
با تمام احترام که به خودشون دارم من نظر دیگری دارم که توضیح می دهم
بخش اول مقدمه :
۱ : آیاتی که شما بیان کردید گاملا صحیح است و فراتر از آن باید گفت نه تنها دانش بلکه هر آنچه در آسمان و زمین است از آن خداست من فقط یه آیه اشاره می کنم - چون بعضی ها زیاد خوششون نمی یاد می ترسم کهیر بزنن - ولی مثال زیاد داره شما خودتون ماشاءالله به نظر با قرآن مأنوس هستید
وَلِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ ۚ وَكَانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ مُّحِيطًا [٤:١٢٦]
آنچه در آسمانها و زمین است، از آن خداست؛ و خداوند به هر چیزی احاطه دارد.

۲ : آیاتی که شما در مورد انفاق گفتید هم درسته ولی قرآن در مورد انفاق هم حد و مرز تعیین کرده در این آیه
وَلَا تَجْعَلْ يَدَكَ مَغْلُولَةً إِلَىٰ عُنُقِكَ وَلَا تَبْسُطْهَا كُلَّ الْبَسْطِ فَتَقْعُدَ مَلُومًا مَّحْسُورًا [١٧:٢٩]
هرگز دستت را بر گردنت زنجیر مکن، (و ترک انفاق و بخشش منما) و بیش از حدّ (نیز) دست خود را مگشای، تا مورد سرزنش قرار گیری و از کار فرومانی!

۳ : قرآن و سنت در مورد پرداخت اجرت عمل سفارش زیادی کرده مثلا :
- فَانطَلَقَا حَتَّىٰ إِذَا أَتَيَا أَهْلَ قَرْيَةٍ اسْتَطْعَمَا أَهْلَهَا فَأَبَوْا أَن يُضَيِّفُوهُمَا فَوَجَدَا فِيهَا جِدَارًا يُرِيدُ أَن يَنقَضَّ فَأَقَامَهُ ۖ قَالَ لَوْ شِئْتَ لَاتَّخَذْتَ عَلَيْهِ أَجْرًا [١٨:٧٧]
باز به راه خود ادامه دادند تا به مردم قریه‌ای رسیدند؛ از آنان خواستند که به ایشان غذا دهند؛ ولی آنان از مهمان کردنشان خودداری نمودند؛ (با این حال) در آن جا دیواری یافتند که می‌خواست فروریزد؛ و (آن مرد عالم) آن را برپا داشت. (موسی) گفت: «(لااقل) می‌خواستی در مقابل این کار مزدی بگیری!»
در این داستان خصوصا باید گفت که حضرت موسی(ع) یک پیامبر اولاعزم است که سخنی که می گوید از شریعت و وقتی که متذکر می شود خوب بود برای ساخت دیوار مزدی می گرفتیم حکمی از احکام شرعت را بیان می کند.
- حتی خود خداوند هم در مقال عمل صالح پاداشت می دهد
إِنَّ هَٰذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا كَبِيرًا [١٧:٩]
این قرآن، به راهی که استوارترین راه‌هاست، هدایت می‌کند؛ و به مؤمنانی که اعمال صالح انجام می‌دهند، بشارت می‌دهد که برای آنها پاداش بزرگی است.
- و یک مسئله دیگر که می ترسم سانسورم کنن برو خودت توی آیه های طلاق۶ . نساء۲۴ و ۲۵ . مائده۵ . ممتحنه۱۰ . احزاب۵۰ .
بخش دوم استدلال:
اگر حرف شما را درست متوجه شده باشم فرموده بودید که چون علم و دانش از آن خداست و خدا امر به انفاق کرده است پس این درست نیست که عده ای بیایند برای آن محدودیت قائل شوند ... من می گویم به فرض که حرف شما درست باشد نه تنها علم و دانش از آن خداست بلکه همه چیز از آن خداست و خدا امر به انفاق کرده است پس من می روم به مغازه قصابی یه عدد راسته کوساله برمیدارم و از مغازه خارج می شوم هرچه قصاب گفت : پولش رو بده. >:( میگم همه زمین و آسمان از آن خداست :) این راسته هم مال خداست به تو هیچ ربطی نداره. آیا این منطقی به نظر می رسد یا یه مثال دیگه که نمی زنم چون سانسورم می کنن میگن خیلی بی ادب بود
در واقع اونی که یه نرم فزاری تولید می کنه - یا هرچی شاید فیلم باشه یا موسقی یا ... - درسته که علم و هنر و جسم و روحش از خداست ولی خودش هم تلاش کرده مدتها وقت گذاشته رفته اون فن رو یاد گرفته بعد فکر کرده با یه ایده اون محصول رو ساخته حالا حداقل پول کارگریشو باید داد.
دیگه در حد سواد من به اینجا قد میده اگر شما حرف بهتری بلدی به ما هم یاد بدی خیلی ممنون می شم

بعدش هم به نظر من این مسئله کپی رایت خیلی ربط داره به بی کاری و گرونی و خیلی مسايل دیگه چون اگر اجرا بشه بازار های کاری جدیدی باز می شه که خیلی ها می تونن توش کسب درآمد کنن و خیلی برای اقتصاد کشور خوبه
« آخرین ویرایش: 04 اردیبهشت 1391، 10:06 ق‌ظ توسط ابراهیم مشهدی تفرشی »
ET

آفلاین رضا حبیبی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 301
  • شیفته‌ی‌ دانش‌آزاد
« پاسخ #56 : 04 اردیبهشت 1391، 09:57 ق‌ظ »
سلام
شاید هم درست گفته اند.
دشمن حربی
البته برای دشمن حربی

از همه پوزش می خوام
ممکنه فردا بگین به برج امپایر آمریکا حمله کنید - به زنا و بچه کوچولوها تجاوز کنید و بعد هر که مسلمان نشد رو بکشید و بقیه رو بیارید توی بازار شهر ملخ خورها به عنوان برده بفروشید
واقعا متاسفم
بختیار چند روز پیش از رفتنش از فاشیسم اسلامی حرف زد و به مردم حشدار داد الان میفهمم منظورش چی بوده

با سلام فکر کنم ناظرای سایت توی خواب باشن  >:( ( آیا حرفایی که توی نقل قول اومده طبق قوانینه!!! )

این حرف‌ها چیه می‌زنید، هم توهین دارید می‌کنید و هم سیاسی حرف می‌زنید  :-X

فکر کنم بعضیا بدشون نیاد این تاپیک قفل بشه  ](*,)
« آخرین ویرایش: 04 اردیبهشت 1391، 10:00 ق‌ظ توسط رضا حبیبی »
بیایید از جریان انحرافی(اوپن سورس)فاصله بگیریم
فلسفه گنو یعنی آزادی دانش نرم‌افزار!
به دلیل مشغله‌های زیاد درسی و زندگی! فعلا تا 9 ماه آینده زیاد نمی‌تونم اینجا بیام، کاری داشتید ایمیل بزنید

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #57 : 04 اردیبهشت 1391، 10:10 ق‌ظ »
نقل‌قول
مسئله بعدی اینه که من از آقای انقلابی حمایت می کنم درباره این مطلب که نباید مطالب حذف می شد. ما خیر سرمون اومدیم توی انجمنی که مال اوبونتو - که یعنی احترام به همه - دیگه اینجا حتی اگر نظری می شنوی که مخالف عقیدده شماست - برای کلاس ایرانی ها هم که شده - نباید سانسورش کرد یا اینکه بیایید خدایی نکرده توهین یا حرف نامربوط بزنی حداقلش خوبه بگید من با نظر شما مخالفم حتی اگر دلیل قانع کننده ای ندارم این خوبه. بذارید همه - اعم از طرفدار اسلام و ضد اسلام - بیان مطالبشون رو راحت بگن تا هم مشارکت زیاد بشه هم نظر هم رو بدون هیچ تعصبی گوش کنن شاید به یه جایی رسیدیم قابل توجه آقای ساسان شما می تونید اگر خیلی ناراحتید از این بحث واردش نشید یا یه بحث دیگه درست کنید که آیا اوبونتو به اسلام ربط داره یا نه؟ من خودم هم توش شرکت می کنم چرا بحث این بنده خدا رو خراب می کنی؟ عییزم  این هم بماند ...
سانسورچی حیا کن --- اوبونتو رو رها کن
ابرهیم گرامی اول تشکر می‌کنم ازت که نظرت رو بدون هیچ تعصبی بیان کردی.
آزادی بیان در جای خودش بسیار مهمه ولی این دلیل نمیشه که هر موضوع بی‌ربطی در این انجمن مطرح بشه. شما برو این تاپیک رو در فروم اوبونتو بساز و ببین چه برخوردی با شما خواهند کرد.
من از مدیریت انتظار همکاری بیشتری داشتم ولی بار دیگر نشون دادن که اهمیت زیادی برای جامعه کاربری اوبونتو قائل نیستند و با رویکرد فعلی وب‌سایت به قهقرا خواهد رفت. فعلا دارم روی استراتژی فورک ubuntu.ir کار می‌کنم، بعد از انتشار ۱۲.۰۴ تاپیک‌ش رو خواهم زد ;)
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین OMIDVAREJAVAN

• Full Member
  • *
« پاسخ #58 : 04 اردیبهشت 1391، 11:28 ق‌ظ »
سلام
شاید هم درست گفته اند.
دشمن حربی
البته برای دشمن حربی

از همه پوزش می خوام
واقعا متاسفم

سلام
این چه جملاتی هست
لطفا برسی کنید.
واقعا متاسفم برای شما.
کی مسلمانان به آمریکا حمله کردند که این دفعه ی دوم باشد.
این چیز زیادی شاید از اسناد نباشد ولی بازهم بد نیست.
http://www.zohur12.ir/%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%B3%D9%88%D9%86%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%AD%D8%A7%D8%AF%D8%AB%D9%87-11-%D8%B3%D9%BE%D8%AA%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%B1/

فعلا اون کسی که ادعا خوب بودن دارد کشور امپریالیسم آمریکاست.
که بعضی ها به خاطر پیشرفت چشم نواز آمریکا خودرا گم میکنند و بجای کمک کردن در پیشرفت,عاشقانه به آمریکا عشق میورزند.
غافل از آن که این آمریکاست که برای تداوم زندگی خود از سایر نقاط جهان تغذیه میکند.

اما مسلمان کردن زورکی آیا ممکن هست؟
شاید به این اشاره دارید:
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85_%D8%AF%D8%B1_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

واقعا به هر چیزی که میپرستید و هر پیامبری را که قبول دارید چقدر درباره ی اسلام واقعی تحقیق کرده اید؟

از طرفی منظر از دشمنه حربی هر غیر مسلمانی نیست؟
 فکر کنم منظور کسانی هستند که دشمن اسلام و مسلمین هستند و از اذیت وآزار آنها خوشحال میشوند.
ببخشید اینجا جای این مکتوبه ها نیست لطفا اگر خواستید به صورت خصوصی مکاتبه میکنیم.

لطفا انحراف در بحث بوجود نیاوریدواگر سوال یا انتقادی  دارید  میتونید جستوجو کنید.
« آخرین ویرایش: 04 اردیبهشت 1391، 12:35 ب‌ظ توسط s.a.m.e »

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
« پاسخ #59 : 04 اردیبهشت 1391، 12:28 ب‌ظ »
با سلام
طبق تصمیم خودم جواب دوستانی که بی‌ربط با تاپیک پست می‌زنن رو نمی‌دم  :)

دوست عزیز آقای ابراهیم مشهدی اول از شما می‌خوام که اسم من رو برای تشکر نیاری چون نیازی نیست.
دوم اینکه چون نوشته‌ی شما طولانی بود نقل‌قول نمی‌کنم و فقط پاسخ می‌دم(ممنون بابت خواندن نوشته‌های قبلی):

یکی از دلایل، انفاق بود که در مورد تمام داده‌های خداوند به انسان است. اما من یک آیه مستقیما آوردم از آشکار ساختن دانش و کتمان نکردن آن. به آن رجوع کنید.
در مورد حکم آنچه می‌تواند تنها یک مالک داشته باشد هم به اندازه‌ی کافی در قرآن صحبت شده است.

در مورد حد انفاق هم این نکته جالب است که شما با کپی شدن دانشتان نه تنها به گدایی نمی‌افتید بلکه لازم است تا همیشه در حال فعالیت و تلاش برای افزایش دانش خود باشید. که اگر غیر از این باشد ممکن است شما با انجام یک کار تا آخر عمر بی‌نیاز شوید اما با انفاق شما باز هم به دنبال کارهای جدید خواهید بود. انفاق در عمل نتیجه‌ای را ایجاد می‌کند که کپی‌رایت ادعای آن را می‌کند یعنی پیشرفت جامعه و دانش.

اگر دقت کنید کپی‌رایت دقیقا به معنی حقوق کپی یک اثر است یعنی اصل اثر برای صاحب اثر باقی خواهد ماند که در این مورد قبلا توضیح داده‌ام.
اما کپی کردن اثر دقیقا یعنی چه؟ از نظر من یعنی کسب دانش تولید یک اثر و بازتولید آن. قانون کپی‌رایت دقیقا از کپی یک اثر جلوگیری می‌کند.

در مورد دستمزد هم در آیه‌ای که داستان موسی اشاره کردید، حتما می‌دانید که در آن واقعه دستمزدی پرداخت نشد ولی باز هم کار را انجام دادند. یعنی انجام کار اگر درست باشد، منوط به پرداختن یا نپرداختن دستمزد نیست.

به علت مهم بودن نقل‌قول می‌کنم:
نقل‌قول
بعدش هم به نظر من این مسئله کپی رایت خیلی ربط داره به بی کاری و گرونی و خیلی مسايل دیگه چون اگر اجرا بشه بازار های کاری جدیدی باز می شه که خیلی ها می تونن توش کسب درآمد کنن و خیلی برای اقتصاد کشور خوبه
این موضوع هم مربوط به درستی یا نادرستی خود کپی‌رایت است که بحث این تاپیک نیست ولی همین‌قدر بگویم که آنچه از بیکاری و فقر امروزه می‌بینید، یکی از دلایلش همین کپی‌رایت و پتنت و نحوه‌های جدید تجارتی است که به جامعه هیچ اهمیتی نمی‌دهد.

یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی