انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: گنو/لینوکس زمان را هدر میدهد  (دفعات بازدید: 45495 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 334
  • I love my loneliness
پاسخ : گنو/لینوکس زمان را هدر میدهد
« پاسخ #150 : 23 شهریور 1391، 11:10 ب‌ظ »
نقل‌قول
حتی لازم نیست بری توی گوگل دنبال برنامه بگردی و دانلود کنی و غیره. می‌تونی بری توی Software Center،  برنامه رو انتخاب می‌کنی، خودش از اینترنت میگیره و نصبش می‌کنه. (این فوق‌العاده نیست؟!)
این از فحش هم بد تره.برنامه ویندوزی رو میتونی مجانی تو 1 دقیقه نصب کنی ولی تو لینوکس بایدخرچ کنی(ترافیک)وکلی وقتی بزاری تا دانلود بشه

اگه مشکل اینترنت داری و میخوای برنامه های لینوکس رو دانلود نکنی میتونی مجموعه نرم افزاریش و بخری
مثلا اینجا میفروشه http://shop.sito.ir/

ولی بازم مثل برنامه های ویندوزی راحت با یه دابل کلیک نصب نمیشه.

نظر شخصی منم اینه که کسانی که مشکل اینترنت دارن خیلی سخت میتونن با لینوکس کار کنن. چون یه جوری اینترنت یه نیاز گره خوردست با لینوکس که جدا هم نمیشه.
contact masoudk1990@yahoo.com

آفلاین sobhan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 139
  • i am how i am and i cannot be changed
« پاسخ #151 : 25 شهریور 1391، 01:21 ب‌ظ »
نقل‌قول
حتی لازم نیست بری توی گوگل دنبال برنامه بگردی و دانلود کنی و غیره. می‌تونی بری توی Software Center،  برنامه رو انتخاب می‌کنی، خودش از اینترنت میگیره و نصبش می‌کنه. (این فوق‌العاده نیست؟!)
این از فحش هم بد تره.برنامه ویندوزی رو میتونی مجانی تو 1 دقیقه نصب کنی ولی تو لینوکس بایدخرچ کنی(ترافیک)وکلی وقتی بزاری تا دانلود بشه

اگه مشکل اینترنت داری و میخوای برنامه های لینوکس رو دانلود نکنی میتونی مجموعه نرم افزاریش و بخری
مثلا اینجا میفروشه http://shop.sito.ir/

ولی بازم مثل برنامه های ویندوزی راحت با یه دابل کلیک نصب نمیشه.

نظر شخصی منم اینه که کسانی که مشکل اینترنت دارن خیلی سخت میتونن با لینوکس کار کنن. چون یه جوری اینترنت یه نیاز گره خوردست با لینوکس که جدا هم نمیشه.
کلی نکست نداره خودش کلی
و من خودم پکیج منیجر رو یه ابزار خفن برای اپدیت موندن می دونم
remove the fun of unix with mac

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
« پاسخ #152 : 26 شهریور 1391، 11:31 ب‌ظ »
کلی نکست نداره خودش کلی

ببخشید برای نصب مینت چند بار باید next زد؟  :)
لطفا اگه میخواین یه چیزی رو محکوم کنید دلیل قابل قبول بیارید. 4 بار فشار دادن دکمه ی next نمیتونه دلیل کافی برای سخت بودن نصب برنامه توی ویندوز باشه.

والا من منظوری ندارم که این حرف و میزنم. فکر کنم الان دیگه 2 ماه بیشتره که دارم با لینوکس کار میکنم. فقط احساسی که دارم رو بی طرفانه دارم میگم.

فکر کنم کسی مخالف راحت بودن نصب برنامه ها توی ویندوز نباشه.
لطفا بگید کدوم یکی از مراحل نصب که در زیر نوشتم مبهمه؟ همه ی این مراحل با کمی تغییر توی نصب لینوکس مینت هم هست.

صفحه ی اول: به محیط نصب خوش آمدید.
صفحه ی دوم: متن قرار داد.
صفحه ی سوم: آدرسی که میخواین برنامه نصب بشه.
صفحه ی چهارم: با چه اسمی توی start menu باشه؟ آیا shortcut روی صفحه desktop هم میخواین؟
صفحه پنجم: با کلیک روی دکمه ی install برنامه نصب میشه، میتونید با زدن دکمه ی back تنظیمات نصب برنامه رو تغییر بدید.

حتی اگه این نصب به 20 صفحه هم برسه بازم مشکلی پیش نمیاد. چون هر صفحه یک توضیح قابل فهم داره. نه لازمه توی فرومی عضو بشی، و نه لازمه توی اینترنت چیزی search کنی.
میتونی خیلی با سلیقه برنامه هات رو توی folder های با اسم مناسب نصب کنی و در صورت نیاز میدونی کجا دنبال سورس های یه برنامه بگردی.

حالا بریم سراغ نصب برنامه توی لینوکس.
لینوکس بهت میگه: عزیزم تو فقط اسم برنامه رو به من بگو، من خودم همه ی زحمت نصب رو واست میکشم. تو خودت رو توی زحمت ننداز، فقط اسم برنامه رو بگو.
خب یه همچین چیزی به نظر فوق العاده میرسه، ولی اجازه بدید یکم از دید نزدیکتر بهش نگاه کنیم.
شما در مقامی نیستید که تصمیم بگیرید چه برنامه هایی توی مخازن باشه. اگه به برنامه ای احتیاج داشتید که توی مخزن نبود باید خودتون به صورت دستی زحمت نصبش رو بکشید.
هر برنامه ای که توی مخزن نباشه نصبش به صورت دستی روش منحصر به فردی داره و شما باید سایت راهنما رو مطالعه کنید.

بعد از نصب برنامه از توی software center چون خود سیستم عامل تصمیم گرفته که برنامه رو کجا نصب کنه و شما نتونستید با سلیقه توی folder مناسب برنامه رو نصب کنید، هیچ اطلاعی ندارید که برنامه کجا نصب شده.
در نهایت اگه به سورس برنامه احتیاج داشته باشید باید با دستور sudo which مسیر برنامه رو پیدا کنید و بعد از پیماش مسیر عجیبی مثل usr/var/bin به انبوهی از سورس های برنامه های مختلف میرسید که چون همه به صورت اشتراکی استفاده میشند یه جا جمع شدند و شما کاملا گیج میشید که کدوم سورس برای برنامه ای هست که مد نظر شماست.

به علاوه آپدیت به آخرین نسخه ی همه ی برنامه ها از طریق package manager اکثرا به مشکل بر میخوره. چون بارها به من گفته که آخرین نسخه رو داری، در حالی که نسخه ی جدیدتر اون برنامه اومده بود. لیست مخازنم هم به روز بود.

ازتون خواهش میکنم اگه میخواین جواب بدید منطقی به موضوع نگاه کنید و به دور از تعصبات دلایل خوب بیارید.
« آخرین ویرایش: 26 شهریور 1391، 11:34 ب‌ظ توسط masoudk »

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #153 : 26 شهریور 1391، 11:59 ب‌ظ »
چرا یک نفر باید برای ابزاری که رایگان بهش داده میشه دلیل بخواد
اصلا شما نباید دلیل بخوای
اصلا نباید طلبکار باشی
تنها میتونی به سازنده بگی که آقا/خانم بنده به نظرم فلان جای نرم افزار اینجوری باشه بهتره چرا که فلان و فلان و ....
من که هیچ به خودم اجازه نمیدم ایرادی بر گنو/لینوکس بگیرم چرا که نه کسی بنده رو مجبور به استفاده کرده و مهمتر اینکه براش هزینه ای نپرداخته ام . پس با سپاس فراوان از سازندگان ازش بهره میبرم

آفلاین masoudk

• Sr. Member
  • *
  • I love my loneliness
« پاسخ #154 : 27 شهریور 1391، 12:25 ق‌ظ »
چرا یک نفر باید برای ابزاری که رایگان بهش داده میشه دلیل بخواد
اصلا شما نباید دلیل بخوای
اصلا نباید طلبکار باشی
تنها میتونی به سازنده بگی که آقا/خانم بنده به نظرم فلان جای نرم افزار اینجوری باشه بهتره چرا که فلان و فلان و ....
من که هیچ به خودم اجازه نمیدم ایرادی بر گنو/لینوکس بگیرم چرا که نه کسی بنده رو مجبور به استفاده کرده و مهمتر اینکه براش هزینه ای نپرداخته ام . پس با سپاس فراوان از سازندگان ازش بهره میبرم

بله فرمایش شما کاملا درسته.
دست سازندگان و توسعه دهندگان درد نکنه که برای ما این سیستم عامل رو به صورت رایگان فراهم کردند.

ولی آیا مقایسه ی دو سیستم عامل تجاری و غیر تجاری با هم خلاف قانونه؟

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #155 : 27 شهریور 1391، 12:30 ق‌ظ »
شما در مقامی نیستید که تصمیم بگیرید چه برنامه هایی توی مخازن باشه. اگه به برنامه ای احتیاج داشتید که توی مخزن نبود باید خودتون به صورت دستی زحمت نصبش رو بکشید.
اگر برنامه‌ای که می‌خواید توی مخازن نبود، اول درخواست می‌دید به برنامه‌نویس که اون رو در مخازن اوبونتو قرار بده. اگر قبول نکرد، به خود اوبونتو درخواست می‌دید که یک نفر به صورت داوطلبانه انجام بده. باز هم انجام نشد؟ توی PPAها می‌گردید، اگر برنامه بدردبخوری باشه، احتمالا توی PPAها هست. باز هم نبود؟ یک هزینه‌ای برای اون به عنوان Bounty مشخص می‌کنید و یک نفر اون رو برای شما و بقیه انجام میده و در مقابل کارش هزینه‌اش رو می‌گیره. این‌ها همه در حالتی هست که خودتون سواد اینکار رو نداشته باشید! اگر هم سوادش رو دارید که خودتون انجام میدید که بقیه هم بتونند از اون استفاده کنند :)

البته در مورد اکثر نرم‌افزارها اینکار خیلی ساده انجام میشه. مثلا برای نصب Skype که توی مخازن نیست، من میرم به سایت اونها، بسته DEB اون رو می‌گیرم، روی اون دوبار کلیک می‌کنم، میگه می‌خوای نصبش کنی؟ میگم آره، خودش نصبش می‌کنه و تموم :)

آفلاین sobhan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 139
  • i am how i am and i cannot be changed
« پاسخ #156 : 27 شهریور 1391، 02:47 ب‌ظ »
کلی نکست نداره خودش کلی

ببخشید برای نصب مینت چند بار باید next زد؟  :)
لطفا اگه میخواین یه چیزی رو محکوم کنید دلیل قابل قبول بیارید. 4 بار فشار دادن دکمه ی next نمیتونه دلیل کافی برای سخت بودن نصب برنامه توی ویندوز باشه.

والا من منظوری ندارم که این حرف و میزنم. فکر کنم الان دیگه 2 ماه بیشتره که دارم با لینوکس کار میکنم. فقط احساسی که دارم رو بی طرفانه دارم میگم.

لطفا بگید کدوم یکی از مراحل نصب که در زیر نوشتم مبهمه؟ همه ی این مراحل با کمی تغییر توی نصب لینوکس مینت هم هست.

صفحه ی چهارم: با چه اسمی توی start menu باشه؟ آیا shortcut روی صفحه desktop هم میخواین؟
صفحه پنجم: با کلیک روی دکمه ی install برنامه نصب میشه، میتونید با زدن دکمه ی back تنظیمات نصب برنامه رو تغییر بدید.

حتی اگه این نصب به 20 صفحه هم برسه بازم مشکلی پیش نمیاد. چون هر صفحه یک توضیح قابل فهم داره. نه لازمه توی فرومی عضو بشی، و نه لازمه توی اینترنت چیزی search کنی.
میتونی خیلی با سلیقه برنامه هات رو توی folder های با اسم مناسب نصب کنی و در صورت نیاز میدونی کجا دنبال سورس های یه برنامه بگردی.

حالا بریم سراغ نصب برنامه توی لینوکس.
لینوکس بهت میگه: عزیزم تو فقط اسم برنامه رو به من بگو، من خودم همه ی زحمت نصب رو واست میکشم. تو خودت رو توی زحمت ننداز، فقط اسم برنامه رو بگو.
خب یه همچین چیزی به نظر فوق العاده میرسه، ولی اجازه بدید یکم از دید نزدیکتر بهش نگاه کنیم.
هر برنامه ای که توی مخزن نباشه نصبش به صورت دستی روش منحصر به فردی داره و شما باید سایت راهنما رو مطالعه کنید.

بعد از نصب برنامه از توی software center چون خود سیستم عامل تصمیم گرفته که برنامه رو کجا نصب کنه و شما نتونستید با سلیقه توی folder مناسب برنامه رو نصب کنید، هیچ اطلاعی ندارید که برنامه کجا نصب شده.
در نهایت اگه به سورس برنامه احتیاج داشته باشید باید با دستور sudo which مسیر برنامه رو پیدا کنید و بعد از پیماش مسیر عجیبی مثل usr/var/bin به انبوهی از سورس های برنامه های مختلف میرسید که چون همه به صورت اشتراکی استفاده میشند یه جا جمع شدند و شما کاملا گیج میشید که کدوم سورس برای برنامه ای هست که مد نظر شماست.

به علاوه آپدیت به آخرین نسخه ی همه ی برنامه ها از طریق package manager اکثرا به مشکل بر میخوره. چون بارها به من گفته که آخرین نسخه رو داری، در حالی که نسخه ی جدیدتر اون برنامه اومده بود. لیست مخازنم هم به روز بود.

ازتون خواهش میکنم اگه میخواین جواب بدید منطقی به موضوع نگاه کنید و به دور از تعصبات دلایل خوب بیارید.
من از جنتو استفاده می کنم و ازادی تقریتا کاملی تو انتخات ورژن برنامه ها دارم این برای تمام دیسترو های رواینگ صادق است
می تونی کمپایل کنی. تا ازادی بیشتری داشته باشی .
ولی تا حدی حق با شما است تو یونیکس به دلیل جدا بودن لایبرری ها این ازادی ممکن ایت کم شود
remove the fun of unix with mac

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #157 : 27 شهریور 1391، 04:44 ب‌ظ »
من هستم. شما تعدادی از مراحل نصب یک نرم‌افزار را با قرض و نیت و به دور از بی‌طرفی پنهان کرده‌اید.
پیش از این مراحل باید مرورگر خود را باز کنید. نام نرم‌افزار را به همراه چند keyword دیگر همانند download و cracked و warez و torrent و غیره جست و جو کنید. وارد چند سایت شلوغ و پر از تبلیغات شوید. اگر بتوانید ویروسی نشوید شاهکار کرده‌اید. ممکن است مجبور شوید دقایق بسیاری از وقت خود را صرف کنید تا یک لینک سالم پیدا کنید. سپس اگر یک لیچر داشته باشید لینک را به آن می‌دهید و دانلود. اگر نداشته باشید هم که بعد از چند ثانیه معطلی از طرف فایل هاست، لینکی کم‌سرعت و بدون قابلیت resume تحویل می‌گیرید. فرض را می‌گیریم بالاخره دانلود شد. اگر از سایت وارز معتبر دانلود کرده باشید داخل rar همان چیزی را پیدا می‌کنید که دنبالش هستید. آنرا extract می‌کنید. تازه مراحل بالا شروع می‌شود. همچنین معمولا مجبورید کرک را جداگانه کپی کنید یا patch نصب کنید. به همین دلیل نیاز دارید فولدری که برنامه نصب شده را پیدا کنید.

همانطور که می‌دانید هیچ‌یک از مراحل بالا در لینوکس نیاز نیست.همچنین یافتن محل نصب بسته‌ها در لینوکس بی‌مورد است. اگر هم واقعا بسته‌ی مورد نظر داخل مخزن موجود نباشد یک متد یکسان برای کامپایل وجود دارد:
./configure
make
make install
« آخرین ویرایش: 21 دی 1391، 11:26 ق‌ظ توسط lomion »
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #158 : 27 شهریور 1391، 05:28 ب‌ظ »
من قبلا نظرم رو گفتم ولی ...

خواهشا به دور از هرگونه تعصب و موارد مشابه رو مورد برسی قرار بدید .

فرضا نصب یک نرم افزار رایگان رو در دو سیستم عامل مورد برسی قرار بدید ( کاری ندارم کدوم راحت تره ، هرکس نظری داره )

نه اینکه بد بینانه ترین وضعیت رو در یک سیستم با بهترین حالت تو سیستم دیگه مورد برسی قرار بدید .

هر چیز برای کاری ساخته شده ، برای استفاده از هر چیز باید زمان خودش صرف کرد .

فرضا چون یادگیری کنترل هواپیما بسیار زمان بر هست ، سال ها تلاش و زحمت و تحصیل میخواد میشه گفت وقت رو داره هدر میده ؟
« آخرین ویرایش: 27 شهریور 1391، 05:38 ب‌ظ توسط YPSD »
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #159 : 27 شهریور 1391، 05:33 ب‌ظ »
این حالت نرمال هر دو بود

آفلاین M!lad

• *
« پاسخ #160 : 27 شهریور 1391، 05:43 ب‌ظ »
نصب Firefox رو در دو سیستم عامل مقایسه کردن حالت نرمال هست .

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #161 : 27 شهریور 1391، 06:45 ب‌ظ »
نصب Firefox رو در دو سیستم عامل مقایسه کردن حالت نرمال هست .
وین: باز کردن مرورگر > باز کردن سایتش > دانلود > مراحل نصب
لینوکس: باز کردن ترمینال > sudo apt-get install firefox
فایرفاکس در مخازن هر توزیعی وجود داره اما ایشون فرمودن نرم‌افزارهایی که داخل مخازن موجود نیست نصبشون راحت نیست. پس خودشون حالت خاص رو مثال زدن.
در ضمن در ویندوز 90 درصد اوقات سر و کارمون با نرم‌افزارای کرکی است.

آفلاین M!lad

• *
« پاسخ #162 : 27 شهریور 1391، 07:49 ب‌ظ »
ظاهرا از نظر شما نرم افزار ویندوز یعنی کرک ، اصلا پرداخت هزینه معنی نداره براتون یا نرم افزار رایگانی ظاهرا برای ویندوز وجود نداره .

Download.com ، Filehippo.com و ... : دانلود کاملا امن .

در کنارش سایت های اصلی نرم افزار ها که 100 البته برای افرادی مثل من که شرایط خاص خودمون رو داریم مناسب تر از مخازن هستند که برای هر دو سیستم عامل موجود هستند .

من اصلا نمیخوام هیچ چیز رو مقایسه کنم ، وقتش رو هم ندارم فقط اتفاقی پست شما رو دیدم و یک یادآوری کردم .

بحثم سر این نیست در ویندوز نصب راحت تر هست یا گنو/لینوکس ، یا کدوم حالت بهتر هست ، اصلا اهمیتی هم نمیدم ، هر کدوم رو سر جای خودش استفاده میکنم نهایت لذت رو هم از هر دو میبرم به این موضوع هم اعتقاد دارم که نه گنو/لینوکس ویندوزه و نه ویندوز گنو/لینوکس ، فقط یادآوری کردم درست نیست مسائل رو بپیچونید تا ثابت کنید یک سیستم عامل بهتر از دیگری هست .

حالتی که برای کامپایل هم بیان کردید بهترین شرایط ممکنه .

آفلاین علی نعمت اللهی

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 648
  • every thing is [im]possible
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #163 : 27 شهریور 1391، 08:16 ب‌ظ »
مشکل اینه که تو ایران حق کپی رایت رعایت نمیشه.(همون بهتر که اجرا نشه!!!)
اگر اجرا می شد خیلی ها به سمت لینوکس می اومدن و الان پیشرفت های بیشتری تو این زمینه توی ایران داشتیم.
چندتا سایت فارسی مرجع دانلود برنامه ویندوز داریم؟ تو سی دی فروشی ها چندتا سی دی نرم افزار و بازی ویندوزی داریم؟

علت: 30 تومن میدیم کینگ ، گردو و ... میگیریم اگه قیمت واقعی نرم افزار ها رو حساب کنیم بالای 1 میلیون میشه

از چی ایراد میگیری؟این سیستم عامله خودمونه ، کمبود هاش هم اثر کم کاری خودمونه.

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #164 : 27 شهریور 1391، 08:38 ب‌ظ »
مشکل اینه که تو ایران حق کپی رایت رعایت نمیشه.(همون بهتر که اجرا نشه!!!)
اگر اجرا می شد خیلی ها به سمت لینوکس می اومدن و الان پیشرفت های بیشتری تو این زمینه توی ایران داشتیم.
چندتا سایت فارسی مرجع دانلود برنامه ویندوز داریم؟ تو سی دی فروشی ها چندتا سی دی نرم افزار و بازی ویندوزی داریم؟

علت: 30 تومن میدیم کینگ ، گردو و ... میگیریم اگه قیمت واقعی نرم افزار ها رو حساب کنیم بالای 1 میلیون میشه

از چی ایراد میگیری؟این سیستم عامله خودمونه ، کمبود هاش هم اثر کم کاری خودمونه.

۱ملیون؟ ای کاش اونقدر دلار ارزون بشه! فقط یه ویندوز بالا ۱تومن در میاد، مجمه نرم‌افزارهای ادوبی هم که قیمتش چند هزار دلاره، تو این کالکشن‌ها کم نیستن نرم‌افزارهایی که به تنهایی چندهزار دلار قیمتشونه...

:)